الزامات ابعادی ساختمان که هر مهندس ناظر باید بداند

109

لازم است هر مهندس ناظر ابعاد حداقلی برای اجرای فضاهای مختلف را بداند. در مبحث ۴ مقررات ملی ساختمان به تفصیل به کلیه محدودیت ها پرداخته شده است. در اینجا به تعدادی از ضوابط مهم می پردازیم. اندازه گیری نهایی باید در مرحله اتمام ساختمان انجام شود؛ اما باید در هر مرحله از اجرای ساختمان کنترل ابعاد انجام شود.

 پارکینگ:

یک پارکینگ: ۲٫۵ متر

دو پارکینگ: ۵ متر

۳ پارکینگ: ۷ متر

فضای مانُور پشت هر پارکینگ: ۵ متر

ارتفاع سقف پارکینگ: ۲٫۳ متر

حداقل ارتفاع ورودی برای ماشین:۱٫۸۰ متر

حداقل ارتفاع ورودی نفر رو: ۲٫۰۵ متر

دهانه ورودی رمپ یک طرفه: ۳ متر

دهانه ورودی رمپ دو طرفه: ۵ متر

عرض راه عبوری: ۶۰ سانتی متر

ابعاد راه پله و آسانسور:

مساحت زمین زیر ۲۰۰ متر و ۴ طبقه؛ راه پله: ۲ متر در ۴٫۶ متر- آسانسور: ۱٫۴ در ۱٫۶

مساحت سزمین بیشتر از ۲۰۰ متر؛ راه پله:۲٫۴ متر در ۴٫۸ متر- آسانسور: ۱٫۸ در ۲

ابعاد لابی: ۱٫۵ در ۱٫۵

تبصره:  در زمین های زیر ۲۰۰ متر که طبقات تک واحدی می باشند نیازی به اجرای لابی نیست.

حداقل عرض اتاق خواب: ۲٫۵ متر

پاسیو یا نور گیر:

پاسیویی که نور یک آشپزخانه را تامین می کند: ۶ متر(۳×۲) پاسیویی که نور یک اتاق خواب را تامین می کند: ۹ متر(۳×۳) پاسیویی که نور چند فضا را تامین می کند که فضاهای اصلی دو واحد مجزا رو به روی هم قرار نگیرند: ۱۲ متر( ۳×۴) پاسیویی که نور چند فضا را تامین می کند که فضاهای اصلی دو واحد مجزا رو به روی هم قرار میگیرند: ۱۸ متر(۳×۶) در یک واحد ساختمانی فضای پذیرایی و اتاق خواب فضای اصلی و  فضای آشپزخانه فضای فرعی محسوب می شود. در خیلی از اختلاف های ناچیز بین نقشه و اجرا، مثلاً درحدّ ِ ۵ سانتی متر معمولاً شهرداری تخفیف می دهد و نادیده می گیرد. مثل دهانه های پارکینگی یا ابعاد راه پله و… نیازی به گزارش ناظر هم نیست. اما موارد استثنایی هست که شهرداریحتی ۲ سانتی متر هم تخفیف نمی دهد و در صورتی که آن ابعاد دقیقاً اجرا نشده باشد کل مساحت آن فضا تخلفمحسوب شده و شامل جریمه می شود.یکی از آن موارد ملکی است که ابعاد آن ۱۰ در ۱۰ متر باشد.با احتساب سطح اشغال ۶۰ درصد + ۲ متر مساحت ۸۰ متر از آن زیر ساخت میرود و ابعاد ۲ در ۱۰ متر آن باید حیاط باشد.این دو متر باید دقیقاً نگه داشته شود و حتی ۱ سانتی متر هم کمتر نباشد. در غیر این صورت شهرداری کل این مساحت رابرای جریمه منظور می نماید. مساحتی که مشمول جریمه شهرداری میشود به این صورت محاسبه می شود:

۲۰ متر=۲*۱۰

با این فرض که ساختمان ۵ طبقه داشته باشد:

۱۰۰ متر=۱۰*۵

و فرض کنید برای هر متر شهرداری ۵۰۰ هزار تومان جریمه در نظر بگیرد:

۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰=۵۰۰٫۰۰۰*۱۰۰

پنجاه میلیون تومان به خاطر چند سانتی متر… و واقعاً سنگین است و پرداخت آن زور دارد. درواقع شهرداری فرض می کند اصلاً نور گیری از طریق حیاط تامین نشده است و  کل بنا ساخته شده و بین چند سانتی متر و چند متر تفاوتی قائل نمی شود. مشابه همین برای آسانسور نیز وجود دارد.

در ساختمان های پر واحد( بیش از ۱۰ واحد) ابعاد حداقلی آسانسور  ۲×۱٫۶ m است. در صورتی که از هر وجه حتی چند سانتی متر کاسته شود، شهرداری مقدار کاسته شده را جریمه نمی کند بلکه کل مساحت را جریمه می کند.

در یکی از پروژه ها شرایط مشابهی وجود داشت. یعنی ابعاد زمین ۱۰×۱۰ متر بود و ۲×۱۰ حیاط. مالک ساختمان را مطابق نقشه و سطح اشغال اجرا کرد. اما ۲۰ سانتی متر از عرض حیاط کاسته شد. یعنی به جای عرض ۲ متر عرض ۱۸۰ سانتی متر اجرا شده بود. علت این بود که مالک برای رعایت عرض گذر ۲۰ سانتی متر عقب نشینی کرده بود و برای جبران آن از سمت حیاط همین مقدار را پیشروی کرده بود. با وجود اینکه اضافه بر سطح اشغال ساخت انجام نشده بود ولی متحمل همان جریمه سنگین شد. همچنین پروانه مهندس ناظر نیز برای تاخیر در گزارش این مورد معلق گردید و دچار مشکل شد.

توجه داشته باشید که ابعادی که در نقشه معماری درج شده است ابعادِ تمام شده است. یعنی بعد از نازک کاری باید این ابعاد حاصل شود. بسیار پیش می آید که ابعاد در مرحله سفت کاری اندازه گیری می شود و صحیح است ولی بعد از نازک کاری ابعاد تمام شده کمتر از میزان مورد نیاز است. مخصوصا در دهانه های پارکینگی می بینیم که برای مثال فاصله بین دو ستون برای دوپارکینگ بدون نازک کاری به فرض ۴٫۵ متر تمام است. یا حتی کمی کمتر از ۴٫۵ متر است. با این شرایط اگر روی ستون سنگ کاری شود، مطمئناً یک پارکینگ حذف خواهد شد. زیرا از هر طرف ۵ سانتی متر برای ملات کشی و سنگ کاری کم می شود. در این شرایط ناظر باید گوشزد کند که به جای سنگ کاری به رنگ آمیزی ستون اکتفا کنند تا پارکینگ ها حذف نشود.

پیشنهاد همکاری و کسب درآمد برای مهندسین دارای پروانه ناظر و مجری شاغل در تهران و حومه
برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنید یا تماس بگیرید.
۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. در پایان پیشنهاد می کنم ، برای دریافت مطالب مفید در زمینه مسکن و ساختمان، فرم زیر را تکمیل نمایید.

 

109 نظرات
 1. محمد می گوید

  سلام . خیلی ممنونم. اطلاعات خوبی بدست آوردم

  1. مهندس قربانی می گوید

   خواهش می کنم.

   1. لیلا عطاپور می گوید

    ممنون از توضیحات مفیدتون.لطف بفرمائید برای یک زمین با مساحت۸۵ متر چند طبقه ارتفاع می دهند و هر طبقه چند متر ساخت.ممنون

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     این بستگی به پهنه ای که ملک در آن واقع شده است (با توجه به طرح تفصیلی) ، گذرهای مجاور ملک، تعداد پارکینگی که می توان در آن تامین کرد دارد. سطح اشغال معمولا ۶۰ درصد هست که با پرداخت عوارض ۲ متر هم می توانید پیشروی کنید. در موارد خاصی البته مثلا مواقعی که ملک عقب نشینی زیادی دارد، با توجه به متراژ کم آن ممکن است ۱۰۰% بنا بدهند. بعضی از مواقع هم برای ملک های با متراژ خیلی پایین اصلا پروانه صادر نمی شود مگر اینکه بتوانند با ملک های مجاور تجمیع نمایند.

