وظایف مهندس ناظر ساختمان چیست؟

58

وظایف مهندس ناظر ساختمان از موضوعات اصلی مورد بحث در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان است.

در این مقاله به صورت واضح تر وظایف مهندس ناظر ساختمان و چالش های پیش روی او را بررسی میکنیم.

آیا وظایف مهندس ناظر ساختمان ، ساده است؟

برخی گمان می کنند، وظایف مهندس ناظر ساختمان ساده است. تنها وظیفه اش این است که بنای اجرا شده را با نقشه تطبیق دهد. اما وظایف مهندس ناظر ساختمان بسیار فراتر است. 

 • بسیار پیش می آید که در طراحی و ترسیم نقشه  اشتباهاتی رخ دهد.
 • شرایطی پیش می آید که نمی توان ساختمان را دقیقا مطابق نقشه ها اجرا کرد.
 • نکات بسیاری هستند که در نقشه های ساختمانی وجود ندارند.
 • حتی بعضی از جاها هست که ضوابط نیز، مسکوت مانده است.

در همه این موارد، همه چیز بستگی به نظر مهندس ناظر ساختمان دارد و او باید تصمیم بگیرد و مسئولیت تصمیماتش را نیز بپذیرد.

مطابق مقررات ملی ساختمان، اجرای ساختمان باید به دست مجری انجام شود . مهندس ناظر باید بر کار مجری نظارت کند. اما متاسفانه، در حال حاضر بسیاری از پروژه ها فاقد مجری هستند و یا مجری آن ها صوری است. در این شرایط وظایف مهندس ناظر ساختمان دو چندان است.

معمولاً پروژه های کوچک  فاقد مجری هستند. شاید برخی تصور کنند، پروژه های کوچک، برای مهندس ناظر ساختمان، چندان مشکل ساز نیستند. اگر اینگونه فکر کنیم متاسفانه کاملاً در اشتباه هستیم. کافی است، سری به سازمان نظام مهندسی بزنیم.  بیشتر پرونده ها در شورای انتظامی، مربوط به همین پروژه های کوچک هستند.

اگرچه با ابلاغ سازمان نظام مهندسی، ناظرین می بایست مالکان را ملزم به بکارگیری مجریان ذیصلاح کنند. اما در این فقره کاری که سازمان نظام مهندسی خود باید انجام دهد، به گردن ناظران انداخته است. 

مهندس ناظر در شرایطی که تقریبا هیچ پشتیبانی از جانب سازمان نمی شود باید یک تنه به جنگ مالکان و سازندگان و پیمانکاران و شهرداری ها برود.

خیلی از مواقع مالکان به هیچ وجه زیر بار این کار نمی روند و ناظر یا باید با همین شرایط پروژه را قبول کند یا انصراف بدهد و مجددا در صف طولانی ارجاء نظارت قرار بگیرد.

سال های ابتدایی ورود به حرفه مهندسی، برای یک مهندس، سال های خطیری است. تجربه کم در کار، احتمال اشتباه را زیاد میکند. بعضی اشتباهات ممکن است خسارات سنگینی به بار بیاورد. خساراتی که شاید تا چندین سال جبران آن طول بکشد یا هرگز جبران نشود. 

خوشبختانه ما اینجا هستیم که درکنار هم، خودمان را برای این شرایط آماده کنیم. از تجربیات همدیگر استفاده کنیم و خودمان را رشد دهیم.

در زیر لیستی از مواردی که مهندس ناظر باید با آن ها آشنا باشد را آورده ایم. پیشنهاد میکنم این لیست را بررسی کنید و در هر کدام از موارد که فکر میکنید نیاز به یادگیری بیشتر دارید آن را برای خود یادداشت کنید و مطالعات خود را حول آن قرار دهید.

توانایی تحلیل نقشه ها

مهارت نقشه خوانی از مهارت های ابتدایی و ضروری برای یک مهندس عمران هست. برای هر ساختمان ۴ دسته نقشه تهیه می شود: نقشه های سازه، نقشه های معماری ، نقشه های تاسیسات برقی و نقشه های تاسیسات مکانیکی .

برای مهندسین عمران و معماری، نقشه های سازه و معماری اهمیت بیشتری دارد.

در مقاله «نقشه خوانی ساختمان» در خصوص نقشه خوانی پلان های معماری توضیحاتی ارائه گردید. اما فراتر از نقشه خوانی، توانایی تحلیل نقشه ها است. نقشه خوانی را یک پیمانکار با تجربه آرماتور بندی یا پیمان کار اجرای اسکلت فلزی،نیز می تواند، انجام دهد. اما تحلیل نقشه نیاز به آگاهی ها و شناخت وسیع تری دارد.

در این مقاله و فیلم آموزشی، به صورت اجمالی یک پلان معماری را تحلیل کرده ام تا دوستان با روند کار بهتر آشنا شوند « تحلیل نقشه معماری»

در آموزش های نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های فولادی و بتنی کاملا این مهارت را در ضمن آموزش نقشه خوانی، فرا میگیریم.

آشنایی با نحوه گزارش نویسی و متون حقوقی

نامه نگاری اداری و نوشتن متون حقوقی از مهارت های مهمی است که به آن پرداخته نمی شود. یکی از حساس ترین متون حقوقی، گزارشات نظارت ساختمان است. تنها ابزار قانونی مهندس ناظر برای اینکه بتواند، وظیفه اش را انجام دهد، گزارشاتی است که به شهرداری ارسال میکند.

در واقع تنها ابزاری که ناظران ساختمان در ساخت و ساز شهری با استناد به آن می توانند ثابت کنند که به وظایف قانونی خود عمل کرده اند، خروجی های ایشان یا مکاتباتشان می باشد. مکاتباتِ مهندسینِ ناظر، شامل دستور کارها، گزارشات مرحله ای و نامه هایی است که در دوره نظارت خود از شروع به کار تا پایانکار به مراجع ذیصلاح اشخاص حقوقی و حقیقی ابلاع می نماید.

نگارش این مکاتبات اصولی دارند که مهندسین علاقمند می توانند جهت فراگیری آن ها از  « پکیج فنون گزارش نویسی »استفاده نمایند. این پکیج بوسیله همکاران بنده در وبسایت فنون عمران تهیه گردیده است. 

یک گزارش خوب می تواند در شرایط بحرانی، یک مهندس ناظر را از جریمه و مجازات تبرئه نماید. بر عکس یک گزارش بد و ناقص می تواند بسیار برای مهندس ناظر، گران تمام شود.

پس در  نوشتن گزارش باید بسیار دقت کرد. متن گزارش یک متن حقوقی هست که تک تک کلمات آن بار معنایی دارند.تا زمانی که اتفاقی رخ نداده است، کسی چندان به آن اهمیت نمی دهد. کافی است یک اتفاق بیافتد، یک تخلف روی دهد. آن وقت تک تک کلمات گزارش نظارت بر ساختمان اهمیت پیدا می کند. در کتاب «هندبوک نظارت ساختمانی» نیز مطالب مفیدی در خصوص نگارش گزارشات نظارت ساختمانی آورده ام که می تواند راهنمای خوبی در این زمینه برایتان باشد.

 

آشنایی با قانون کار و روابط بین کارگران، پیمان کاران و کارفرمایان

عملیات ساخت و ساز در یک ساختمان، به دست پیمانکاران و کارگران ساختمان و زیر نظر کارفرما انجام می گیرد. بسیار از تخلفات ساختمانی مربوط به همین حوزه است. از وظایف مهندس ناظر ساختمان آشنایی با قانون کار است.این نوشته در این زمینه برای شما مفید است: « مهم ترین نکاتی که در رابطه با قانون کار باید بدانید»

آشنایی با انواع خاک و شناسایی خاک های ناپایدار

من تقریبا در تمام مناطق تهران و حومه آن نظارت هایی داشته ام. در بیش از ۵۰ ساختمانی که نظارت کرده ام، پروژه های کمی بوده که خاک آن ها عیناً شبیه هم باشد. حتی اگر اینطور هم باشد. مطمئنا در هیچ پروژه ای، تمام شرایط (عمق گودبرداری ،سربار اطراف آن و …) یکسان نیست.

شناخت خاک، بسیار در تصمیم گیری و کنترل پروژه تاثیر گذار است. البته شناخت خاک در گودبرداری های عمیق کافی نیست. باید از ابزارهای کنترل و پایش گود نیز استفاده کرد.  

 مهندس ناظر ساختمان باید، ارزیابی مناسبی از وضعیت خاک و گودبرداری داشته باشد. تصمیم گیری در خصوص پایداری سازی گود منوط به ارزیابی درست وضعیت خاک و گود است. برای مطالعه مقالات و دیدن مطالب آموزشی بیشتر در خصوص گودبرداری می توانید به این لینک مراجعه کنید:  «شناسایی خاک و گودبرداری» 

اجرای سازه نگهبان و مهار بندی دیواره های گودبرداری شده

اجرای سازه نگهبان نیز یکی از بحث های مرتبط با گودبرداری است. گودبرداری های غیر اصولی و بدون سازه نگهبان، ممکن است باعث آسیب دیدن ساختمان های مجاور و حتی تخریب یا ریزش گود گردد.

