کف سازی چیست؟- نکات مهم در اجرای کف سازی

3

سلام.

کف سازی یکی از مقولات مهم در پروژه های عمرانی به خصوص ساختمان سازی است. همانطور که بعداز اجرای یکدیوار، روی آن نازک کاری انجام می شود، بعد از تسطیح یک کف، یا اجرای یک سقف باید روی آن کف سازی انجام گیرد. تا هم به زیبایی و همبه دوام آن بیافزاید. کف سازی از مواردی است که بسیار به چشم می آید.اگر به خوبی انجام نشود،اعتبار مجری پروژهبسیار خدشه دار می شود. علاوه بر آن ممکن است به کارایی سازه نیز لطمهبزند یا در مواردی آن رابلااستفاده نماید. کهدر این صورت خسارات زیادی به بار می آورد. کف سازی در جاده سازی نیز ازاهمیت ویژه ای برخورداراست ولی در اینمقاله به کف سازی در ساختمان می پردازم.

کف سازی عمدتاً در سه بخش انجام می شود؛

زیر سازی :

برای جلوگیری از نشست کردن مورد و حفاظت از تاسیسات عبوری از زیر سطح( مثل لوله های فاضلاب)

زیرسازی خود شامل دو بخش است:

 •  کوبیدن کف و منظور متراکم سازی خاک. ( در کف های خاکی)

 • ماهیچه کشی

 

وقتی تاسیسات از کف می گذرد، برای جلوگیری از لگد مال شدن و تخریب آن ها باید روی آن را با ملات پر سیمان پوشاند که به این کار ماهیچه کشی می گویند.

نکته:

قبل از اجرای فونداسیون نیز باید کف سازی انجام شود. در این مورد، باید چاه های قدیمی موجود شناسایی و با مصالح مناسب پر شود. اگر این کار انجام نشود امکان نشست ساختمان و ترک خوردگی در حین یا بعد از ساخت وجود دارد.

تسطیح:

در این مرحله از کف سازی تراز بندی و همباد کردن سطوح انجام می شود.اگر کف سازی در جایی باشد که امکان جاریشدن آب وجود دارد، باید حتماً شیب بندی مناسب برای هدایت آب بهکف شور ها یا آبرو ها انجام شود. ( مثل کف پیلوت یاپشت بام) تسطیح کف فونداسیون نیز با استفاده از بتن مِگر انجام می شود.اگر نیاز باشد از نفوذ آب به زیر سطحجلوگیری شود، باید در این مرحله یا مرحله بعدی کف سازی، عایق کاری، با استفادهاز قیر و گونی یا ایزوگام صورت گیرد.

توجه:

در مجاورت لایه عایق کاری باید از ملات های با مصالح ریز دانه و گرد گوشه استفاده نمود. استفاده از سنگدانه های درشت و تیز گوشه باعث سوراخ شدن لایه عایق در اثر فشار می شود. هنگام اجرای لایه عایق نیز، کارگرانی که از روی لایه عایقعبور می کنند، باید کفش های نرم و بدون میخ به پا داشته باشند.

هنگام کار با قیر و گونی نکات ایمنی نیز مطابق مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان رعایت گردد.

در سقف های سازه ای اجرا شده، هنگام تسطیح و کف سازی، برای رسیدن به ضخامت مورد نظر ، از پوکه های معدنی یافوم بتن که مصالح سبکی هستند استفاده می شود.بعضی از سازندگان، سقف را  اصطلاحاً، به صورتِ گُرده ماهی اجرامی کنند. اجرا به این صورت بر خلاف ضوابط است. زیرااین شکل اجرا ضخامت کف سازی را افزایش می دهد و باعثسنگین شدن سقف می شود.

این مقاله را نیز بخوانید: سقف گُرده ماهی چیست؟

در کف سازی پارکینگ ها یا گذرگاه های عبور وسایل نقلیه یا ماشین آلات سنگین حتماً باید در نظر داشت که عیار سیمان،در ملات مصرفی بالا باشد تا مقاومت کافی در برابر فشار عبور وسایل نقلیه را داشته باشد.