    2. امين می گوید

     ٤/٥ طبقه و با مساحت مفيد هر طبقه ٣٨ متر!!!!

  2. Ali می گوید

   سلام یک سوال داشتم ساختمان ما چهار واحدی و واحدهای حدود شصت متر است در نقشه های داده شده شهرداری راه پله ها در ابعاد دو متر در صد و بیست سانت است در اجرای ارماتور بندی بخاطر اشتباه ارماتور بند عرض دو ستون راه پله سه الی چهار سانت کمتر از دو متر میشود ایا در پایان کار مشکل ساز میشود

   1. مهندس علی قربانی می گوید

    سلام.
    عرض تمام شده راه پله، ۲ متر باید باشد. اگر فقط بین دو ستون ۴ الی ۵ سانت کسری دارید، بلامانع است.

 2. […] مقاله الزامات ابعادی که هر مهندس ناظر باید بداند. (به طور مختصر به راه پله پرداخته ام) […]

 3. اميرعلى جواهرتراش می گوید

  سلام مهندس. ببخشيد سوالى كه دارم اين هست كه در ساختمان ٥ طبقه كه ضوابط اتش نشانى نياز نمى باشد لابى اسانسور و پاگرد پله مى تواند مشترك باشد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با عرض سلام خدمت شما.
   در ساختمان های تک واحدی که زمین آن زیر ۲۰۰ متر باشد، ضابطه کنترل نقشه شهرداری این بوده است که می توانند لابی آسانسور را حذف کنند و باکس راه پله را هم کوچکتر در نظر میگیرند. البته ضوابط شهرداری معمولا هر ساله دستخوش تغییر است و در مناطق مختلف شهرداری در تهران هم ممکن است است رویه های متفاوتی را داشته باشند. برای استعلام دقیق می توانید از کنترل نقشه دفاتر خدمات الکترونیک شهر در منطقه مورد نظر سوال کنید.

 4. mohamad می گوید

  سلام مهندس من از اصفهان هستم/نقشه معماری دهانه مفید ۳تا پارکینگ رو ۷/۵ متر زده ولی تو اجرا ۷/۴ شده/آیا ممکنه حذف پارکینگ بخورم؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   طبق ضوابط یک پارکینگ باید حذف بشه. اما بستگی به ناظر و مامور بازدید شهرداری داره که این رو بهتون تخفیف بدن یا ندن. معموبا تا ۵ سانتی متر رو تخفیف میدن. در صورتی که ناظر در گزارش خودش این رو قید کنه، مامور بازدید شهرداری هم ملزم هست که رسیدگی کنه. اگر روابطتون با ناظر و مامور بازدید خوب هست، خودتون باهاشون درمیون بزارید که این رو نادیده میگیرن یا نه. پیشنهاد من اینه که اگر میشه اصلاحش کنید. معمولا با برداشتن یا کم کردن ضخامت نازک کاری میشه عرض دهانه رو بیشتر کرد. دهانه های پارکینگی خیلی مهم هستند . از همون ابتدای آکس بندی ستون ها باید به دهانه پارکنیگی توجه کرد.

 5. Hamid می گوید

  سلام وقت بخیر، عرض راه پله ساختمون ۴ طبقه با ۱۲۰ متر زمین چقد باید باشه؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنون. عرض راه پله ۲ متر و طولش ۴.۶۰ متر باید باشد.

   1. مهدی می گوید

    با تشکر از راهنمایی هاتون
    ممکن هست که در مجموع برای راه پله و آسانسو مساحت ۴*۴ در نظر گرفته شود؟

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     خواهش می کنم. اگر راه پله را به صورت سه طرفه (با سه بازو ) اجرا کنید به طوری که باکس آسانسور در مرکز راه پله قرار بگیرد، می شود این کار را انجام داد. البته لابی آسانسور و پاگرد پله در تراز طبقه باید خارج از این باکس در نظر گرفت.

 6. ساعد می گوید

  سلام مهندس
  برای زمین ۱۰×۴۰با ارتفاع ۵ طبقه روی پیلون و تک واحدی ساخت مفید من با توجه اینکه به ۶۰ درصدم میتونم ۱۰ متر اضافه کنم چند متر بنای مفید در هر طبقه خواهم داشت.ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. سطح اشغال در هر طبقه ۲۶۰ متر است که از این متراژ مساحت راه پله، آسانسور، لابی و نورگیر (در صورت وجود) کم کنید می شود متراژ مفید در هر طبقه مسکونی.

 7. sara می گوید

  سلام جناب مهندس.درباره زمینی که اختلاف سطح دارد. که اساسا گقتن سه طبقه بیشتر لحاظ نمیشه براش.امکانش هست هنگام گود برداری کف اصلی رو پایین تر برد ک ب صورت پلکانی بشه واحدبیشتری ساخت

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنون
   ساختمان می بایست مطابق نقشه معماری اجرا بشه و تراز گودبرداری هم شامل این هست. در صورتی که میخواهید این تغییر را ایجاد کنید می بایست نقشه ساختمان را تغییر دهید و به تایید شهرداری برسانید.

 8. رضا می گوید

  سلام جناب مهندس
  درزمین به مساحت ۱۴۰۰ متر مربع و سطح اشغال ۶۰٪ و هشت طبقه مسکونی روی پیلوت و تعداد ۷ واحد در هر طبقه. مجموع مساحت راه پله و آسانسورها و نورگیر در هر طبقه چند متر خواهد بود.
  متشکرم از پاسختون.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام .
   ابعاد باکس راه پله، ۴٫۶۰*۲٫۲۰ متر ، ابعاد آسانسور ۱٫۶۰*۲٫۲۰ متر، ابعاد لابی ۲*۱٫۵ متر در هر طبقه می باشد. نورگیر ، بستگی به پلان معماری و موقعیت نورگیری ملک دارد. معمولا ملک های شمالی با این مساحت برای تامین نور آشپزخانه یا اتاق خواب ها، نیاز به نورگیر پیدا میکنند. بسته به فضا یا فضاهایی که نورشان از طریق پاسیو یا نورگیر تامین می شود، مساحت آن متفاوت است. مثلا برای تامین نور یک اتاق خواب یا آشپزخانه به تنهایی، یک نورگیر ۶متری (۲*۳) کفایت می کند. یا برای تامین نور دو اتاق خواب ، پاسیو ۱۲ متری(۳*۴)، یا برای سه اتاق خواب نورگیر ۱۸ متری(۳*۶) نیاز است.
   موفق باشید.

 9. محمود احمدی می گوید

  سلام مهندس ایا وید داخل ساختمان در مساحت زیر بنا با پیمانکار محاسبه میشو د یا نه ضمنا در قرارداد هیچ اشاره ای به این موضوع نشده ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   طبق مقررات ملی ساختمان، مبحث دوم، صحفه ۱۹۴، سطح حیات خلوت، نورگیر، هواکش و پاسیو در صورتی که حداکثر تا ۶ متر مربع باشد و حداقل از سه طرف محصور به بنای در دست احداث باشد، جزو زیربنا محسوب می شود. چنانچه بیشتر از ۶ متر مربع باشد، یک سوم سطح آن جزو زیر بنا محسوب می شود.
   موفق باشید.

 10. پویا می گوید

  من یه زمین ۵۲ متری خریداری کردم که چون اصلاحیه داشته تراکم صد در صد میدن، خواستم ببینم برای راه پله و آسانسور حداقل چقد در نظر بگیرم حداقل مساحت راه پله و آسانسور برای چنین زمین کوچکی ۱۲ متر یا ۱۷ متر است؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   چون مساحت زمین کوچک است، ۱۲ متر قبول می کنند.