 بررسی ساختمان های مجاور از لحاظ ترک خوردگی و شرایط مخاطره آمیز از وظایف مهندس ناظر ساختمان است. مهندس ناظر باید مرحله به مرحله ساختمان های مجاور را بررسی نماید و در صورت مشاهده علائم ترک خوردگی یا نشست سریعا عملیات را متوقف و اقدامات پیش گیرانه را انجام دهد. در شرایط بحرانی، ساختمان همسایه باید تخلیه گردد تا خطر جانی ساکنان را تهدید نکند.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

از اهم وظایف مهندس ناظر ساختمان، کنترل اجرای صحیح سازه نگهبان است. متداول ترین شکل اجرای سازه نگهبان، سازه نگهبان خرپایی است. از لینک زیر می توانید مقالات و مطالب مرتبط با سازه نگهبان را ببینید: سازه نگهبان 

موضوع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان، حساس ترین مرحله اجرای ساختمان است. در صورت بروز حادثه و ریزش گود، خسارات وارده جبران ناپذیر است. تا زمانی که در این زمینه تجربه و مهارت کافی کسب نکرده اید، پروژه هایی را که دارای گودبرداری هستند، برای نظارت و اجرا قبول نکنید.

اگر مصمم هستید در زمینه شناخت خاک و اصول گودبرداری ، دانش و مهارت کافی کسب کنید، آموزش جامع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان یک آموزش عالی برای شماست. در این آموزش تجربیاتم را از پروژه های مختلف در اختیار شما عزیزان قرار داده ام.

آموزش جامع گودبرداری و سازه نگهبان خرپایی


پیاده سازی نقشه

پیاده سازی نقشه به طور مستقیم از وظایف مهندس ناظر ساختمان نیست. اما مهندس ناظر ساختمان با آشنایی با نحوه پیاده سازی نقشه و کنترل آن، می تواند از بسیاری از خسارات مالی و هدر رفتن سرمایه های ملی جلو گیری کند.

تشخیص اینکه پیاده سازی نقشه درست انجام شده یا نه بر عهده مهندس ناظر ساختمان است. ستون ها باید دقیقا در محلی که در نقشه مشخص شده است، اجرا گردند. در غیر این صورت مهندس ناظر ساختمان باید، عملیات را تا اصلاح آن متوقف کند.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

پیاده سازی اشتباه نقشه، خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

این ساختمان به دلیل پیاده سازی اشتباه نقشه و تجاوز به حریم گذر مدت هاست که به همین شکل خوابیده است.

کنترل اجرای صحیح سیستم های مقاوم جانبی ( دیوار برشی ها- بادبندها)

دیوار برشی :

اجرا دیوار برشی و دیوار حائل باید مطابق نقشه و دیتایل های اجرایی انجام شود. مهم ترین نکاتی که مهندس ناظر ساختمان در کنترل اجرای دیوار حائل و برشی باید بررسی کند:

 • ریشه گذاری مناسب برای دیوارها در فونداسیون
 • اتصال مناسب دیوار ها به ستونها از طرفین
 • تقویت نواحی بازشو در دیوار
 • مهار قالب ها به شکل مناسب

مهار دیوار برشی به صورت دو طرفه انجام می شود. اگر امکان مهار دو طرفه نباشد، از یک طرف آن را مهار میکنند که از حالت دو طرفه مشکل تر و پر خطر تر است.

دیوار های حائل و برشی که در کناره ها اجرا می شوند، به خصوص در زیر زمین ها و طبقات پایین، به دلیل مجاورت آن ها با جداره خاکی یا ساختمان همسایه، ناگزیر، قالب بندی آن به صورت یک طرفه انجام می شود.وظایف مهندس ناظر ساختمان

وظایف مهندس ناظر ساختمان

بتن ریزی دیوار های یک طرفه حساس تر از دو طرفه است. چون احتمال در رفتن قالب ها بیشتر است. از طرفی، اگر دیوار، پشت به پشت دیوار همسایه باشد، ممکن است فشار بتن، باعث ایجاد ترک یا حتی تخریب آن شود. کنترل سرعت بتن ریزی و اقدامات پیشگیرانه در خصوص این دیوار ها از وظایف مهندس ناظر ساختمان است. 

نکته : در خصوص اجرای دیوار های حائل و برشی،سطح مقطع میلگرد های افقی و عمودی اهمیت دارد. نه شماره میلگرد ها.  پس اگر یک شماره میلگرد تمام شده بود، مهندس ناظر ساختمان می تواند اجازه دهد، معادل آن ( با همان سطح مقطع ) از میلگرد شماره دیگر که در کارگاه موجود است استفاده نمایند.

برای مثال اگر در نقشه میلگرد ۱۶ داده شده باشد. ولی در کارگاه میلگرد ۱۲ موجود باشد. سطح مقطع هر میلگرد ۱۶ تقریبا ۲ سانتی متر مربع و سطح مقطع هر میلگرد ۱۲ تقریباً ۱٫۱۳ سانتی متر مربع است. پس به ازای هر میلگرد ۱۶ که در کارگاه ناموجود است، باید دو میلگرد ۱۲ به کار رود.

بادبند:

بادبندها معمولا در سازه های فلزی و قاب های ساختمانی ساده به کار می روند. متداول ترین شکل اجرای بادبند، بادبندهای ضربدری است. کنترل اجرای صحیح بادبندها از مهم ترین وظایف مهندس ناظر ساختمان است.

 اجرای بازوهای بادبند ضربدری ، بهتر است طوری باشد که مانعی برای حرکت رفت و برگشتی یکدیگر نباشند. لازمه این کار آن است که فقط یکی از دو بازو (بازوی دو تکه) به ورق میانی( Gusset plate) اتصال پیدا کنند.

وظایف مهندس ناظر ساختماندر تصویر زیر می بینیم که هر دو بازوی بادبند به ورق میانی جوش داده شده اند. اما ورق فوقانی رابط بازوی منقطع، جوش داده نشده است.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

طول جوش حداقل برای نواحی اتصال بادبندها برابر پهنای ورق اتصال است. اتصال بازو های بادبند به ورق های کناری نباید از قطر ورق( عمود بر بازو ها) فراتر رود. زیرا باعث پیچش ورق می شود. مبنای کنترل طول جوش هم همین قطر می باشد. ورق های اتصال باید بگونه ای قرار گیرند که محور آن ها از آکس نیرو (محل تقاطع آکس تیر و ستون) بگذرد.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

خیلی از سازندگان و پیمانکاران در اجرای بادبندها و به خصوص تکمیل جوش آن ها کوتاهی می کنند. مهندس ناظر حتماً باید کنترل دقیقی بر اجرای بادبند ها داشته باشد.

در آموزش نکات اجرایی بادبندها در مونتاژ و نصب، علاوه بر اینکه با ترفند های اجرایی مونتاژ بادبند ها آشنا می شویم، نحوه کترل و نظارت بر کیفیت اجرای بادبند ها را هم یاد میگیریم.

آموزش نکات اجرایی بادبندها

ضوابط بتن ریزی :

تهیه بتن

بتن سازه ای باید به صورت آماده از کارخانه های معتبر تهیه شود. حداکثر زمان تولید و حمل بتن با میکسر تا محل بتن ریزی نباید بیش تر از  ۱٫۵ ساعت باشد. مجری ساختمان باید برگه خروج راننده میکسر را کنترل نماید.

دمای بتن ریزی نیز نباید از ۳۳ درجه سانتی گراد فراتر رود. در شرایط آب و هوایی خاص( هوای خیلی گرم یا خیلی سرد) تصمیم گیری در خصوص انجام عملیات بتن ریزی، از وظایف مهندس ناظر ساختمان است. اگر تمهدات ویژه در نظر گرفته نشده باشد. مهندس ناظر ساختمان می تواند اجازه بتن ریزی را ندهد.

قبل از بازدید مهندس ناظر ساختمان از ناحیه مربوطه، کارفرما اجازه بتن ریزی ندارد. در پروژه های بزرگ تایید صورت وضعیت پیمان کار آرماتور بندی نیز معمولا بر عهده مهندس ناظر ساختمان است.

عمل آوری :

اهمیت عمل آوری کمتر از خود بتن ریزی نیست. بدون عمل آوری مناسب، بتن به مقاومت و دوام مورد انتظار نمی سد. در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان به صورت مفصل در خصوص عمل آوری بتن توضیح داده شده است.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

با وجود اینکه ستون های از  اجزای مهم ساختمان هستند، ولی بهای کمتری نسبت به سقف ها، به آن داده می شود. بتن ستون ها را به خصوص در پروژه های کوچک تر،  معمولاً به صورت کارگاهی تهیه می کنند که درست نیست. توجیه این کار هم کم بودن حجم بتن لازم برای ستون های هر طبقه و زیادتر بودن اجرت بتن ریزی ستون ها با پمپ است.

اگر بتن به صورت کارگاهی تهیه می شود، حتماً باید از دستگاه خلاطه برای تهیه بتن و ستون ریز و ویبره استفاده گردد. در کتاب هندبوک نظارت ساختمانی در خصوص تهیه بتن با در شرایط کارگاهی و طرح اختلاط آن توضیحات کاملی تر ارائه کرده ام.

