خلاصه ای از نکات فنی در گودبرداری

14

خلاصه ای از نکات فنی در گودبرداری

گودبرداری را می توان از حیث احتمال بروز حادثه از حساس ترین مراحل اجرای ساختمان دانست. به همین دلیل دانستن نکات فنی در گودبرداری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

سه عامل مهم که در ارزیابی میزان خطر گودبرداری موثر هستند عبارتند از:

 • جنس خاک

 • وجود یا عدم وجود سربار

 • عمق گودبراری

تمهیداتی که قبل از گودبرداری باید اندیشیده شود:

 • رفع نشتی انشعابات آب به داخل سایت پروژه

 • استعلام از اداره آب و فاضلاب به منظور آگاهی از وچود احتمالی چاه یا قنات قدیمی

 • پر کردن چاههای موجود در زمین پروژه با استفاده از مصالح مناسب و فشرده سازی آن.

 • در صورت تخریب بنای قدیمی، فقط آوار حاصل از آن تا رسیدن به تراز صفر به طور کامل برداشته شود.

 • در صورت طراحی سازه نگهبان خرپایی برای پروژه، چاهک ها برای اجرای المان عمودی در محلهایی که در نقشه مشخص شده حفر شود. چرا که بعد از گود برداری ممکن است به دلیل از بین رفتن تراکم خاک حفر چاهک ها با ریزش و ایجاد خطر برای کارگر حفار همراه شود.

نکته مهم:

ممکن است ملک مجاور شرایط بسیار نامناسبی داشته باشد و برای ایستایی خود در طول زمان به بنای فعلی تکیه داده باشد. در این صورت برای حفظ پایدرای آن ، المان عمودی سازه نگهبان بایدقبل از تخریب و بلند تر از حالت معمول اجرا شود. و بین المان ها مهار بندی مناسب صورت گیرد.

تمهیداتی که مرحله گودبرداری باید اندیشیده شود:

 • نگهداشتن شانه خاکی: در گودبرداری های با عمق متوسط هیچ گاه گود برداری نباید از بیخدیوارهمسایه به صورت یکجا صورت گیرد و حتماً با رعایت فاصله ی حداقل ۱٫۵ متری از دیوارهمسایه به صورت شیب دار انجام شود.

نکته مهم در حفظ پایداری شانه خاکی این است که از ورود هوا و رطوبت به داخل آن جلوگیری شود.هوا تخلخل خاک را بالا می برد وموجب سستی آن می شود.

 برای جلوگیری از ورود هوا، بهترین کار اجرای ملات پاشی روی شانه خاکی است. رطوبت بخصوص در خاک های رسی از بین رقتن استحکام آن می شود. برای جلوگیری از ورود رطوبت علاوه بر قطع انشعابات در هنگام بارندگی با استفاده از نایلون روی شانه خاکی پوشانده شود.

 • تکمیل یا اجرای سازه نگهبان:

سازه نگهبان با ارزیابی موقعیت زمین ،عمق گودبرداری و نوع خاک توسط محاسب انتخاب و طراحی می شود.

برخی از انواع سازه نگهبان:

۱-سازه نگهبان خرپایی:

معمولا برای گودهای تا ۱۰ متر بهترین انتخاب است. هر چند که برای گودهای با عمق بیشتر نیز می توان از آن استفاده کرد. متداول ترین سازه نگهبان برای سازه های متعارف، همین نوع سازه نگهبان است. همه مهندسان و سازندگان باید با نکات اجرایی این نوع سازه نگهبان آشنا باشند. 

 آموزش جامع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان خرپایی، به تفصیل به این مورد پرداخته است.

۲٫سازه نگهبان متقابل(دو طرفه):

برای زمین های با عرض کم و طول زیاد که گودهای نیمه عمیق در آن اجرا می شود گزینه مناسبی است.زیرا المان های سازه خرپایی در همچین پروژه ای دست و پا گیر بوده وادامه عملیات به خصوص اجرایفونداسیون را با مشکل مواجه می سازد.اجرای مرحله ای گود برداری نیز در این شیوه باید رعایت شود.