 11. امیر بیانی مجد می گوید

  سلام جناب مهندس
  وقتتون بخیر
  ۳ تا سوال داشتم
  ۱. زمین ما الان ۷۶ مترهستش. با اصلاحیه و عقب‌نشینی حدود ۶۳ متر میمونه، میخواستم بدونم میتونیم کل زمین رو بسازیم یا نه؟ همسایه بغلیمون ۱۰۰ درصد زمینشو ساخته.

  ۲. با توجه به مساحت باقیمانده، ابعاد راه پله و آسانسور چقدر باید باشه؟

  ۳. آیا میتونیم ۴ طبقه‌ای که قرار هست بسازیم رو به صورت ۲ تا واحد دوبلکس روی هم بسازیم؟ متشکرم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   پاسخ سوال اول: باید تشریف ببرید دفتر خدمات و دستور نقشه بگیرید. اگر همسایه بغلی گرفته در صورتی که شرایط زمینش مشابه زمین شما هست، به احتمال زیاد می دهند.
   ۲- ابعاد راه پله و آسانسور تقریبا ۱۲ متر هست. در صورتی که آسانسور اجرا نکنید، تقریباً ۱۰ متر برای راه پله اشغال می شه.
   ۳- بله. در این شرایط معمولا به دلیل کسری پارکینگ، اجباریک واحد را به صورت دوبلکس در نقشه در نظر می گیرند. اگر شما داوطلبانه بخواهید این کار را انجام دهید، مانعی ندارد. فقط در نقشه معماری دوبلکس لحاظ شود که بعدا تخلف محسوب نشود.
   موفق باشید.

 12. عباسعلی خاکی می گوید

  سلام ملکی شمالی به ابعاد طولها:۱۲و۱۴ عرضها:۱۴و۱۰نقشه تک واحدی باراه پله که تمام این متراژ اعیانی باشه بیزحمت میخوام خیلی ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. برای تهیه نقشه ها به اطلاعات تکمیلی نیاز است . مثل تعداد طبقه و کروکی و تهیه نقشه ها مشمول پرداخت هزینه می شود. در صورت تمایل با شماره : ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ یا تلگرام ۰۹۲۱۲۳۶۹۴۳۶ تماس حاصل فرمایید.
   تشکر

 13. Babak می گوید

  با سلام
  بنده زمینی با متراژ ۸۶ متر دارم ابعاد راه پله و اسانسور را میخواستم . طبقه همکف ۶۰ متر تجاری دارد نمی خام راه پله از بخش تجاری کم کند آیا امکان چیدمان را ه پله و اسانسور با یک پارکینگ در متراژ باقی مانده وجود دارد در نظر داریم چهار طبقه بغیر از تجاری بسازیم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید اگر اطلاعات دیگری لازم باشد ارسال میکنم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما بخیر.
   بفرمایید که آیا ملک شما در تهران است یا خیر. و کدام منطقه است. اگر دستور نقشه دارید ارسال بفرمایید. کروکی ملک و گذرهای مجاور را نیز برایمان ارسال نمایید.
   شماره تماس: ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵
   شماره تلگرام: ۰۹۲۱۲۳۶۹۴۳۶
   جیمیل: negineomran@gmail.com

 14. مریم می گوید

  با سلام و خسته نباشید.آیا ساختن سوییت در پارکینگ غیر قانونی می باشد؟؟؟این سوییت به متراژ ۴۰ متر دارای سند می باشد.ما ساکن آپارتمان سه طبقه هستیم.این سوییت پارکینگ هم داره که برای پارک ماشین برای ۶ واحد آپارتمان مشکل بوجود آورده.خواستم بپرسم میشه پیگیری کرد و تخلف سازنده در ارتباط با ساخت سوییت پیگیری کرد؟؟یا میشه از مهندس ناظری که تاییدیه پایان کار ساختمان رو داده شکایت کرد؟با تشکر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر.
   طبق فرمایش شما سوییت مذکور دارای سند می باشد. بنابراین یا در احداث آن تخلفی رخ نداده و مطابق نقشه اولیه است. یا در صورت تخلف جریمه آن پرداخت گردیده است. اگر سوییت مذکور دارای سند نبود، این مورد قابل پیگیری بود. در آن صورت می توانستید اقدام به شکایت از سازنده کنید. چون معمولا چنین تخلفاتی بعد از اخذ پایان کار صورت میگیرد و مهندس ناظر در وقوع آن دخالتی ندارد.
   موفق باشید.

 15. فاطمه می گوید

  سلام من قصد خرید ی زمین ۱۱ در ۱۵٫۵ متری رو که از سه طرف به کوچه منتهی میشه
  شمالی جنوبی هستش و کوچه ها دو تاشون ۶ متری و یکی ۴ متری و اجازه ۷۰ در صد ساخت میدن
  خواستم بدونم میشه از این زمین واحد های خوبی درآورد؟
  دو طبقه روی پیلوت بهش ساخت میدن، و طبقه سوم رو با شکست اجازه ساخت میدن

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام وقت شما بخیر.
   در سوال اشاره نکردید که ملک در کدام منطقه و کدام شهر قرار دارد.
   اما با اوصافی که می فرمایید، با احتساب سطح اشغال ۷۰ درصد، مساحت مفید هر واحد در هر طبقه تقریبا ۱۰۰ متر است. این به شرطی است که عقب نشینی نداشته باشد. اگر کوچه ها ۴ متری است به احتمال قوی عقب نشینی دارد. همچنین با توجه به اینکه سه بر می باشد، نورگیر خوبی دارد و معمولا ملک های سه بر خوش نقشه می شود. اطلاعات دقیق تر را می بایست با توجه به کد ملک از طرح تفصیلی استعلام کرد و اگر بتوانید دستور نقشه برای ملک بگیرید خیلی بهتر می توان نظر کارشناسی داد. میزان عقب نشینی ملک خیلی مهم است و می تواند به شدت از مرغوبیت آن بکاهد. نقش مهندس طراح هم در ارائه یک طرح خوب بسیار مهم است.

 16. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر و ممنون از مطالبتون. آیا حتما باید نشیمن نور مستقیم داشته باشه؟ و الویت نورگیری خوب با اتاق خواب است یا نشیمن؟ بنده در رابطه با طراحی پلان یک مسکونی ۲ واحدی که قسمت سطح اشقال ۲۰*۲۴ است ۲ بر یعنی از شمال۲۰ متر. جنوب و شرق۲۴ متر بر نور میگیرد و بنا به ۲ قسمت ۲۰*۱۲ تقسیم شده مشکل دارم یعنی در یک پلان از سمت جنوب و غرب نقطه کور نورگیری است ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که کدام بخش مهم تر است برای نور گیری

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما نیز بخیر.
   اتاق خواب با توجه به اینکه چهار طرف آن بسته است، می بایست حتما پنجره داشته باشد. حال این پنجره می تواند به سمت فضای بیرون باشد یا به سمت پاسیو. پذیرایی هم حتما باید نور داشته باشد. اما با توجه به اینکه پذیرایی از یک سمت احتمالا به فضای آشپزخانه منتهی می شود، می تواند از پنجره یا بالکن موجود در آشپزخانه نیز، نور مورد نیازش را تامین کند. البته بنا بر مقررات در صورتی که از آشپزخانه نور بگیرد، فاصله درگاه پنجره تا انتهای پذیرایی نباید بشتر از ۸ متر باشد. توجه داشته باشید، تعبیه پنجره اختصاصی برای پذیرایی، در کیفیت نور دریافتی بسیار تاثیر گذار است و بهتر است برای پذیرایی هم پنجره جداگانه لحاظ گردد.
   آشپزخانه هم مثل اتاق خواب می بایست حتما پنجره اختصاصی به فضای بیرون یا پاسیو داشته باشد. وجود پنجره در آشپزخانه بیشتر به دلیل تهویه است. بنابراین در بخشی که نقطه کور نورگیری است، نمی توانید آشپزخانه را هم قرار دهید. البته در برخی از مناطق تهران مثل منطقه دو، شهرداری این الزام را برای آشپزخانه برداشته است و دلیلش هم تغییر ماهیت آشپزی و … در آشپزخانه های مدرن می باشد. با توجه به مواردی که توضیح داده شد، بخشی که نقطه کور نورگیری است اگر نخواهید از پاسیو استفاده کنید، می تواند بخشی از پذیرایی باشد. جهت راهنمایی بهتر هم می توانید پلان طراحی شده خود را به ایمیل ما ارسال کنید تا بررسی کنیم.