الزام سازنده به انجام آزمایش بتن : 

تست بتن

به ازای هر سی متر مکعب بتن ریزی و کمتر از آن، حداقل ۱ سری نمونه آزمایشگاهی، باید تهیه شود. هر سری نمونه شامل سه آزمونه است. قالب هایی که معمولا در تست بتن بکارگیری می شوند، بصورت مکعبی هستند.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

البته خود کارخانه تولید بتن، برای بتن آماده خود آزمایش انجام می دهند. نتایج این آزمایش هایی که خود کارخانه انجام میدهد همواره مطلوب است و مقاومت لازم را داراست. ( هیچ کس نمی گوید ماست من ترش است.)

%d9%88%d8%b8%d8%a7%db%8c%d9%81-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%a7%d8%b8%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%867
یک نمونه نتایج تست بتن. به اطلاعات مندرج در آن دقت نمایید.

اساسا مهندس ناظر در قبال بتن های آماده دو کار باید انجام دهد.

۱- مالک را ملزم کند از کارخانه های معتبر، بتن بخرند. لیست کارخانه های معتبر دارای پروانه بهره برداری و پروانه استاندارد توسط انجمن بتن ایران منتشر می گردد. 

می توانید از این لینک ، لیست کارخانه های معتبر استان تهران را مشاهده فرمایید.

۲- مالک را ملزم کند، توسط یک شرکت آزمایشگاهی معتبر و مستقل از کارخانه تولید بتن آماده، در پای کار از بتن نمونه گیری و تست بعمل آورد.

در نگین عمران، خدمات آزمایشگاهی نیز در زمینه تست بتن و آزمایش خاک نیز در قالب شرکت ایمن آزمون کاشانه، برای متقاضیان گرامی، ارائه می شود.

آزمایش خاک – تست بتن – تست جوش

پس از تست بتن، مهندس ناظر می بایست با بررسی نتایج آزمایش، نسبت به پذیرش یا رد بتن تصمیم گیری نماید. ضوابط پذیرش یا رد بتن، مبحث گسترده ای است که در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان به صورت مفصل به آن پرداخته شده است.

مقاومت مورد نیاز بتن، توسط طراح سازه،  در بخش توضیحات نقشه ، درج شده است. مهندس ناظر ساختمان باید نتیجه آزمایش را با آن مقایسه نماید. ملاک مقاومت بتن، مقاومت استوانه ای در سن ۲۸ روز است. محاسبات سازه بر همین اساس صورت گرفته و در نقشه هم مقاومت درج شده است. 

نکته مهم این است که در نمونه گیری بتن معمولا از قالب های مکعبی استفاده می شود که شکستن ان زیر جک ساده تر است و دقیق تر صورت میگیرد. لذا می بایست مقاومت بدست آمده از نمونه مکعبی را معادل سازی کرد. در مبحث نهم ضرایبی برای تبدیل نمونه استاندارد مکعبی به نمونه استوانه ای آمده است.

در مورد بتن های رایجی که در طراحی سازه استفاده می شود ( C25 ) این ضریب ۰٫۸ است. مثلا در صورتی که مقاومت حاصل از شکستن نمونه مکعبی زیر جک ۳۸۸ باشد، مقاومت نمونه استوانه ای معادل برابر است با : ۳۱۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع.

در فیلم کوتاه زیر نمونه های از تست مقاومت فشاری بتن در آزمایشگاه ایمن آزمون را مشاهده میکنیم. عدد درج شده در نمایشگر، مقاومت نمونه مکعبی است. با ضرب این عدد در ۰٫۸ مقاومت نمونه استوانه ای بدست می آید.

دانلود فیلم با حجم ۱۹ مگابایت

بهترین حالت شکستن نمونه زیر جک، این است که تکه اصلی حاصل از شکستن نمونه زیر جک به صورت مخروطی باشد.

تکه اصلی حاصل از شکستن این نمونه زیر جک، به شکل مخروطی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تست باید برای تمام آزمونه ها (سه آزمونه) انجام گیرد و از مقاومت های بدست آمده میانگین گرفته شود. مهندس ناظر باید این مقاومت میانگین را مقاومت درج شده در نقشه مقایسه نماید.

تست جوش:

تست جوش نیز از آزمایش های اجباری در سازه های اسکلت فلزی است. مهندس ناظر باید از تمام اتصالات جوشی بازدید چشمی نماید. جوش های معیوب را مشخص کند تا اصلاح کنند. اما برخی از عیوب جوش، به صورت زیر سطحی هستند و با چشم قابل تشخیص نیستند. به خصوص در جوش های نفوذی.

تست جوش انواع مختلفی دارد. تست هایی که مد نظر ماست، تست های غیر مخرب است. یعنی انجام آن آسیبی به سازه فلزی نمی زند. از تست های متداولی که ما در پروژه ها استفاده می کردیم، تست با مایعات نافذ ( تست PT)  و تست با دستگاه التراسونیک (تست UT) است.

تست کشش میلگرد:

مهندس ناظر می تواند در صورت عدم اطمینان از کیفیت میلگرد، از مالک بخواهد آن ها را نیز آزمایش کنند. در تهران، آزمایشگاه های عمرانی در دانشگاههای معتبر این کار را انجام میدهند. نکته مهم در تست میلگرد این است که مقاومت تسلیم نباید خیلی بیشتر از حد استاندارد آن باشد.

برای میلگرد های A3 تنش جاری شدن ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر است. حال اگر در تست کشش میلگرد تنش جاری شدن آن ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر باشد. این نشانه مرغوبیت میلگرد نیست. بر عکس نشان دهنده ضعف آن و تُرد بودن میلگرد است. این میلگرد نمی تواند انرژی حاصل از بارهای لزره ای را مستهلک کند.

آشنایی با الزامات فضاهای داخلی ساختمان:

این الزامات موضوع مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان است. بسیاری از تخلفات ساختمانی مرتبط با همین موضوع هست و مهندس ناظر ساختمان باید با این الزامات به طور کامل آشنا باشد.

مبحث چهار مقررات ملی ساختمان با وجود اهمیت فراوانش در لیست منابع آزمون نظارت پروانه ساختمانی نیست. به همین دلیل بسیار از داوطلبان پروانه ساختمانی، آن را مطالعه نمی کنند.در این نوشته به اهم آن پرداخته ایم. «الزامات ابعادی ساختمان که هر مهندس ناظر باید بداند»

ضوابط اجرای اتصالات:

نظارت بر اجرای درست اتصالات از مهم ترین وظایف مهندس ناظر ساختمان است. هر چقدر در یک سازه تیرها و ستون ها قوی باشند، اما اتصالات آن ها مناسب نباشد، هیچ فایده ای ندارد. اکثر ساختمان هایی که در زلزله تخریب می شوند به خاطر ضعف در اتصال بین تیر ها و ستون ها است.

این موضوع در ساختمان های اسکلت بتنی پر رنگ تر است. در قاب های خمشی بتنی، بار زلزله نیز توسط چشمه اتصال تحمل می شود. در این اتصالات اجرای خاموت چشمه اتصال برای حفظ انسجام میلگرد ها در ناحیه اتصال،بسیار ضروری است.  پیمانکاران معمولاًبرای راحتی کار خود، این خاموت ها را که دو یا سه عدد باید باشد. اجرا نمی کنند. جای تاسف دارد که برخی از همکاران ما نیز، نسبت به این موضوع بی توجه هستند. حتماً به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

 

%d9%88%d8%b8%d8%a7%db%8c%d9%81-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%a7%d8%b8%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%869

 

8%d9%88%d8%b8%d8%a7%db%8c%d9%81-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%a7%d8%b8%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%86

نکته دیگر در خصوص ناحیه اتصال در ستون ها و دیواره ها این است که باید بعد از بتن ریزی و بعد از اینکه بتن به گیرش اولیه رسید. با استفاده از یک میله یا وسیله مشابه، سطح آن را خشن شود و از حالت صاف و صیقلی خارج گردد. تا وقتی بتن ستون ها یا دیوار های بالایی ریخته می شود، با بتن قبلی به خوبی چفت و بست شوند.

%d9%88%d8%b8%d8%a7%db%8c%d9%81-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%a7%d8%b8%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%8610

نکات مربوط به اتصالات در سازه های فولادی بسیار گسترده تر و متنوع تر است. در آموزش نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه فولادی به صورت کامل نکات مربوط به اجرای اتصالات را یاد میگیریم.

آشنایی با اصول اجرای انواع سقف ها

سقف ها از بخش های مهم اجرای ساختمان هستند. در مقررات ملی ساختمان به اجرای سقف ها توجه ویژه شده است. بسیاری از بند های آینن نامه ای مربوط به اجرای سقف است. بسیاری از دیتایل های اجرایی در نقشه ها نیز مربوط به سقف هاست. مهم ترین مساله در اجرای سقف ها، حفظ یکپارچگی ( به اصطلاح طراحان دیافراگم) سقف هاست. زیرا در حوادثی مانند زلزله، اگثر تلفات جانی به دلیل ریزش سقف ساختمان است. بازدید از سقف ها از مهم ترین وظایف مهندس ناظر ساختمان است. در سازه های بتنی ارسال گزارش بازدید هر سقف در سیستم شهرداری الزامی است. در ساختمان ها فلزی، ارسال گزارش سقف اول و آخر الزامی است.