۳٫نیلینگ: 

برای پروژه های بزرگ با عمق زیاد گزینه مناسب است. البته در صورتی که خاک محل پروژه نامناسب باشد یا چسبندگی نداشته باشد می بایست از روش های جانبی برای تثبیت خاک مثل اجرای شمع در دیواره گود و تزریق بتن بهره برد.

از نکات مهم در اجرای نیلینگ اجرای زهکشی و خارج نمودن آب های سطحی و زیر زمینی از سایت پروژه است.

۴٫اجرای شانه خاکی پلکانی:

در صورت عدم وجود سربار در گودبرداری های با عمق متوسط در صورتی که خاک استحکام کافی داشته باشد با صلاحدید ناظر و سازمان نظام مهندسی می توان به شانه خاکی و اجرای پله ای گودبرداری به عنوان سازه نگهبان اکتفا نمود.

اهمیت سرعت اجرا در مرحله گودبرداری:

سرعت اجرا در این مرحله بسیار مهم است . تمام تلاشتان را انجام دهید تا به سرعت از این مرحله عبورکنید. با اجرای فونداسیون ، ستون ها، اسکلت و سقف های اول تقریبا تمام خطرات گودبردرای رفع خواهد شد.

با توجه به وجود مشکلات اجرایی و اهمال کاری همیشگی مالکین و سازندگان در هزینه کردن برای ایمنی این به عهده مهندس است که باید با تجربه خود تصمیم بگیرد.

اقدامات پس از گودبرداری برای آماده سازی گود :

پس از رسیدن به تراز کف گودبرداری در صورتی که خاک تراکم مناسب نداشته باشد باید با استفاده از غلتک آن را تا حد مناسب متراکم نمود.

در پروژه های بزرگ باید تمهیدات لازم برای زهکشی زیر فونداسیون اندیشیده شود. بنابراین در گودبرداری باید ضخامت مربوط به لایه زهکشی نیز لحاظ نمود.

اقدامات پس از اجرای اسکلت و سقف های اول:

در صورت نگه داشتن شانه خاکی در این مرحله دهانه های مقابل هم به صورت یکی در میان خاک برداری انجام شود.و بلافاصله بعد از فونداسیون مربوطه تکمیل و بتن ریزی گردد و در خرحله بعد دیوار کشی با آجر فشاری به صورت ۲۰ سانتی انجام شود. با اجرای هر سقف یک الی چند زوج دهانه خاک برداری شود و مراحل تکمیل فونداسیون و دیوارکشی به ترتیب انجام شود.

مطمئناً نظارت یا اجرای صحیح گود نیاز به تجربه و مهارت بالا دارد و هرگز نمی توان به تنهایی به اطلاعاتی که در این مقاله یا سایر نوشته ها به نگارش در آمده است بسنده نمود. به عنوان کسی که چندین سال در پروژه های مختلف حضور داشته ام این نکات را به یادگار داشته باشید:

هر گودبرداری یک تجربه جدید است .خاک عنصری غیر قابل پیش بینی است. پس هیچ گاه از روی ظاهرخاک تصمیم قاطع نگیرید و به نتایج آزمایش خاک توجه کنید.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

14 نظرات

 1. matin می گوید

  خیلی عالی بود.ممنونم.

 2. خرید نبشی می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
  در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید
  واقعا ممنون .خسته نباشید.

 3. آموزش تعمیرات موبایل می گوید

  اینو باید بزرگ روی یه بنر چاپ کنن بدن دست اون مهندسی که قراره کار بکنه تا دیگه اتفاق بدی نیفته ..
  ممنون از اشتراک گذاریتون

 4. کفسابی می گوید

  ممنون از وبسایت خیلی خوبتون سال خوبی داشته باشید

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   خیلی ممنون از شما
   بنده هم سالی خوب و توام با موفقیت را برای شما آرزومندم

 5. محمد می گوید

  نکات خیلی خوبی رو عنوان کردید .. سپاسگزارم از اشتراک گذاری شما به امید توفیق روزافزون

 6. سامان می گوید

  بنده از مطالب سایت شما لذت بردم و استفاده کردم تبریک میگم سایت خوبی طراحی کردید خواستم از زحماتتون تشکر کنم، باز هم مطالب وبسایت شمارو پیگیری و استفاده خواهم کرد

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   خیلی ممنونم
   بنده هم از شما بابت توجهتان تشکر و قدر دانی می نمایم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.