 17. فرامرز گرامی می گوید

  سلام مهندس میشه برام پلان زمین به ابعاد ۸در ۱۷متر رو بدین،قطعه زمین جنوبی هستش و گذرش ۱۰متری هس
  خیلی گرفتار این نقشه شدم خواهشن راهنمایی بفرمایید.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر. ابتدا باید جانمایی پارکینگ ها و راه پله را مشخص کنید. سپس اقدام به ترسیم نمایید. ارائه چنین خدماتی، مشمول پرداخت هزینه می گردد.
   با تشکر.
   در صورت تمایل می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ تماس حاصل فرمایید.

 18. ندا شهابی می گوید

  سلام مهندس
  در زمینی قناسی در اصفهان با مساحت ۲۰۰ متر که یه نورگیر هم در ضلع شمالی داره، و تراکم مجازش می شه ۱۲۰ متر. آیا بعد از پیشروی ۶۰٪ باز هم می شه تا دو متر کنسول داد یا خیر؟ یعنی تراکم با دو‌ متر پیشروی بشه بیشتر از ۱۲۰ متر ولی از حد مجاز ۶۰٪ +۲ متر تجاوز نکنه.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر.
   پیشروی دو متر مازاد بر ۶۰ درصد معمولا با پرداخت عوارض امکان پذیر است. البته نه به صورت کنسول ۲ متری. اجرای پیشروی به صورت بالکن بستگی به عرض گذر دارد ولی بعید می دانم دو متر اجازه دهند. شما می توانید به پلاک های تازه ساخت مجاور نگاه کنید، معمولا شهرداری در هر کوچه یا خیابان به صورت همسان، مجوز ساخت می دهد مگر اینکه ملک شرایط خاصی داشته باشد، مثلا عقب نشینی زیادی داشته باشد.

 19. حمید شیرمحمدی می گوید

  با سلام زمین بنده ۲۰۸ متری شرقی غربی و در شرق کوچه هست طول زمین ۲۴ متر هست که ۴ متر اون ته کوچه بن بست میباشد و عرض غربی ۷ و عرض شرقی ۱۰.۵ متر
  ۱- آیا میشه از هر دو کله زمین حیاط داشت و ۶۰ درصد قابل ساخت رو وسط طول زمین دقیقا از جایی که ساختمان کناری ساخته شده ساخت(به جهت افتاب گرفتن از شرق و غرب) یا اینکه حتما باید اول بنا باشه و بعد حیاط مثل قواره جنوبی که اون وقت نور گیر ما از ته کوچه بن بست میشه
  ۲-با توجه به متراژ زمین ، راه پله و آسانسور چقدر فضا می خواهد
  ممنون از راهنماییتون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر. سوال اول رو دقیق نمی تونم بهتون بگم. بستگی به دستور نقشه ای داره که می گیرید. توجه داشته باشید که جواز ساخت بنا به گونه ای صادر می شود که با سایر ساختمان های مجاور هماهنگی داشته باشد مگر در شرایط خاص. اگر ساختمان های سمت شما در این کوچه به سبک جنوبی ساخته شده اند، یعنی بنا در سمت گذر ساخته می شود. حیاط در سمت مخالف قرار می گیرد که هم نورگیر از سمت کوچه و هم از سمت حیاط خواهید داشت. جهت بررسی دقیق تر و راهنمایی بهتر، می توانید دستور نقشه را از دفتر خدمات اخذ و به ایمیل ما ارسال نمایید.
   در مورد سوال دوم، مساحت راه پله و آسانسور مجموعا ۱۷ متر در نظر بگیرید.

   1. حمید شیرمحمدی می گوید

    با سلام مجدد و تشکر از راهنمایی شما
    مهندس عزیز زمین ما چهار متر از زمین مجاور جلوتر هست و زمین مجاور که ۴ متر از زمین ما عقب تر هست ساخته شده یعنی طول زمین ایشان ۲۰ متر و طول زمین ما ۲۴ متر میباشد و بر زمین ما که انتهای کوچه میباشد ۴ متر هست با توجه به اینکه اگر ما ته کوچه را بسازیم پنجره ما کاملا مشرف میشه به پنجره همسایه آیا شهرداری اجازه میده ما این ۴ متر رو حیاط کنیم و دقیقا از مجاور همسایه بسازیم یا نه
    متاسفانه شهرداری منطقه ما پاسخ درست نمیده
    از اینکه وقت شما رو می گیرم عذر میخوام

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     سلام و وقت بخیر
     باید بفرمایید که ملک شما در کدام منطقه هست.
     پاسخ این سوال را دقیقا باید شهرداری بدهد که متاسفانه می فرمایید اینجور هستند.
     اصولا روال شهرداری اینگونه است که ساختمان های نوساز باید همباد با ساختمان های مجاور شاخته شوند. و اینکه اگر شما از این طرف عقب نشینی کنید، از سمت مقابل نسبت به ساختمان همسایه پیشروی در ساخت خواهید داشت یا نه.
     به هر حال اگر برای جواز اقدام کنید کارشناسی می کنند و مشخص می شود که محدوده ساخت شما به چه صورت باید باشد.

 20. مصطفی می گوید

  سلام ملک دو نبشی داریم در منطقه پرتراکم در مشهد که ۱۶۶ متر است و ۹۴ متر عقب نشینی دارد و۷۲ متر باقی میماند عرض زمین ۳/۷۵ و طول زمین ۱۹/۵۰ متر است
  شهرداری به ملک های روبرو ۲ متر پیشروی به خیابان داده و برای درب پارکینگ هم با سازنده کنار امده و ۳ درب از یک طرف کوچه زده است البته عرض زمین ملک روبرو ۵ متر است و مشکل تامین پارکینگ ندارد
  میخواستم بدونم با عرض ۳/۷۵ میشود ۵ پارکینگ تامین کرد
  و اینکه اگر متراژ زمین کم شود احتمال دارد تراکم را هم کم کنند ؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   برای تامین پارکینگ طول لازم برای توقف حداقل ۵ متر خالص است با این حساب نمی توانید پارکینگ ها را عمود بر طول زمین تامین کنید. اگر پارکینگ ها را به موازات طول زمین نیز تامین کنید. با احتساب فضای لازم برای راه پله احتمالا یک پارکینگ بیشتر نتوانید تامین کنید. با توجه به اینکه ملک شما خیلی کوچک است و مقدار زیادی هم عقب نشینی دارد، از تراکم ملک شما احتمالا کم نمی کنند ولی پارکینگ ها را به نحو دیگری باید تامین کنید

 21. امیر می گوید

  با سلام حیاط خلوت در زمین های شمالی جز سطح اشغال حساب می شود؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   اگر منظورتون نورگیر است بله.