سقف تیرچه بلوک (تیرچه یونولیت)

متداول ترین روش اجرای سقف اجرای سقف تیرچه یونولیت است. این سقف ها بیشتر به دلیل هزینه اجرای پایین تر و راحت بودن اجرای آن مورد توجه سازندگان هستند. نکات نظارتی در خصوص سقف های تیرچه بلوک را در این نوشته آورده ام: «نکات فنی در اجرا و نظارت سقف های تیرچه بلوک»

سقف عرشه فولادی

در سال های اخیر، اجرای سقف عرشه فولادی(metal deck) نیز، بسیار مورد توجه قرار گرفته . مزیت این روش کیفیت خوب و سرعت بالای اجرای آن است. دیتایل ها و ضوابط مربوط به اجرای این سقف ها در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان نیز آمده است. مهندس ناظر ساختمان باید روشهای اجرای این نوع سقف ها نیز به طور کامل آشنا باشد.

%d9%88%d8%b8%d8%a7%db%8c%d9%81-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%a7%d8%b8%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%868

سقف کامپوزیت و  سقف دال بتنی(دال عرشه)

اجرای سقف های کامپوزیت و دال عرشه نیز از روش های مورد تایید مقررات ملی ساختمان است که آشنایی با اصول اجرایی آن، از وظایف مهندس ناظر ساختمان است.

 

مهندس ناظر ساختمان

برای آشنایی با نکات اجرایی سقف کامپوزیت ، این مقاله و فیلم آموزشی ارزشمند را از دست ندهید:

سقف کامپوزیت و الزامات اجرایی آن مطابق مبحث دهُم

مهندس ناظر ساختمان

معمولاً طراحان ساختمان، به صورت پیش فرض از سقف تیرچه بلوک در نقشه ها استفاده می کنند.

نکته مهم این است که اگر سازنده بخواهد از روشی به جز آن چیزی که نقشه آمده استفاده کند، طراح سازه باید آن را تایید نماید. و نقشه های جدید بابت آن ارائه نماید.

مثلا اگر بخواهد به جای سقف تیرچه بلوک بتنی از سقف تیرچه کرومیت استفاده کند، (در ساختمان های اسکلت فلزی این کار مرسوم است) باید مهندس طراح، نقشه های جدید و دیتایل های جدید تیرچه کرومیت را ارائه دهد.

سایر انواع سقف ها:

در سالهای اخیر، شیوه های جدیدی برای اجرای سقف های سازه ای با هدف افزایش سرعت و کیفیت اجرا و مصرف بهینه مصالح ، ابداع گردیده است. مهندس ناظر ساختمان بنا به نیاز باید با دستورالعمل ها و ضوابط اجرای هر کدام آشنا باشد. اکثر این سقف ها در مرحله طراحی سازه، تفاوتی با سقف های مرسوم ندارند. فقط در شیوه اجرا تفاوت دارند.

یکی از این شیوه ها، اجرای سقف با استفاده از قالب های غیرماندگار و چندبار مصرف است. در این روش به جای بلوک های پلی استایرن از قالب های پلاستیکی استفاده می شود. پس از بتن ریزی سقف و رسیدن به مقاومت کافی، قالب ها باز شده و در سقف های بعدی استفاده می گردد.

برای دیدن تصاویر و توضیحات بیشتر در مورد این نوع سقف به لینک های زیر مراجعه کنید:

آشنایی با مصالح و روش های نوین اجرا 

در بخش قبلی از روش های استاندارد اجرای سقف های ساختمانی نام بردیم. روش های اجرای سقف های ساختمانی، بسیار بحث گسترده ای است.

در خصوص مصالح نوینی که به بازار عرضه میگردد، مهندس ناظر ساختمان باید دو مورد را در نظر داشته باشد.

۱- این مصالح باید همچون همه مصالح دیگر دارای استاندارد کیفیت باشند.

۲- سازنده باید از کارخانه تولید کننده، مشخصات فنی آن مصالح را دریافت کند. مهندس ناظر باید بررسی کند که این مشخصات معادل با مصالحی باشد که جایگزین آن شده است. برای مثال اگر سازنده بخواهد از بلوک های لیکا به جای اجرامی دو دیوار دو جداره سفالی استفاده کند، بلوک های لیکا باید قابلیت صدا گیری و عایق بودن مورد نیاز را داشته باشد.

از طریق لینک زیر می توانید مطالبی پیرامون روش های نوین در اجرای ساختمان، مشاهده نمایید.

مصالح و روش های نوین اجرا

تسلط بر ضوابط ساخت و ساز شهری ( طرح تفصیلی)

بی شک یکی از ضروری ترین نیاز های هر مهندس ساختمان، چه مهندس عمران و چه مهندس معماری، تسلط بر ضوابط ساخت و ساز شهری است. برای هر شهر این ضوابط در قالب طرح تفصیلی ارائه میگردند.

بسیاری از تخلفات ساختمانی، مربوط به عدم رعایت ضوابط طرح تفصیلی است، از وظایف مهندس ناظر ساختمان است که این تخلفات را تشخیص دهد و به موقع گزارش نماید. بنابراین ضروری است که بر طرح تفصیلی مسلط باشد.

علاوه بر این آگاهی و تسلط بر طرح تفصیلی و پهنه های شهری،  فرصت ها و موقعیت های جدیدی در برای کسی که علاقمند به فعالیت در ساخت و ساز است، فراهم می کند.

افرادی هستند، که می خواهند، این فرصت ها و موقعیت ها در انحصار خودشان باشد. به خاطر همین، خیلی در خصوص طرح تفصیلی و نحوه دسترسی به پهنه های شهری، در رسانه ها، چیزی گفته نمی شود.

خیلی وقت ها شده که در جمع های مختلف، حتی در جمع های مهندسی، در خصوص پهنه های شهری، مثل پهنه مختلط  یا پهنه سکونت عام صحبت می کنم، اظهار بی اطلاعی می کنند. حتی برخی تا به حال، این اصطلاحات به گوششان نخورده است.

برای مهندسان یک شهر دور از انتظار است که طرح تفصیلی شهرشان، که قانون ساخت و ساز در هر شهر هست را بلد نباشند.

آشنایی کامل با مسائل ایمنی:

از آغاز عملیات ساختمانی، همواره مخاطراتی وجود دارد که سلامت جانی و مالی افراد حاضر در پروژه و سایرین را تهدید میکند. یکی از مهم ترین وظایف مهندس ناظر ساختمان، شناسایی این مخاطرات و الزام به رفع آن هاست.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

وضعیت بسیار مخاطره آمیز پاگرد راه پله. در چنین شرایطی احتمال سقوط کارگران در حین تردد بسیار محتمل است.همان طور که گفتیم، از مهم ترین وظایف مهندس ناظر ساختمان شناسایی شرایط مخاطره آمیز و ایمن سازی آن هاست. مثلا در تصویر فوق، قبل از هر چیز، مهندس ناظر باید تمام عملیات ساختمانی را تا حصال کشی پرتگاه راه پله، متوقف کند.

کنترل رعایت مسائل زیست محیطی (مبحث ۱۹)

یکی از مواردی که شهرداری معمولا از مهندس ناظر میخواهد صحت انجام آن را تایید نماید، مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است. مهم ترین ضوابط در خصوص مبحث ۱۹ مقررات ملی – اجرای دیوار های پیرامونی و پنجره ها به صورت دو جداره است. متاسفانه در بسیاری مناطق در اجرای دیوارهای پیرامونی این ضابطه رعایت نمی گردد.

مهندسان ناظر به هیچ وجه نباید نسبت به این موضوع مماشات نمایند.

کنترل اجرای صحیح تاسیسات ساختمان 

این کار را در باید ناظر تاسیسات انجام دهد. اما در پروژه های کوچک یک ناظر بیشتر وجود ندارد. که یا مهندس عمران یا معماری هست. اما این قضیه مسئولیت را از دوش مهندس ناظر بر نمی دارد.

 همان طور که در مقاله «کدام یک از مباحث مقررات ملی ساختمان از بقیه مهم تر هستند» اشاره کردیم، تسلط به همه مباحث مقررات ملی ساختمان، از وظایف مهندس ناظر ساختمان هست . 

مباحث ۱۳ تا ۱۶ به تاسیسات ساختمانی اختصاص دارد. در کتاب «هندبوک نظارت ساختمانی» مطالب ضروری در حوزه وظایف مهندس ناظر ساختمان، در این رابطه بیان شده است. مقاله های آموزشی زیر نیز در این زمینه برای شما عزیزان به نگارش درآمده است:

آشنایی با ساختمان های با مصالح بنایی

اجرای ساختمان به شیوه سنتی، برای ساختمان های با طبقات کم ( دو یا سه طبقه)، مجاز است. مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان نیز به اجرای ساختمان ها به این شیوه اختصاص دارد.

در آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله، نیز بخشی جداگانه به ضوابط مربوط به اجرای این نوع ساختمان ها پرداخته است. امروزه اجرای ساختمان به شیوه سنتی، به ندرت یافت می شود. اما چون، یکی از شیوه های مورد قبول مقررات ملی ساختمان، مهندس ناظر باید با ضوابط آن آشنا باشد. البته اجرا به شیوه سنتی، در حومه شهر تهران و سایر شهرها، منسوخ نگشته است.