سنگ فرش کردن یا روسازی:

اگر دو مرحله قبل به درستی انجام شده باشد، اجرای این مرحله به خوبی صورت میگیرد. البته اگر از بنّا و کارگر ها کارشانرا بلد باشند.در این مرحله باید با ریسمان کشی کلیه سنگ فرش ها به صورت همباد و هم تراز  با یکدیگر اجرا شوند. تازمانی که ملاتزیر آن خود را نگرفته است نباید از روی آن ها عبور کرد. در این مرحله سلیقه و ظرافت کار نیز اهمیت دارد.برای حاشیه ها معمولا نیاز است که سنگ فرش ها به صورت تکه ای به کار برده شوند. که در تکه کردن یا برش سنگ هانیز باید دقت کافی صورت گیرد. درسقف های طبقات می توان از سرامیک نیز استفاده کرد که چندان توصیه نمی کنم. زیرادر صورت ضعیف بودن زیرسازی در اثر فشار ترک بر می دارد یا می شکند.

در سنگ فرش کردن محوطه ها حتماً باید از مصالح با استقامت و ضخامت بیشتر مثل سنگ ها استفاده کرد. به این نکته نیزتوجه داشته باشید که هر چقدر ابعاد سنگ بزرگ تر و ضخامت آن کمتر باشد، احتمال ترک خوردن و شکستن آن بیشتراست.

یکی از انواع سنگ های مصرفی در کف سازی سنگ هایی است با ابعاد کوچک که اصطلاحاً به آن ” سنگ کلوچه”         می گویند. برای کسانی که به دنبال صرفه اقتصادی هستند گزینه مناسبی می تواند باشد. زیرا قیمت آن نسبت به سنگهای معمول بسیار پایین تر است. در عین حال ضخامت مناسبی نیز دارند. البته کار با این سنگ ها به دلیل کوچکبودن زمان بر است و قلق های خاص خودش را دارد.

sange klooche

در اجرای سنگ فرش برای سطوح شیب دار و رمپ های عبور خودرو ها باید احتمال لیز خوردن وسایل را در نظر گرفت وحتماً تمهیدات لازم را پیش بینی کرد.( مثل رده رده کردن محل عبور چرخ ها در سطح شیبدار)پس از اتمام کف سازی و سنگ فرش شدن کف ها، دوغابی معمولاً از ملات پودر سنگ روی آن ها ریخته می شود. تا کلیهخلل و فرج نیز پر گردد. همچنین عمیلیات ساب زنی نیز در این مرحله برای تسطیح هر چه بهتر و زدون برآمدگی های ریز روی سنگ فرش انجام می شود.

پیشنهاد همکاری و کسب درآمد برای مهندسین دارای پروانه ناظر و مجری شاغل در تهران و حومه
برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنید یا تماس بگیرید.
۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی

در پایان پیشنهاد می کنم برای دریافت فصل اول کتاب ” هندبوک نظارت ساختمانی” و مطالب مفید مرتبط فرم زیر را تکمیل

نمایید.

مهندس علی قربانی؛ مدرس و مشاور در امور ساختمانی و آموزش مقررات ملی ساختمان.

3 نظرات
 1. محمودکاکایی می گوید

  ممنون از مطالب بسیار جالبتون که دیگران رو آگاه میکنید که ساختمان وسازه ای محکمتر داشته باشند
  من محمود کاکایی مهندس پوکه معدنی احمدآباد قروه کردستان هستم و پوکه ارسال میکنم به تمام نقاط کشور جهت سفارش پوکه ارزان و سبک و مقاوم با این شماره ی ۰۹۱۸۹۷۰۵۶۳۱ تماس حاصل فرمایید با تشکر

  1. علی قربانی می گوید

   خواهش می کنم. موفق باشید.

 2. عباس فعله گری می گوید

  باسلام
  مطالبتون بسیار کامل و مفید می باشد امیدوارم در تمام زمینه ها موفق باشین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.