 22. امین می گوید

  سلام ما زمینی رو که متراژ اون ۵ متر عرض و ۲۰ متر طول داره رو بخریم یا نه ..چون فکرمیکنم هنگام ساخت و ساز زیاد جالب درنمیاد و نورگیری خوبی نمیتونه داشته باشه

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   زمین در موقعیت شمالی هست یا جنوبی؟ جنوبی باشد بهتر است.
   پلاک های مجاور اقدام به ساخت کرده اند یا خیر؟ اگر نکرده اند در خصوص تجمیع ملک ها تمایل دارند یا خیر.
   ملک مذکور در چه پهنه ای قرار دارد؟ آیا از امتیازی مثل بافت ناپایدار یا فرسوده برخوردار است یا خیر.
   قبل از تصمیم گیری به این سوالات پاسخ دهید.
   تشکر.

  2. اکبری می گوید

   با سلام و احترام
   لطفا بفرمایید در املاک ریز دانه زیر ۱۲۰ متر با اسکلت بتنی حداقل متراژ استاندارد راه پله چقدر باید باشد

   1. مهندس علی قربانی می گوید

    متراز مفید باکس راه پله باید ۲ متر در ۴٫۶۰ باشد که به پاگرد نیم طبقه ۱ متر، پاگرد طبقه ۱٫۲ متر و طول افقی شمشیری راه پله ۲٫۴ متر اختصاص می یابد. ابعاد باکس آسانسور ۱٫۴ در ۱٫۶ می باشد.

 23. سونیا می گوید

  با سلام ما یک زمینی به مساحت ۸۳ متر داریم که تراوم صد درصد داده شده، و ۵ طبقه روی پیلوت با ده متر مربع حیاط خلوت دستور تهیه داده شده، اما با توجه به کوجک بودن زمین پارکینک به هیچ عنوان جا نمیشه فقط یک جای پارک با توجه به ضوابط باقی میمونه، انا من میخام کل سقف حتما ساخته بشه، اگر به این صورت باشه که یک طبقه به عنوان سوییت ۴۰ متری که زیر ۵۰ میشه و واحد حساب نمیشه، و یک تریبلکس روی آن و در نهایت یه بهار خواب ، که در کل یک واحد حساب بشه، می تونم با این روش برم، ممنون از پاسخگوییتون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   در ایران هیچ کاری غیر ممکن نیست. افرادی هستند که نشسته اند آنجا حقوق میگیرند برای دور زدن قانون.

 24. سعید می گوید

  سلام وقت بخیر
  من قصدخرید یک ملک کلنگی شمالی دارم خواستم ببینم نورگیر جز زیربنای مفید محسوب میشه یا نه ؟ چون جایی دیدم نوشته بود حساب میشه ودرجایی دیگه گفته بود در صورتیکه طبق اندازه استاندارد مقررات نظام مهندسی باشه جز زیربنا نیست ؟ سپاس

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام ممنونم.
   خیر نورگیر جزء زیربنا محسوب نمی شود.

 25. محمد می گوید

  سلام چهار تا سقف پروانه اوکی شده و ی دونه هم بعدا پیش بینی
  هر طبقه ۱۲۷ متر هستش.نظام مهندسی مجری میخاد .تو شهر ما هم در حال حاظر ی نفرظرفیت داره اونم قیمت نجومی میده.چه باید
  میشه بدون‌مجری شروع کرد

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   کدام شهر هستید؟
   مجری چه قیمتی داده است؟

 26. علی می گوید

  سلام
  مهندس در صورت بتن ریزی فندانسیون((پیشروی بیشتر از نقشه های مصوب ،اسکلت ساختمان فلزی)) بدون هماهنگی با واحد نظارت نظام مهندسی جهت نوبت بازدید و آزمایش بتن،مراحل تایید فندانسیون پس از بتن ریزی به چه صورت میباشد؟
  ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   در صورتی که تعمدا این کار صورت گرفته است و بتن ریزی بدون هماهنگی با ناظر انجام شده است. طی یک گزارش اعلام تخلف نموده و کار را متوقف نمایید و می توانید استحکام سازه را تایید ننمایید که در این صورت برای اخذ پایان کار به مشکل می خورد. در صورتی که میخواهید با آزمایش صحت آرماتوربندی و بتن ریزی را بسنجید می بایست از آزمایشات چکش اشمیت جهت سنجش تقریبی مقاومت بتن و تست التراسونیک جهت سنجش سایز و تعداد میلگردها توسط آزمایشگاه های معتبر استفاده کنید. که تمام هزینه های مربوطه را مالک می بایست تقبل نماید.

 27. امین می گوید

  با سلام و خسته نباشی خدمت جناب مهندس
  یه ساختمان ۴ طبقه اجرا کردیم که متاسفانه ارتفاع خرپشته رو ۲٫۲ متر در نظر گرفتیم حال سوال بنده اینه که برای نصب آسانسور کششی به مشکل بر نمی خوریم – ظاهرا ارتفاع استاندارش ۳ متر هست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائین

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنونم.
   از روی سکو( شاسی آسانسور، حداقل ۱۸۰ سانتی متر باید ارتفاع مفید داشته باشید. اگر این ارتفاع تامین نمی شود باید سقف اتاقک آسانسور را بردارید و بلندتر اجرا کنید. در صورتی که سازه فلزی باشد این کار راحت تر امکان پذیر است.

 28. حسام می گوید

  سلام ممنون بابت سایت خوبتون
  برای ملک ۷۸۵ متری موقعیت اداری شمالی عرض ۱۶ و طول ۴۹ برای ۵ یا ۶ طبقه چندواحدی پیشنهاد میدین؟
  میخواستم بدونم بر اساس پیشنهاد شما چقدر باید برای راهپله واحتمالا ۲ آسانسور و نورگیر باید درنظر بگیرم؟
  تا پس از بررسی کلی که واحدها چند متری حدودا میشن مزاحمتون بشم برای طراحی نقشه
  ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. خواهش می کنم.
   این بستگی دارد به موقعیت ملک که در کجای تهران واقع شده است. پهنه ای که در آن واقع شده است چیست؟ در طبقات منفی و همکف چقدر سطح اشغال می دهند؟ برای روی هم کف چقدر سطح اشغال می دهند. ملک های مجاور به چه صورت جواز گرفته اند؟ با فرض اینکه بتوان برای طبقات بالای همکف ۵۰ تا ۶۰ درصد سطح اشغال گرفت و … اگر منطقه ظرفیت دارد به نظرم سه واحدی و چهار واحدی خوب است. اگر منطقه متوسطی است چهار واحدی و پنج واحدی خوب است.می توانید تنوع بیشتری نیز بکار ببرید بعضی از طبقه ها پنج واحدی باشند، بعضی ۴ واحدی و بعضی ۶ واحدی. البته این منوط به تامین پارکینگ و تامین نظر آتش نشانی است. چون نقشه شما احتمالا فاز دو است، سخت گیری بیشتری نیز انجام می شود. بهتر است با دستور نقشه ای که از دفتر خدمات شهرداری ها دریافت می کنید به شرکت مراجعه کنید تا به صورت تخصصی بررسی کنیم. به نظر می رسد با شرایط موجود و با فرض اختصاص ۵۰ درصد سطح اشغال در هر طبقه ، می توان ۴ واحد ۸۰ -۸۵ متری را ایجاد کرد. برای باکس راه پله باید حدود ۱۵ متر، برای دو آسانسور و لابی تقریبا ۱۰ متر، برای راهرو های دسترسی حدودا ۱۰ تا ۱۵ متر (بسته به تعداد واحد ها ) برای پاسیو ها ۱۲ تا ۲۴ متر ( بسته به تعداد واحد ها در هر طبقه ) در نظر بگیرید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی در این خصوص می توانید با شماره : ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ تماس بگیرید.