وظایف مهندس ناظر ساختمان

داشتن مهارت های ارتباطی و شخصیت شناسی 

شاید فکر کنید، این ربطی به وظایف مهندس ناظر ساختمان ندارد. اما، باور کنید، اگر از بقیه موارد مهم تر نباشد، کم اهمیت تر هم نیست.  بدون داشتن رفتار و ارتباط مناسب با مالک یا سازنده یا پیمانکاران، نمی توانید نظارت خوبی داشته باشید.

چند سال پیش، زمانی که اولین نظارت های ساختمانی ام را انجام میدادم،، رئیس محترم شرکتی که در آن مشغول به کار بودم ، پیش از ضوابط و نکات فنی، از نحوه ارتباط با مالکین ساختمان و پیمانکاران، نکاتی را به من گوشزد میکردند.

رعایت این نکات که خیلی هم ساده هستند، تاثیر زیادی بر کیفیت نظات شما دارد. برای مثال، اگر کار یک آرماتوربند یا جوشکار ایراد دارد قبل از آن که شروع به ایراد گیری کنید، از کار او حُسن جویی کنید و به او خسته نباشید و خدا قوت، بگویید. مطمئناً بعد از آن بیشتر برای شما احترام قائل خواهد شد و بهتر به حرفهایتان گوش خواهد داد.

هر کسی شخصیت خاص خودش را دارد. برای تاثیر گذاری بیشتر باید با هر کس به شیوه خودش و بهتر بگم با زبان خودش باید صحبت کرد و این نیازمند شناخت شخصیت آن فرد است. شاید بعضی جاها هم نیاز باشد، جدیت زیادی به خرج دهید.

داشتن یک ارتباط خوب، به درآمد شما هم کمک خواهد کرد. بر خلاف تصور، مردم بیشتر از تخصص شما، به نحوه ارتباط شما، پول می دهند.

منابعی که در این زمینه به شما کمک خواهند کرد:

کتاب تکنیک های شخصیت شناسی پُل تایگر

کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی( خلاصه کتاب)

وظایف مهندس ناظر ساختمان

اگر تا به اینجای مطالب را خوانده باشید، مطمئناً متوجه شده اید، که وظایف مهندس ناظر ساختمان چقدر گسترده است. و اگر می خواهید به عنوان مهندس ناظر ساختمان، فعالیت حرفه ای خود را ادامه دهید، باید، خود را برای آن آماده کنید.

مطمئناً لیست مواردی که در خصوص وظایف مهندس ناظر ساختمان مطرح شد کامل نیست . موارد دیگری هم هست که در این لیست از قلم انداخته شده است.

در پایان پیشنهاد می کنم ، برای دریافت مطالب مفید در زمینه مهندسی و ساختمان، فرم زیر را تکمیل نمایید.

در نگارش این مقاله زحمات فراوانی کشیده شده است. از اینکه با انتشارِ با منبع این مقاله، به ترویج دانش کمک می نمایید سپاسگذارم. یادمان باشد، هیچ دانشی انحصاری نیست.

دوستان گرامی، اگر در زمینه مسائل عمرانی، سوال، یا مشکلی دارید، می توانید از طریق نظرات یا ایمیل ما، به نشانی : info@neginomran.com بپرسید. حتماً در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد.

پذیرای نظرات ارزشمند شما عزیزان هستم.

58 نظرات
 1. معصومه ترابي می گوید

  با عرض سلام
  پس از اتمام ساخت و اعلام به شهرداري تا گرفتن پايان كار ايا مهندس ناظر هنوز حقوقي بايد از مالك بگيرد؟؟؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام خدمت شما.
   ناظر به صورت مستقیم از مالک پول دریافت نمی کند، مالک پول را به حساب سازمان نظام مهندسی واریز میکند و نظام مهندسی هم با توجه به پیشرفت مراحل اجرای ساختمان، این پول را به مهندس ناظر می دهد. البته در مواردی که مدت قرار داد نظارت تمام می شود، مالک مکلف است حق الزحمه ناظر را پرداخت نماید که گاها به صورت مستقیم و با توجه به تعرفه تمدید نظارت توسط مالک به ناظر پرداخت می شود

 2. امیر می گوید

  Amir Rahimi:
  با سلام
  خانه ی ۴ طبقه کاملا بتنی ساخته شده در شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب
  به علت کم کاری مهندس ناظر ساختمان کاملا تخریب شده
  الان هرکاری میکنیم ناظر جوابگو نیست
  اگر ممکنه راهنمایی کنید تا حق مان از ناظر بگیریم
  مدارک و ازمایش بتن موجود میباشد

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   شما می بایست به مراجع قانونی مثل سازمان نظام مهندسی استان و قوه قضائیه شکایت ببرید.
   البته در چنین خسارت بزرگی مطمئنا تمام تقصیر بر عهده یک نفر نیست و نیاز به کارشناسی دقیق دارد. طراح سازه، سازنده، مالک زمین، مهندس مجری ( در صورتی که داشته باشد)، کارخانه تولید کننده بتن، آزمایشگاه مربوطه و حتی مراجع صادر کننده جواز ساخت مثل شهرداری و سازمان نظام مهندسی، هر یک به نحوی ممکن است مقصر شناخته شوند و دخیل باشند.
   مطمئناً سهم سازنده و مجری ساختمان، از این حادثه، اگر بیشتر از مهندس ناظر نباشد، کمتر نیست.

 3. مهدی چ می گوید

  با سلام
  در صورتی که مهندس ناظر سازه طی نامه ای ناایمن بودن گودبرداری را به طراح سازه اظلاع دهد و اظهار نماید که نیاز به سازه نگهبان هست ، آیا وظیفه طراح سازه ساختمان این است که سازه نگهبان طراحی نماید یا اینکه برای طراحی سازه نگهبان مالک باید قراردادی با طراح دیگری ببندد و مسئولیتی متوجه طراح اصلی ساختمان نمی باشد

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   طراحی سازه نگهبان هم در حوزه وظایف طراح اصلی سازه است. در صورتی که پروژه شرایط خاصی داشته باشد (گودبرداری های عمیق و حساس) و طراح اصلی صلاحیت طراحی سازه نگهبان گود را نداشته باشد، باید طراحی توسط طراح ذی صلاح انجام گیرد. نحوه پرداخت اجرت طراحی گود در این شرایط ، می بایست در قرار داد اولیه مشخص شده باشد، در غیر این صورت باید به صورت توافقی بین طرفین انجام شود.

 4. مهدي می گوید

  با سلام
  من در آپارتماني كه به تازگي بصورت نوساز خريدم زندگي ميكنم كه صداي طبقه بالايي براحتي به خانه من مياد وقتي بچه هاي طبقه بالايي گريه ميكنند صداشون به وضوح شنيده ميشه
  آيا اين موضوع عاديه؟
  اگر عادي نيست آيا قابل رفع هست يا خير؟
  و اينكه من ميتونم از سازنده بابت اين كار بي كيفيت سقف شكايت كنم يا خير؟
  ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   وقت شما بخیر
   بله می تونید با استفاده از عایق صوتی ( آکوستیک ) در سقف، میزان سر و صدا را کاهش دهید. ( برای راهنمایی بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید: عایق آکوستیک

   می تونید از سازنده هم از این بابت شکایت کنید و ادعای خسارت کنید ولی طی مراحل قانونیش هم زمانبر و هم هزینه بر هست و رای دادگاه هم بسته به نظر کارشناس دارد.
   موفق باشید

 5. پدرام می گوید

  با سلام
  اگر قراداد نظارت که ۱۸ ماهه هست تمام شود ایا میتواند ناظر از تمدید قرارداد خوداری کند؟و نامه بزند که با توجه به اتمام قرارداد و عدم تمایل به تمدید قرارداد بعلت …نسبت به جایگزین نمودن ناظر دیگر اقدام شود

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   مالک باید درخواست تعویض ناظر را به شهرداری بدهد. یعنی با مالک توافق کنید.
   اگر توافق نکرد، شما می توانید مالک را وادار به این کار کنید با توقف کار و یا گزارش ندادن.

 6. negar می گوید

  با سلام. من ناظر سازه هستم. متاسفانه مالک بدون اطلاع اقدام به ساخت و اجرا سقف ها و طبقات کرده است(فقط برای فونداسیون اطلاع داد). و متاسفانه آزمایش بتن هم انجام نداده. خواستم بپرسم حتما باید توقف کار بدم یا گزارش تخلف کافیه؟
  با توجه به اینکه شنیدم در صورت توقف کار مالک میتونه شکایت کنه و بگه وظیفه ناظر بود که حداقل هفته ای یکبار سر بزنه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   البته قصور از شما هم بوده که به ساختمانی که نظارتش رو بر عهده دارید سر نزدید . اما مالک هم از عدم حضور شما کمال سو استفاده رو کرده است. شما گزارش تخلف رد کنید و در گزارش قید کنید که سازه به دلایل مذکور فاقد استحکام است. معمولا در ساختمان ها پر از موارد غیر ایمن و استفاده از کارگر غیر مجاز غیر ایرانی است. به بهانه یکی از این ها می توانید توقف کار بزنید. عنوان گزارش مرحله ای رو هم همان فونداسیون بزنید و تا تعیین تکلیف این وضعیت گزارش مراحل دیگر را رد نکنید.
   در گزارش خود قید کنید شروع مجدد عملیات ساختمانی منوط به مجوز ناظر می باشد.

