کدام یک از مباحث مقررات ملی ساختمان از بقیه مهم تر است؟

مقایسه مباحث مقررات ملی ساختمان از نظر اهمیت

0

کدام یک از مباحث مقررات ملی ساختمان از بقیه مهم تر است؟

سلام .

یادم می یاد زمانی که در دانشگاه تحصیل می کردم فکر می کردم مهم ترین مباحث مقررات ملی ساختمان مبحث ۹ و ۱۰ است. موضوع اصلی این دو کتاب بیان مسائل فنی در خصوص بتن و فولاد است. این ذهنیتی بود اساتید ما داشتند و چارت درسی ما نیز همین را نشان می داد.

بیشتر دروس پایه و اصلی ما مقدمه ای بودند برای فهم بهتر همین دو مقوله تخصصی. در طول دوران تحصیل از ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان فقط نام مبحث ۷ و مبحث ۸ به گوشم خورد. البته شاید شرایط برای شما فرق کند.

بعد از اتمام تحصیل که وارد بازار کار شدم با چیز دیگری مواجه شدم. وقتی بی اطلاعی ام از بعضی مباحث مقررات ملی آینده شغلی ام را به خطر انداخت.

– وقتی که دیدم مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان ، با این حجم کم، چقدر اهمیت دارد، 

– وقتی که عدم رعایت مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان در یک ساختمان ممکن است به ابطال پروانه یک مهندس بیانجامد، 

– وقتی که عدم توجه به رعایت مباحث سیزده و چهارده وهفده مقررات ملی ساختمان ممکن است جان ساکنین ساختمان ها را به خطر بیاندازد،

 – وقتی دیدم برای آگاهی از حق و حقوق و وظایف خود و نحوه قرارداد بستن با کارفرما باید مبحث دوم مقررات ملی ساختمان را ورق بزنم.

جای تاسف دارد که سیستم آموزش ما این قدر ضعیف به این موضوع که مهم ترین موضوع در حوزه های مختلف صنعت ساختمان است پرداخته است. در یک تشبیه مقررات ملی ساختمان مثل کمک های اولیه می ماند. اگر با یک شخص حادثه دیده مواجه شدید در صورتی می توانید خودتان به او کمک کنید که اطلاعات کاملی از کمک های اولیه داشته باشید. اگر اطلاعات شما کافی نباشد و دوره کمک های اولیه نگذرانده باشید ممکن است عمل شما حتی به وخیم تر شدن حال او بیانجامد.

به عنوان یک مهندس،  وقتی می توانید مسئولیت، نظارت و اجرای یک ساختمان را بپذیرید که علاوه بر مسائل تئوری که در دانشگاه آموخته اید، اشراف کامل به همه مباحث مقررات ملی ساختمان داشته باشید.

این موضوع برای مهندسین عمران و معماری که نقش اصلی تری را در صنعت ساختمان دارند بسیار حیاتی است. برای مثال برای یک مهندس عمران که مسئولیت اجرا یا نظارت ساختمان را بر عهده گرفته است، عدم اطلاع از مقررات مربوط به اجرای آسانسور  ( موضوع مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان ) قابل قبول نیست. در صورت بروز حادثه اظهار عدم اطلاع ، از او رفع مسئولیت نخواهد کرد.

در سال های اخیر که با تلاش نظام مهندسی ساختمان نقش مهندسین در حوزه ساختمان پررنگ تر شده است. ما مهندسین باید با همکاری و پشتیبانی از یکدیگر راه را برای حضور هرچه قدرتمند سایر همکارانمان در ساخت و سازها فراهم کنیم و دست افراد سودجو و غیر ذیصلاح را از این حوزه کوتاه کنیم.

فقط در این صورت است که مهندسی جایگاه واقعی خود را در این کشور پیدا می کند. تنها کسی که می تواند در این راه به ما کمک کند، خود ما هستیم. 

اما پیش نیاز ورود به این مسیر و اولین قدم، اخذ صلاحیت و پروانه اشتغال به کار در حرفه مهندسی از سازمان نظام مهندسی است. برای اخذ پروانه اشتغال باید در آزمون نظام مهندسی که سالیانه یک یا دو بار برگزار می شود قبول شوید. این آزمون از جهاتی با سایر آزمون هایی که تا کنون داده اید متفاوت است. اساس سوالات این آزمون همان مباحث بیست و دو گانه مقررات ملی ساختمان است.

ممکن است در نگاه اول قبولی در این آزمون کار ساده ای نباشد و البته برای کسی که راه و روش مطالعه برای این آزمون را نداند واقعا کار سختی است و شاید چندین سال وقتش را بگیرد. به هر حال هر طور شده باید از سد این آزمون بگذرید. برای اینکه روش مطالعه و قبولی در این آزمون را یاد بگیرد پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را مطالعه کنید:

چگونه بدون صرف وقت و هزینه زیاد در آزمون نظام مهندسی قبول شویم.

همچنین یک بسته آموزشی و تمرینی، ویژه قبولی در آزمون نظارت و اجرا با همین روش، شامل نمونه سوالات و حل تشریحی سوالات ۱۰ دوره اخیر آزمون های نظام مهندسی همراه با راهنمای قبولی در آزمون، برای کمک به دوستان عزیز در این مسیر آماده کرده ایم . می توانید این بسته آموزشی را از لینک زیر تهیه بفرمایید:

بسته آموزشی ویژه قبولی در آزمون نظارت و اجرا – رشته عمران

قبولی در آزمون محاسبات کمی مشکل تر است و علاوه بر مطالعه و تمرین نیاز به شرکت در کلاس نیز دارد. از این رو برای علاقمندان کلاس های تدریس خصوصی دروس محاسباتی عمران را در نظر گرفته ایم. برای توضیحات بیشتر در این زمینه می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

تدریس خصوصی دروس محاسباتی عمران – دانشگاهی – نظام مهندسی – آزمون دادگستری

البته همان طور که در ابتدای این آموزش بیان کردیم، مباحث مقررات ملی ساختمان اهمیت زیادی دارد و فقط نباید با هدف قبولی در آزمون نظام مهندسی مطالعه کنیم. در تمام دوران حرفه ای فعالیت خود با مباحث مقررات ملی ساختمان سر و کار خواهیم داشت.  با این دیدگاه که همه مباحث مقررات ملی ساختمان از یک درجه اهمیت برخوردارند از همین امروز شروع به مطالعه و مرور آنها کنیم. 

یکی از راهبردهای  من و همکارانم درسایت نگین عمران ساده سازی و بیان تجربیاتی است که به ملموس تر کردن و فهم بند بند این مباحث کمک خواهد کرد. پکیج های آموزشی زیر با همین راهبرد آماده شده است. 

نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه فلزی

نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های بتنی

آموزش جامع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان

آموزش طراحی و تهیه نقشه های سازه های بتنی

آموزش جامع طراحی سازه های فولادی 

از همراهی صمیمانه شما دوستان و همکاران گرامی سپاسگذاریم.

مهندس علی قربانی.

برای دریافت مقالات و مطالب جدید وبسایت نگین عمران، و اطلاع از مطالب و محصولات جدید نگین عمران در ایمیلتان، می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.