 29. مسعود می گوید

  با عرض سلام خدمت مهندس عزیز بنده یه ساختمان دارم به ابعاد زمین ۱۱٫۵*۱۸ بر این زمین به کوچه ۲متر هست شمالی جنوبی و در منطقه خوبی در اصفهان هست مجوز سه طبقه روی پیلوت هم دارد میخواستم ببینم این زمین ماشین رو حساب میشه و ایا ارزش ساخت دارد در ضمن بر آن از طرف غرب هست و به ساخت راه داردممنون از شما

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   ملک ابعاد خوبی دارد و خوش نقشه در می آید و می تواند پارکینگ به تعداد کافی تامین کند. فقط عرض دو متر برای دهانه ورودی پارکینگ کم است. باید فکری برای ورودی بکنید. شاید اگر ورودی را کمی عقب تر اجرا کنید که بر بیشتری داشته باشد و عرض دو متر را به کوچه بدهید، شهرداری قبول کند.

   1. مسعود می گوید

    جناب مهندس خیلی خیلی سپاسگزارم از شما بابت راهنمایی که فرمودید اما متاسفانه به هیچ عنوان نمیشود دهنه را زیاد کرد چون ساختمان در انتهای بن بست چهار متری است و منزل روبروی بن بست هست
    و نیاز به گردش ماشین نیست همسایه سمت چپ نوساز و همسایه سمت راست که در به حیات هست چون از طرف دیگه راه داره اجازه نمیده که درها را بصورت مورب بذاریم فقط سوالم اینکه شما تا حالا تجربه ساخت ۲متر بر را داشتید و ایا با ۲متر بر ماشین رو میشه ببخشید طولانی شد بازم ممنونم

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     خواهش می کنم. خیر بر دو متر ما نساختیم تا حالا . واقعیت این هست که بر دو متر عبور ماشین خیلی سخت می شه. و شاید بعضی از ماشین ها اصلا نتونن رد بشوند. مثلا عرض خالص اتومبیل سمند ۱۹۴٫۵ سانتی متر هست یعنی برای عبور فقط حدود ۲٫۵ سانتی متر از طریفین ، فضای بازی کردن دارد . به نظرم بهترین راه این است که به نوعی با همسایه توافق انجام بدین که به شما راه دهد.
     به هر حال اگر تمایل به بررسی بیشتر دارین با شماره تماس ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ تماس حاصل فرمایید و از طریق واتس آپ عکس از کوچه و ورودی ارسال بفرمایین.

 30. نیکخواه می گوید

  سلام و ممنون بابت اطلاعات مفید جناب مهندس.بنده ساختمون کلنگی دارم که قصد تخریب و تجدید بنا داشتم.زمین مساحتش تقریبا ۱۵۷ متره. قطعه جنوبی هستش و عرض زمین در سمت کوچه ی ۱۰ متری هشت متر و نیم و در قسمت انتهایی تقریبا هشت متر. طولش هم کمی بیش از نوزده متره. تقریبا ۴۰ سانتی متر از سمت کوچه عقب نشینی داره. به نظرتون امکان این هست که برای ۱۲۰ متر از شهرداری سطح اشغال گرفت؟ البته با احتساب ۱۱۰ سانتی که بالای پیلوت پیشروی میشه کرد. ضمنا ضخامت ستونهای بتونی برای یه ساختمان سه طبقه یه نیم طبقه به عنوان بهار خواب چقدره معمولا؟ سپاسگذارم.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. خواهش میکنم.
   با احتساب ۶۰ درصد طول ( ۱۹ متر ) به اضافه ۲ متر، تقریبا می توانید ۱۳٫۴ متر از طول زمین خود را بسازید. و عرض میانگین ملک هم اگر ۸٫۲۵ در نظر بگیریم. سطح اشغالی که به مجاز به ساخت هستید تقریبا ۱۱۰٫۵۵ هست. گذر ۱۰ متری هم بعید است که اجازه احداث بالکن بدهند مگر اینکه به ساختمان های نوساز مجاور اجازه عقب نشینی داده باشند. که در این صورت نهایتا اجازه ۸۰ سانتی متر پیشروی به صورت بالکن خواهید داشت. که مساحت اضافه شده ناشی از بالکن ۶٫۸ متر مربع می باشد که در مجموع ۱۱۷٫۳۵ می شود. البته بالکن هم اگر اجازه بدهند از طبقه دوم می توانید بالکن احداث کنید. چون باید حداقل ۵٫۵ متر از گذر ارتفاع داشته باشد. در محاسبه سطح اشغال هم عقب نشینی را لحاظ نکردم . ممکن است شهرداری بعد از عقب نشینی ، ۶۰ درصد به اضافه ۲ را لحاظ کند. در این مورد ببینید رویه شهرداری برای ساختمان های مجاور نوساز یا سایر ساختمان های اطرافتان که عقب نشینی کرده اند چه رویه ای در پیش گرفته است. ابعاد ستون ها را همین جوری نمی توان گفت و نیاز به محاسبات دارد ولی اگر وسط دهانه ستون نخواهیم بزنیم ، ابعاد ستون ها ۴۰ در ۷۰ کمتر نمی شود . با توجه به بر ۸٫۵ متر و جنوبی بودن واحد، می توانید واحد های خوش نقشه ای در بیاورید و نیاز به پاسیو هم نیست. در صورت تمایل می توانید کار طراحی ساختمان خود را به ما بسپارید.
   برای این منظور با شماره تماس زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی

 31. زمانی می گوید

  سلام میشه لطفاً درباره آسانسور راهنماییم کنید .برای زمین ۱۸۰ متری با مجوز سه طبقه
  دوواحدی آسانسور الزامیه؟ میشه بدون آسانسور ساخت و پایان کار گرفت بعد بالابر زد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. برای سه طبقه آسانسور الزامی نیست. بدون آسانسور میشه ساخت و پایان کار گرفت. اما بعدش اضافه کردن بالابر یا آسانسور بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است. توصیه می کنم در همین مرحله ترسیم نقشه ها ، پیش بینی آسانسور را انجام دهید. برای توضیحات بیشتر با این شماره تماس حاصل فرمایید. ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی

 32. حسین می گوید

  سلام مهندس گرامی. زمینی با عرض گذر ۸ متر و طول ۲۰ متر و شمالی، مجوز ۳ طبقه روی پیلوت میدن یا ۴ طبقه روی پیلوت؟ چند درصد زمین رو میشه ساخت؟ آیا لزوما باید حیاط داشته باشه؟ کوچه هم ۱۲ متریه.ممنون.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام وقت بخیر
   اگر ملک در تهران واقع شده است به احتمال زیاد ۴ طبقه روی پیلوت را می دهند. بله حتما باید حیاط داشته باشد. مشابه سایر ساختمان های ساخته شده در محلتان.
   در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با این شماره تماس حاصل فرمایید : ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵

 33. مریم می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  برای خرید زمین آیا ابعاد ۱۴*۴۰ برای ملک شمالی مناسب هست؟
  با توجه به اینکه دو واحدی هم جالب در نمیاد.
  و اینکه چنین زمینی رو چند طبقه میدن؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   برای تشخیص مناسب بودن یا نبودن ملک پارامترهای مختلفی را باید چک کرد. از جمله قیمت آن. ممکن است یک ملک فوق العاده باشد ولی قیمتی که برای آن قرار داده اند آنقدر بالا باشد که خرید آن مقرون به صرفه نباشد. همچنین بستگی به هدف شما از خرید ملک دارد. هدف شما صرفا سرمایه گذاری و کسب سود است یا داشتن ملکی در موقعیت مذکور برای زندگی و آسایش.
   پس نمی توان با اطلاعاتی که دادید اظهار نظر دقیق نمود. بر ۱۴ متر ، برای احداث زیر زمین و رمپ و تامین پارکینگ مناسب است. باید موقعیت ملک و پلاک آن را داشته باشیم تا بتوانیم پهنه ای که ملک بر اساس طرح تفصیلی در آن قرار گرفته است رابدست بیاوریم تا در خصوص تراکم ، میزان عوارض و تعداد طبقاتی که می توان مجوز گرفت اظهار نظر کنیم. می توانید در این خصوص با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ تماس حاصل فرمایید.