 7. حسين حياتي می گوید

  سلام خسته نباشيد من يه ساختمان ٧ واحدي ساخته ام و ناظرش از فنداسيون نظارت داشته تا سقف اخر ساختمان و ديوار چيني الان همه هزينه ها رو از ما گرفته ولي گزارشات مربوط به ساختمان رو نميدهد به ما لطف كنيد راهنمايي كنيد چيكار بايد كنيم . تشكر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. اگر تهران هستید، تشریف ببرید نظام مهندسی طبقه سوم اونجا با ناظر تماس میگیرند و پیگیری می کنند.

 8. حسين حياتي می گوید

  سلام خسته نباشيد . من يك ساختمان ٧ واحدي ساخته ام و ناظرش از فندانسيون تا سقف اخر و ديوار چيني نظارت كامل داشته است همه هزينه ها رو هم از من گرفته حق الزحمه خودش رو كامل دريافت كرده الان كزارشات مربوط به فنداسيون و سقف ها رو نميدهد به من لطف ميكنيد راهنمايي كنيد جيكار بايد كنم . تشكر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   گزارشات رو باید در دفتر خدمات ثبت کند نه که به شما بدهد. اگر گزارش نداده تا اینجا پای خودش بیشتر گیر است. شما می توانید به شورای انتظامی مستقر در نظام مهندسی شکایت ببرید.

 9. مسعود می گوید

  سلام من ناظر یک ساختمان ۵طبقه ام سازمان الزام کرده که مجری بزارند ولی مالک نگذاشته چه کار باید کرد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   متاسفانه این معضلی است که گریبان گیر مهندسان شده است. دعوایی که بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری هست و این وسط ناظر را تحت فشار قرار میدهند. اگر مجری الزامی است که اصلا چرا جواز می دهید و نقشه هایش را تایید می کنید. اگر الزامی نیست پس چرا به ناظر فشار می آورید. شما از اول (قبل از تعهد نظارت) می بایست با مالک بر سر این مورد توافق می کردید. در حال حاضر سه کار می توانید انجام دهید.
   ۱- با همین شرایط (بدون مجری) نظارت خود را انجام دهید و از مالک تعهدی بگیرید که خودش مسئولیت اجرای ساختمان را به عنوان مجری بر عهده گرفته است. (توصیه نمی شود.)
   ۲- از مالک بخواهید برای تعویض ناظر اقدام کند.
   ۳- به بهانه های مختلف از جمله عدم رعایت نکات ایمنی و فنی و …. عملیات ساختمانی را متوقف کنید و در گزارش خود قید کنید که سازنده ساختمان فاقد صلاحیت اجرایی لازم است.
   موفق باشید.

 10. مسعود می گوید

  سلام
  من ناظر یک ساختمان ۵طبقه ام سازمان الزام کرده که مجری بزارند ولی مالک نگذاشته چه کار باید کرد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. از ابتدا می بایست با مالک در این خصوص توافق می کردید. الان می توانید، در صورتی که اجرا به روش اصولی انجام نمی شود، گزارش تخلف بزنید و در متن گزارش اشاره کنید که سازنده فاقد صلاحیت اجرایی می باشد و چند تخلف فنی و ایمنی را به عنوان شاهد مثال بیاورید.

 11. رضا قدسی می گوید

  سلام، بنده به عنوان مالک جهت بازدید آرماتوربندی فونداسیون و بتن‌ریزی‌اش به صورت شفاهی و کتبی به ناظر اطلاع داده‌ام. ایشان بعد از گذشت ۴ روز مراجعه نکرده‌ و تلفن خود را نیز پاسخگو نیست. تکلیف چیست؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام . به سازمان نظام مهندسی مراجعه نمایید و کتبا به آن ها اعلام نمایید. همچنین به معاونت شهرسازی شهرداری واقع در خیابان ایرانشهر، امور ناظران مراجعه نمایید و به آنجا نیز کتبا اطلاع دهید و رسید بگیرید. تا زمانی که به این مورد رسیدگی نشده است بتن ریزی انجام ندهید چون دردسرش بیشتر است.

 12. بهرام می گوید

  سلام. نقشه ساختمان اگر بدون مهر و امضا مهندس طراح ساخته شود. بار حقوقی دارد؟. بطور مثال مهندس طراح یه نقشه اولیه به مالک بده و اونهم زرنگی کنه بدون طی مراحل تایید نقشه اقدام به ساخت کند و بعد از پایان دادگاه شکایت کنه

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. اگر بدون مهر و امضای نقشه مالک اقدام به ساخت کند، طراح هیچ مسئولیتی ندارد و کلیه مسئولیت و طبعات ناشی از آن بر عهده مالک خواهد بود. نقشه بدون مهر و امضا را هر کسی می تواند ترسیم و چاپ کند.

   1. امیر می گوید

    سلام جناب مهندس وقتتون بخیر راجع به کاور پلیت میانی دو لقمه مجزا بادبند ایکس مطلب گذاشته بودید که که مانع حرکت رفت و برگشت دو لقمه جدا میشه اگز اطف بفرمایید کجا در آیین نامه و کدام بند به این موضوع اشاره شده ممنون میشم

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     سلام. وقت شما بخیر.
     در آیین نامه اشاره ای نشده است. برداشت شخصی است.

 13. احمد رضا سیروسیان می گوید

  سلام
  اینجانب یک ساختمان نوساز در سال ۹۶ خریداری نمودم-در زمستان دیوارهای اتاق عرق می کند به چه صورت می توانم این مشکل را برطرف نمایم
  ایا از سازنده می توان شکایت کرد-چگونه و از چه طریقی؟
  پشت دیوارهای اتاق ساختمان فضای باز است

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   چون دیواره ساختمان در مجاورت با فضای باز است و احتمالا در معرض کج باران است ، به این دلیل عرق می کند. برای حل این مشکل باید کارشناس از ساختمان بازدید نماید. می توان عایق کاری از بیرون برای دیوار ساختمان انجام داد. (ایزوگام) یا اینکه به روش دیگری از داخل ساختمان اینکار را کرد. عایق کاری از بیرون مستلزم داربست بندی است.
   متاسفانه قوانین نظام مهندسی در کشور به درستی رعایت نمی شود. ساختمان های نوساز باید به دست مجری ذی صلاح اجرا شوند و شناسنامه فنی داشته باشند. اما وقتی ساختمان ها مجری ذی صلاح ندارند و فاقد شناسنامه هستند، مستنداتی هم وجود ندارد که بر اساس آن شکایت ببرید. افرادی هم تحت عنوان سازنده ساختمان ها را می سازند و بعدا هیچ پاسخگویی ندارند. مگر اینکه تخلفی انجام داده باشند که منجر به جرائم کیفری شود. با این حال ، بررسی نمایید آیا ضخامت دیوارهای پیرامونی ۲۰ سانتی متر است یا خیر. اگر ضخامت دیوار ها کمتر بود، می توانید به دلیل عدم رعایت ضخامت دیوارهای پیرامونی طبق نقشه معماری و همچنین عدم رعایت مبحث نوزده مقررات ملی ساختمان از سازنده به دادگستری شکایت ببرید.

 14. شاولی می گوید

  سلام من آزمون نظام مهندسی نظارت عمران قبول شدم و الان باید چه چیزهایی یاد بگیرم حس میکنم خیلی چیزا یادم رفته. نگرانم.
  پروانه اشتغالم نهایتا تا ۱ ماه دگ دستم میاد

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   بلافاصله بعد از قبولی، کاری به شما ارجا نمی شود و باید مدتی در صف ارجا منتظر بمانید. در این مدت اولا می توانید مروری بر مباحث مقررات ملی ساختمان داشته باشید. همچنین می توانید از آموزش های تجربه محور در این زمینه استفاده کنید که هر چه بیشتر شما را با شرایط واقعی یک پروژه آشنا کند. در وبسایت نگین عمران نیز، به همین منظور آموزش های مفیدی برای مهندسانی با شرایط شما آماده شده است. از جمله:
   کتاب هندبوک نظارت ساختمانی
   آموزش نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های بتنی
   آموزش نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های فلزی
   آموزش جامع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان
   برای کسی که قصد دارد به عنوان ناظر ساختمانی فعالیت کند، آگاهی از این مسائل ضروری است. در صورت عدم آگاهی از آن ها، و پذیرش مسئولیت نظارت ساختمان، ممکن است زیان های جبران ناپذیری به خود یا دیگران تحمیل نماید.
   با سپاس

 15. مقامی می گوید

  سلام – ما سال ۸۶ یک ساختمان یه طبقه با نظارت مهندس ناظر ساختیم و برگ سبزش توسط مخندس ناظر صادر شده ولی ما برای پایانکار اقدام نکریدم و بعد از ۱۳ سال در سال ۹۷ برای پایانکار اقدام کردیم و دفتر الکترونیک دوباره برگ سبز و برگ استحکام بروز میخواهد و ما با مهندس ناظر تماس گرفتیم گفتند دوباره باید قرارداد ببندیم و کل پول روباید بدیم یعنی متری ۹۵۰۰ لطقا راهنمایی کنید ممنون از سایت خوبتان .