 34. احمد می گوید

  با سلام.
  در ساختمان ما،از کوچه ۷ پله میخورد تا به سطح لابی برسد، ارتفاع هر پله ۲۲ سانت است. شکایت کردیم که دستور تخریب و ساخت با ارتفاع کوتاه تر را بدهند اما طبیعتا تعداد پله ها بیشتر می شود و فضای بین بالاترین پله تا دم درب ورودی کم میشود. میخوام بدونم از نظر استاندارد فاصله ی درب ورودی تا لبه ی اولین پله چند سانت باید باشد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   استانداردی برای این مورد ندیده ام. درب ورودی می تواند بلافاصله بعد از پله نیز قرار بگیرد اما طبیعتا هر چقدر این فضا بزرگتر باشد بهتر است.

 35. A.j می گوید

  سلام روزتون بخیر
  ما زمین ۲۵۰متری داریم میخایم بسازیم بنظرتون چقدرشو میشه ساخت و اینکه امکان داره تو یک طبقه دو واحد با اندازه های مختلف مثلا یکی ۱۰۰ و اون یکی۸۰متری بشه ساخت

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقتتون بخیر. ابعاد ملک شما چگونه است؟ اگر طول آن بالای ۲۵ متر باشد، تا ۷۰ درصد بنا را می دهند و ۵ طبقه روی پیلوت. بله می شود طبقات را دو واحدی درآورد ولی در نظر داشته باشید حتما باید به تعداد واحد ها پارکینگ تامین کنید. مثلا اگر ملک و ستون گذاری شما جوری باشد که فقط بتونید ۶ واحد پارکینگ تامین کنید. دیگر نمی توانید ۵ طبقه دو واحدی داشته باشید. پس هر چقدر بتوانید پارکینگ بیشتری در پیلوت یا زیر زمین (در صورت نیاز احداث می شود) تامین کنید، بهتر است و می توانید تعداد واحد های بیشتری داشته باشید. ما خدمات مشاوره و طراحی ساختمان نیز انجام می دهیم. کافی است مراجعه کنید به دفاتر خدمات الکترونیک و دستور نقشه بگیرید. دستور نقشه را برای ما ارسال کنید تا بر اساس پهنه بندی و مشخصات ملک بهترین طرح را به شما ارائه دهیم. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی تماس حاصل فرمایید. تشکر

  2. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقتتون بخیر. ابعاد ملک شما چگونه است؟ اگر طول آن بالای ۲۵ متر باشد، تا ۷۰ درصد بنا را می دهند و ۵ طبقه روی پیلوت. بله می شود طبقات را دو واحدی درآورد ولی در نظر داشته باشید حتما باید به تعداد واحد ها پارکینگ تامین کنید. مثلا اگر ملک و ستون گذاری شما جوری باشد که فقط بتونید ۶ واحد پارکینگ تامین کنید. دیگر نمی توانید ۵ طبقه دو واحدی داشته باشید. پس هر چقدر بتوانید پارکینگ بیشتری در پیلوت یا زیر زمین (در صورت نیاز احداث می شود) تامین کنید، بهتر است و می توانید تعداد واحد های بیشتری داشته باشید. ما خدمات مشاوره و طراحی ساختمان نیز انجام می دهیم. کافی است مراجعه کنید به دفاتر خدمات الکترونیک و دستور نقشه بگیرید. دستور نقشه را برای ما ارسال کنید تا بر اساس پهنه بندی و مشخصات ملک بهترین طرح را به شما ارائه دهیم. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی تماس حاصل فرمایید. تشکر از جنابعالی

 36. وحید می گوید

  سلام مهندس
  دنبال خرید ملک کلنگی هستم برای ساخت در منطقه ۲ سمت ستارخان . متراژ ۲۰۰ متر مد نظرمه با بر ۱۰٫ اگر ملک شمالی بخرم حداقل حیاط جلوی ساختمان و حداقل نورگیر پشت ساختمان چقدر باید باشد؟ به علاوه با کم شدن راه پله و آسانسور متراژ مفید چقدر بهم میده ؟ ۳ طبقه تکواحدی ( دوطبقه دوبلکس و یک طبقه تک ) همکف پارکینگ و میخوام زیر زمین هم بندازم . شخصی ساز برای استفاده خودمه ملک . چه بری پیشنهاد میکنید و شمالی بهتره یا جنوبی ؟ برای خرید زحمت کارشناسی رو متقبل میشین ؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقتتون بخیر. میزان سطح اشغال بستگی به پهنه ملک بر اساس طرح تفصیلی دارد که می توانید از سایت شهرداری تهران استعلام کنید. در حالت معمول، باید ۶ متر از طول زمین را به حیاط اختصاص دهید و در حالتی که ملک شمالی باشد و اتاق خواب ها انتهای ملک قرار گیرد ۱۲ متر پاسیو نیاز دارد. برای زمین های متراژ ۲۰۰ متر به بالا طول ۴٫۸۰ در عرض ۲٫۴ ابعاد تمام شده باکس راه پله است. برای آسانسور نیز ابعاد تمام شده چاله آسانسور ۲متر در ۱٫۶ متر است. و یک فضای ۱٫۵ در ۱٫۵ متر هم به عنوان لابی آسانسور در طبقات باید در نظر گرفت که البته در ساختمان های تک واحدی می توان خلاف کرد و این لابی را روی مسکونی اضافه کنید. البته جریمه اش ممکن است سنگین باشد. با فرضیات فوق یک ملک ۲۰۰ متری با ابعاد ۲۰ در ۱۰ متر، اگر شمالی باشد، حدودا ۱۱۱ متر ، بنای مفید در هر طبقه می دهد و اگر ملک جنوبی باشد با توجه به حذف پاسیو، حدودا ۱۲۳ متر در هر طبقه بنای مفید می دهد. ملک جنوبی در حالت یکسان ، بنای مفید بیشتر می دهد و از دو طرف نور مستقیم دارد، بنابراین بهتر است. کارشناسی و مشاوره هم برای خرید هم برای اخذ پروانه ساختمانی و طراحی پلان معماری و سازه و نما انجام میدهیم. می توانید با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی.

 37. رامیارشریفی می گوید

  سلام یک خاک ۷۰ متری سه نبش داریم. می خوایم دو طبقه و یه پارکینگ زیرش بزنیم.
  می تونه دو تا اتاق خواب داشته باشیم؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر. بله زمینی که از سر طرف نورگیر باشه ، می توان واحدهای خوش نقشه و البته دارای دو اتاق خواب در آورد. در مجموعه ما خدمات طراحی و ترسیم پلان معماری نیز انجام می شود.
   ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی