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. باید همان موقع نسبت به اخذ پایان کار اقدام می کردید. شهرداری به این دلیل برگه سبز مجدد می خواهد که ممکن است در این مدت شما تغییرات کاربری یا افزایش بنا در ملک انجام داده باشید. مهندس ناظر بابت برگ سبز مجدد می بایست مبلغی اخذ کند. حالا اینکه مبلغ را به روز حساب کند یا تخفیف دهد، به انصاف خودش بستگی دارد. شما می توانید از دفتر خدمات سوال کنید که آیا مهندس دیگری می تواند برگه استحکام بدهد یا خیر، اگر قبول کردند، می توانید مهندس دیگری پیدا کنید که با مبلغ پایین تری این کار را انجام دهد. اگر هم نه، با همان مهندس چانه بزنید و با مبلغ کمتری راضیش کنید که برگه سبز و استحکام بدهد به شما.

 16. سعید می گوید

  سلام.من مهندس مجری ساختمانی هستم که باتوجه به تذکرات لازم به مالک جهت اجرای عایق کاری دیوار خارجی اما کوتاهی کرده .بنده هم گزارش کتبی ازمالک گرفتم که باید حتما عایق کند به مهندس ناظرم گزارش تخلف دادم.برای بنده مشکلی پیش نمیاد دیگه؟احتیاج به گزارش دیگری به شهرداری یا سازمان نظام مهندسی نیست؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. شما مجری ساختمان هستید. ناظر نیستید که نامه و گزارش بزنید براش. در هر صورت مسئولیت بر عهده شماست. نباید به مالک اجازه دخالت در نحوه اجرا را بدهید. اگر مالک اجازه نمی دهد شما اجرا کنید، قرارداد خود را با او فسخ کنید در پایان کار هم اگر نامه یا برگه ای از شما خواستند، هیچ نامه ای ندهید و برگه ای را امضا نکنید. اگر دیوار جانبی ساختمان در معرض کج باران قرار دارد، حتما نیاز به عایق کاری دارد و بعدا برای ساکنین مشکل درست می شود و همیشه از دیوار مذکور رطوبت به داخل ساختمان می زند و اگر در این مرحله عایق اجرا نگردد اصلاح آن بعدا بسیار پر هزینه خواهد بود.

 17. نکوییان می گوید

  قالبندی ستونهای مجاور منزل همسایه ضلع طرف همسایه را چگونه قالبندی کنیم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. قالب ها را می توانید در فاصله درز انقطاع قرار دهید در صورتی که دیوار همسایه به ستون چسبیده است و یا در زیر زمین میخواهید به دلایل ایمنی ستون ها را به دیوار همسایه بچسبانید می توانید از یونولیت در آن وجه ستون استفاده نمایید به شرط اینکه به خوبی مهار کنید. در بتن ریزی در ستون های مذکور هم مرحله ای (یک متر – یک متر) انجام دهید.

 18. محمد می گوید

  مالک زمین ناگونیایی بودم که توسط پیمانکار و ناظر تا پایان نازک کاری انجام شده و حالا ناگونیایی در آشپزخانه و سالن آپارتمانها به چشم میخورد و از ارزش ساختمان کاسته است. در حالیکه در زمان سفتکاری میشد ناگونیایی را در کمدهای اتاقها گرفت و بقیه فضاها کاملاً گونیا اجرا شود.مقصر کیست؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با سلام خدمت جنابعالی
   شما که به این موارد حساس هستید اولا باید قرارداد ساخت را با سازنده ای معتبر که خودش مهندس معمار یا عمران باشد منعقد می کردید. یا حداقل یک مجری ذی صلاح و با تجربه انتخاب می کردید تا سر کار باشد و بر کار پیمانکار نظارت نماید. پس در این مورد تا حدی خودتان هم مقصر هستید. ناظر در قبال این مساله مسئولیتی ندارد به خصوص اگر پروژه تک ناظره باشد. صرفا به موارد اساسی و تخلفات وظیفه دارد ورود پیدا کرده و ممانعت کند و به شهرداری گزارش ارائه دهد. اگر قبلا با پیمانکار یا سازنده در خصوص گونیایی کردن کنج ها صحبت کرده بودید پس قصور از جانب آن ها بوده است.

 19. وحید میرزابیگی می گوید

  سلام
  شیب بندی در کف حمام رعایت نشده است، به صورتی که آب زیادی در کف حمام جمع می شود. مقصر این مشکل کیست؟ آیا مهندس ناظر هم مسئول است؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. در صورت حضور مهندس مجری ایشان باید پاسخگو باشد. در غیر این صورت سازنده و پیمانکار. مهندس ناظر در قبال وجه ناچیزی که دریافت می نماید، در قبال این مساله پاسخگو نخواهد بود.

 20. سارا می گوید

  سلام مهندس ممنون از اطلاعات مفیدتون
  بعد از قبولی در آزمون نظارت چطور تایید دو مهندس پایه یک رو بگیریم اگه کسی رو نشناسیم چه راهی هست
  مخصوصا وقتی تجربه ی کافی رو نداشته باشیم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. خواهش می کنم.
   توی این مدت اگر توی شرکتی کارکردین یا کارآموز بودین، پیش همون ها ببرین امضا کنن. این تایید یک چیز صوری و فرمالیته هست و خیلی اهمیت نداره. بعد از آزمون تا زمانی که نتایج اعلام بشه و برای تکمیل مدارک برین، ۴ -۵ ماهی طول میکشه، تو این مدت سعی کنین دو نفر پیدا کنین. فکر می کنم پایه دو هم باشه مشکلی نداشته باشه. فکر نمی کنم کنترلی انجام بدن.

   1. سارا می گوید

    برای اجرا خوندم که بعد از آزمون دوره براشون برگزار میشه ولی نظارت همین دوتا تایید رو نیاز داره، شما هم که فرمودید فرمالیته است، یعنی فقط بایه آزمون مسئولیت نظارت یه ساختمان رو میدن به کسی یا مراحل دیگه هم باید طی کنیم؟؟

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     بله بعد از آزمون اجرا یک دوره اجباری هم هست به مدت یک هفته تا ۱۰ روز که باید اون رو شرکت کنید، مباحث نظارت و اجرا از هم جدا نیستند. مطالبی که توی اون دوره گفته می شود به درد کار نظارت هم میخورد. ضمنا شما ۴ سال عمرتون رو گذاشتید و مدرک مهندسی گرفتید از دانشگاه. بعد از اون سه سال تنفس قرار دادند که تجربه کسب کنید. مواردی هم که باید در ساختمان نظارت کنید، همین مباحث مقررات ملی ساختمان هست که مطالعه کردید و در آزمونش هم قبول شدید. پس فقط با یه آزمون نبوده و شما همه این مراحل رو قاعدتا طی کردید. حالا اگر توی کسب تجربه کم کاری کردید الان می تویند جبران کنید. کار نظارت هم خیلی سخت نیست اگر اصولش رو بلد باشید. دوستان زیادی زحمت کشیدند، کتاب نوشتند و آموزش های خوبی در این زمینه آماده کردند. می تونید از اونها استفاده کنید. از همین سایت می تونید کتاب هندبوک نظارت ساختمانی را تهیه بفرمایید که در اون تجربیات چندین سال کار نظارت بر تقریبا ۵۰ ساختمان در مناطق مختلف تهران رو به رشته تحریر در آوردم. همچنین اگر دنبال آموزش های پیشرفته تر هستید، در زمینه اجرا و نقشه خوانی می توانید آموزش های نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های فلزی و سازه های بتنی را تهیه کنید. این آموزش ها و آموزش های مشابه، خیلی می تونه تو این زمینه کمکتون کنه. به هر حال به عنوان یک مهندس همیشه باید در حال یادگیری و ارتقای خودتون باشید. ما هم در حد توان سعی می کنیم، به دوستانی که تازه وارد کار نظارت میشن و اولش استرس دارند، کمک کنیم. تو هر مرحله از نظارت اگر مشکلی پیش اومد یا سوالی داشتید از همین طریق یا از طریق تماس با شماره تماس درج شده در سایت (۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵) می تونید بپرسید و هیچ هزینه ای هم براتون نداره. البته مسلما مسئولیت نظارت ساختمان، مسئولیت سنگینی هست و اگر خودتون رو برای اون آماده نکنید، بهتره که اصلا وارد حیطه نظارت نشوید.

 21. امیر می گوید

  سلام جناب مهندس قربانی سال خوبی داشته باشید چند سوال از خدمتتون داشتم ۱: در عکس گاست پلیت ناودانی ها بادبند ایکس همراه با کاور پلیت میانی مجزا بادبند به ابعاد:
  pl 800×۴۰×۱۵ و pl 600×۶۰×۱۰
  برای چه دهانه ای با چه ابعادی مناسب هست؟ ۲: ابعاد گاست ها متصل به تیر چگونه است ؟
  ۳: سایز ناودانی ها چند است اگر با روش LRFD محاسبه شوند ؟
  ۴: پیشنهاد میشود بادبند ها میان دو تیغه دیوار باشند به نظر شما چگونه ممکن است؟
  ۵: از نظر شما بادبند قطری به صورت ۸ و ۷ در در دو دهانه کنار هم در اولیت است یا بادبند ایکس با توجه به لرزه خیزی باتشکر از شما و سایت خوبتان

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر.
   ۱-سایز گاست پلیت میانی بستگی به سایز ناودانی ها و حداقل طول جوش مورد نیاز دارد. به صورت حدودی پلیت ۸۰۰ در ۴۰۰ با ضخامت ۱۵ را می توان تا ناودانی ۲۰ به کار برد. پلیت ۶۰۰ در ۶۰ برای کاور پلیت فوقانی برای ناودانی تا همین سایز مناسب می باشد.
   ۲-ابعاد گاست های متصل به تیر هم بستگی به سایز ناودانی دارد. با توجه به اینکه جوش موثر پلیت و ناودانی از قطر پلیت محاسبه می شود، باید در نظر گرفت که ابعاد به گونه ای باشد که این طول جوش تامین شود. معمولا از جهار وجهی های غیر منتظم برای این منظور استفاده می شود. در آموزش نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه فلزی بخش بادبندها به صورت کامل در این خصوص توضیح داده شده است.
   ۳-سایز مهاربندها و سایز مقاطع سازه فولادی با استفاده از خروجی نرم افزار ایتبس با توجه به مدل سازی انجام شده، بارگزاری، ترکیبات بار، آیین نامه مورد استفاده، پهنه لرزه خیری و سایر پارامترهای دخیل در طراحی سازه مشخص می گردد و خارج از آن نمی توان اظهار نظری کرد. اگر به این مقوله علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم از آموزش طراحی سازه فولادی استفاده نمایید.
   ۴ – در صورتی که تیرهای دهانه مهاربندی پهنای مناسب داشته باشد، مهاربندها هم در آکس تیر اجرا شوند، این امکان وجود دارد البته می بابست در اجرا تیغه ها حتما از وال پست استفاده گردد
   ۵- از جهت اجرایی بادبند ایکس به دلیل متداول بودن، سهولت اجرای بیشتری برای پیمانکاران دارند. اجرای بادبند به شیوه اول نیاز به دقت و ظرافت بیشتر و نیروی متخصص دارد.

 22. علی شایان می گوید

  سلام.وقت بخیر…ساختمانی مهندس ناظر قسمت جوشکاری رو تایید کرده و الان مالک بعد از گذشت چند سال از ساخت و پایان کار به دلیل جوشکاری نامناسب اتصالات اعلام شکایت کرده.مسئولیت با ناظر هست یا جوشکار؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر.
   اگر با جوشکار قراردادی بسته شده و از او نسبت به کیفیت کار تعهد گرفته شده، جوشکار نیز مسئول است. در غیر این صورت سازنده و ناظر مسئولیت اصلی را برعهده دارند.

 23. سارا می گوید

  واقعا ممنون که پاسخگو سؤالاتمون هستید، بله حتما باید با آمادگی و کمک گرفتن از افراد باتجربه مسئولیتی رو بپذیریم فقط هنوز کاملا به همه ی شرایط آگاه نیستم خیلی سوال برام پیش میاد، همین دو امضا از دو مهندس پایه۱که باید ارایه بشه با سابقه بیمه سه ساله است؟یا بیمه برای پروانه اشتغال الزامی نیست؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   خواهش می کنم.
   نه سابقه بیمه نمی خواهند. خود بنده موقع پروانه گرفتن اصلا سابقه بیمه ارائه نکردم. ولی امضای دو نقر مهندس پایه ۱ که گواهی دهند شما کار کردید، لازم هست.

 24. بهرام می گوید

  با سلام
  آیا موارد قانونی برای صدور دستور توقف عملیات ساختمانی از طرف ناظر وجود دارد؟ اگر بله لطفا منبع معرفی گردد.
  با تشکر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   بله – مبحث دوم مقررات ملی ساختمان را مطالعه بفرمایید.

 25. nasrin می گوید

  سلام جناب مهندس الان برای تایید سابقه کار نیازی نیست حتما دو نفر امضا کننده پایه یک باشن تو شرایطش نوشته ۱۰ سال از مدرک لیسانسشون گذشته باشه و دارای پروانه اشتغال معتبر باشن

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. خیلی ممنون از روشنگریتون

 26. حسین می گوید

  با سلام و احترام
  جناب آقای مهندس بنده سال ۹۷ ناظر یک پروژه در منطقه ۱۹ بودم که اسکلت آن فلزی بوده تا پایان مرحله اسکلت هیچ گونه خلافی از مالک انجام نشده بود حتی از خود سازمان هم برای بازدید آمدند و گزارش بدون خلاف ثبت گردیده شد
  پس از پایان ۵ طبقه قانونی و در مرحله سفت کاری مالک اقدام به پیشروی به سمت حیاط(ملک جنوبی)کرد و اقدام به ساخت به اصطلاح ۱۰۰درصدی نمود و یک طبقه نیز به آن اضافه نمود باتوجه به اینکه بنده همان موقع و در موعد مقرر نسبت به ثبت گزارش خلاف هم به شهرداری و هم به سازمان نظام مهندسی کردم و مالک به گفته خودش به ناحیه مربوط مقداری پول داده بود تا از ادامه عملیات ساختمانی جلوگیری نکنند
  تا اینکه ملک مذکور به پایان رسیده و همگی ساکن می باشند
  و آخرین گزارش بنده مربوط میشه به عملیات نازک کاری که در این مرحله هم به مالک دستور کار نازک کاری را هم دادم و در گزارش از تخلفات مالک هم به شهرداری اعلام کردم
  حال با توجه به این موارد پیشنهاد شما برای اینکه در آینده بنده دچار مشکلی نشوم چیست و چگونه گزارش بدهم تا رافع مسئولیت بنده در قبال تخلفات ایشان بشود.

  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   در صورتی که گزارش خلاف را در موعد مناسب تحویل شهرداری داده باشید، و آن ها رسیدگی نکرده باشند، مسئولیتی در خصوص خلاف انجام شده متوجه شما نمی باشد. سعی کنید در تمام نظارت های آتی، حتما مالک را ملزم به عقد قرارداد با مجری ذی صلاح واقعی همراه با ثبت در سامانه نظام مهندسی کنید، تا در موارد اینچنینی مسئولیت کمتری متوجه شما باشد.
   همچنین خود را بیمه مسئولیت حرفه ای با پوشش حوادث مربوط به پروژه های قبلی نمایید.

 27. Sara می گوید

  سلام وقت بخیر
  کسانی که هم آزمون نظارت و هم اجرا رو قبول میشن همزمان باهم میتونن هر دو کار رو انجام بدن؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنونم
   در حال حاضر طبق این توضیحاتی که خدمتتون عرض می کنم می تونید با پروانتون کار کنید. البته در آینده ممکنه این رویه ها تغییر کند اما در زمان فعلی به این شکل است:
   بعد از اینکه کد شهرسازی گرفتید و کارتابلتون فعال شد، در صف ارجاع نظارت قرار میگیرید و کار نظارت به شما معرفی می شود. اما کار اجرا را باید خودتان پیدا کنید (با تبلیغات یا معرفی آشنا ها و …) شما با پروانه اولیه ای که برایتان صادر می شود یک کار اجرا می توانید به صورت کارتابلی (ثبت در سامانه نظام مهندسی) بگیرید. در طول مدت زمانی که کار اجرا را گرفته اید، دیگر کار نظارت به شما ارجاع نمی شود. بعد از اینکه اولین کار اجرای شما تمام شد، باید تصمیم بگیرید که در کدام شاخه میخواهید فعالیت کنید: نظارت یا اجرا. چون با پروانه فعلی دیگر نمی توانید کار اجرا به صورت کارتابلی بگیرید. اگر خواستید فقط کار اجرا انجام دهید باید بروید سازمان نظام مهندسی و پروانه خود را به پروانه مجری تغییر دهید. که پس از آن دیگر کار نظارت به شما ارجاع نمی شود و خودتان فقط باید کار اجرا بگیرید. همچنین در زمانی که یک کار اجرا در دست انجام دارید، نمی توانید کار اجرای دیگری بگیرید.
   حق الزحمه نظارت مشخص است و بر اساس تعرفه باید پرداخت شود. اما در مورد اجرا توافقی هست بین مهندس مجری و کارفرما.

   با توجه به توضیحات فوق حتما توجه کنید که اگر کار اجرایی به شما معرفی شد، در قیمت دادن بسیار توجه کنید. کار اجرا بسیار پردردسر و پر مسئولیت است. شما باید به صورت فول تایم سر پروژه حاضر باشد. به هیچ عنوان، با مبالغ اندک ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان کار اجرا را قبول نکنید. حتی اگر ساختمان خیلی کوچک باشد. در حال حاضر کوچکترین ساختمان ها هم کمتر از ۲۰۰ متر نیستند. اتفاقا تجربه نشان داده است که در ساختمان های کوچک به علل مختلف، احتمال وقوع حوادث بیشتر است. (ناشی بودن صاحب کاران و پیمانکاران – اهمیت ندادن به ایمن سازی در ساختمان های کوچک و …) کلیه مسئولیت های ایمنی و حوادث هم برعهده مجری ساختمان است. اگر برای کار اجرا مبالغ کم به شما پیشنهاد شد که در ۹۹ درصد موارد اینگونه است، به هیچ عنوان قبول نکنید. (با آینده کاری خود و سایر مهندسان بازی نکنید) توصیه میکنم ابتدا چند سالی فقط کار نظارت انجام دهید و بعد از اینکه ارتقا پایه ۳ به ۲ گرفتید، به سمت کار اجرا بروید چون هم منافع بیشتری دارد هم، تجربه کافی دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.