 38. رحیم می گوید

  با سلام مهندس،بنده یک زمین شمالی کوچه ده متری با ابعاد ۱۸۰ متری ده و هجده متر دارم، میخواستم بدونم با ساخت سه طبقه روی پیلوت چه مقدار فضای مفید می تونم بسازم و چه مقدار فضا برای راه پله و آسانسور نیاز هست ، یعنی اگه آسانسور وسط راه پله باشه امکانش هست و ابعاد کل چقدر میشه ،و نورگیر که انتهای بنا واسه اتاق خواب هست جزو بنا حساب میشه، سوال دیگه اینکه حداکثر فاصله بین ستون ها چقدره یعنی میتونم یک حال شش متری و یک آشپزخانه چهارمتری داشته باشم،ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر. در مناطق مختلف با توجه به طرح تفصیلی و پهنه ای که ملک در آن واقع است، سطح اشغال و ضوابط فرق می کند. در بهترین حالت شما می توانید ۷۰ درصد یا ۶۰ درصد+۲ متر از طول زمین را بسازید (۱۲۶ تا ۱۲۸ متر مربع در هر طبقه) در طبقات مسکونی ، با فرض تک واحدی بودن طبقات و دو خوابه بودن هر واحد، ۱۲ متر پاسیو لازم است. البته در اجرا می توان خلاف کرد و پاسیو را کوچک تر اجرا کرد (مثلا ۹ متر به جای ۱۲ متر) البته برخورد با تخلفات اینچنینی در مناطق مختلف فرق دارد. مثلا در تهران برخورد با تخلفات اینچنینی سختگیرانه تر است و جریمه سنگین به همراه دارد ولی در حومه تهران سختگیری ها کمتر است. با توجه به ابعاد زمین حداقل ۱۳ متر برای راه پله و آسانسور باید در نظر بگیریم. برای آسانسور نیز یک فضای ۱٫۵ در ۱٫۵ متر به عنوان لابی باید در نظر گرفت که می توان در اجرا روی مسکونی بیاندازیم. (البته این هم جریمه دارد) با توجه به ابعاد ملک بهتر است آسانسور در کنار راه پله باشد نه وسط راه پله تا حداقل پرتی را داشته باشیم. فاصله ستون ها بستگی به نوع اسکلت و سیستم سازه ای دارد می توان سازه را طوری طراحی کرد که در فضای پذیرایی اصلا ستون نداشته باشیم و می توان پهنای پذیرایی را بیشتر هم در نظر گرفت. زمین شما ابعاد مناسبی دارد و با یک طراحی مناسب برای سازه و ستون گذاری می توان پلان های خوش نقشه با کمترین پرتی را طراحی کرد. خدمات طراحی سازه و معماری در مجموعه ما با بهترین کیفیت صورت می پذیرد. جهت توضیحات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ (مهندس قربانی) تماس بگیرید.

 39. امیر می گوید

  سلام عرض خسته نباشید /
  قربان ظوابط ایجاد یه درب نفر رو چی هست ؟
  ۲ ملک بعد از تجمیع با دو گذر ۱۰ متری اصلی و ۳ متری بن بست بعد ساخت گذر ها تو نقشه فقط از خیابان ۱۰ متری هست و تو بن بست درب نداره (قبل ساخت هر دو ملک داشتن درب )الان بخوایم درب نفر رو بزاریم رو به این کوچه بن بست (ملک ساختش تمام نشده) چه چیزی لازمه ؟ و اینکه شهرداری راحت میده ؟ یا هزینه ی خلافی میگیره ؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنونم. ضوابط شهرداری هست که فقط یک درب نفر رو میده. بعضی ها بعد از پایان کار این درب را احداث می کنند.

 40. حسن می گوید

  با سلام ساختمان ۴طبقه تک واحدی حدود ۶متر پاسیو داریم که متاسفانه با ملکی که پشت ملک ما ساخته شده پاسیو هیچ تاثیری بر نورگیری ساختمان ندارد میخواهم بدونم چجوری میتونیم پاسیو رو به اتاق اضافه کنیم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وجود پاسیو فقط برای نورگیری نیست. برای تهویه هم هست بخصوص اگر اتاق خواب از پاسیو نورگیری داشته باشد. اضافه کردن پاسیو به بنا در کل طبقات از نظر فنی کار پر چالش و پر هزینه ای هست و نیاز به بررسی سازه موجود و طراحی سازه و تهیه نقشه دارد. شهرداری هم به هیچ عنوان اجازه این کار را نمی دهد. کافی است یک نفر گزارش دهد. توصیه می کنم از خیر این کار بگذرید.

 41. محمد می گوید

  سلام چندتا سوال داشتم از خدمتتون
  یک زمین داریم به ابعاد ۲۰ در ۲۵ که بهر زمین ۲۰ متر میباشد ، ماک ما پنجم و ششمین ملک کوچه هست ابعاد زمینها ۱۰ در ۲۵ هست که ما میخواهیم باهم بسازیم ، ملک سر کوچه ای ما تقریبا با تراکم ۸۰ درصد ساخته ، میخواستم بدونم امکانش هست که ماهم با همین تراکم بسازیم
  ملک‌ما در بکی از روستاهای شهرستان شهریار میباشد کخ زیر نظر دهیاری هست
  سوال بعدیم اینه که اگه بخوایم سقف رو به صورت وافل اجرا کنیم حداکثر چه فاصله ای میتونیم برای ستونها در نظر بگیریم و ایا میشه ملک رو به صورت پنج واحدی ساخت ، دو واحد ۸۵ یک واحد ۶۰ و دو واحد ۱۰۰ متری ، البته نقشه ابتدایی رو‌خودم کشیدم
  سوال اصلیم در مورد ساخت اینه که به نظر شما احرای سقف وافل ارزانتر هست یا تیرچه و یونولیت که به صورت معمول اجرا میشه از تمام مسایل ساخت عرض میکنم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما بخیر.
   شما می توانید تا همباد ملک های مجاور نوساز بسازید و از آن ها نمی توانید جلوتر بسازید و مگر اینکه رضایت نامه محضری از آن ها بگیرید و موافقت دهیاری را جلب کنید. ضوابط تراکم ملک های سر نبش معمولا با ملک های داخل کوچه متفاوت است. برای مساحت های کوچک استفاده از سقف گرین وافل خیلی به صرفه نیست. تاثیری هم در افزایش طول دهانه و فاصله ستون ها ندارد. برای افزایش فاصله ستون ها ، تمهیدات دیگری نیاز است. در خصوص تعداد واحد و طبقه، تامین پارکینگ خیلی مهم است. در خصوص نقشه و پلان داخلی می بایست دستور نقشه بگیرید. بر اساس دستور نقشه مهندسین معمار و عمران برای شما نقشه های معماری و سازه را با توجه به نظرات خودتان تهیه می کنند. ما نیز خدمات طراحی و ترسیم نقشه و مشاوره ساخت و ساز را انجام می دهیم. در صورت تمایل می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی تماس حاصل فرمایید.

   1. محمد می گوید

    ممنون از پاسختون
    سپالم اینه که اگه از عرض ساختمون کم کنیم بازم باید همباد ساختمون کناری بسازیم یا میشه جلوتر بیایم ، خیلی از ملکها هستن که الان وسط کوچه به طور ۱۰۰% بنا ساختن البته جنوبی ، امکانش هست که ماهم بتونیم طول ملک رو بیشتر کنیم با این روش یا خیر
    سوال دیگم اینه که ، دو دلیل دارم برای سقف وافل یکی یکپارچگی بتن ریزی و زیر سقف به دلیل نداشتن پل هست و دوم به دلیل هزینه پایینتر ، اما مورد دوم رو مطمین نیستم ، البته تو اینترنت هم یه گشتی زدم و انگار میشه با سقف وافل فاصله بین ستونهارو تا ده متر هم گرفت ، البته من هشت متر فاصله میخوام

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     خواهش می کنم. شما اگر اصرار دارید که خارج از ضوابط مصوب، ساختمان خود را احداث کنید. اولا باید رضایت مسئولین مربوطه را بگیرید. ثانیا اگر پیشروی باعث کاهش نورگیری ساختمان همسایه شود، باید رضایت همسایه را هم بگیرید. در خصوص عملکرد سقف های وافل بهتر است مطابق نظر و نقشه مهندس طراح سازه عمل کنید . مطالبی که در اینترنت درج می شود گاها اهداف تبلیغاتی را دنبال می کند و با واقعیت ممکن است فاصله داشته باشد و حتی در تضاد باشد. سقف وافل ممکن است در افزایش دیافراگم و صلبیت سقف تاثیر مثبت داشته باشد ولی به هیچ عنوان عملکرد و تاثیری در خصوص کاهش آویز تیرها و افزایش طول دهانه ها ندارد . پس به بهانه سقف وافل، سازه ساختمان را تضعیف نکنید. برای کاهش آویز تیرها مهم ترین عامل موثر استفاده از دیوار برشی است. در اشل های کوچک مطمئنا سقف وافل گران تر از سقف های تیرچه یونولیت در می آید.

 42. محمد می گوید

  دفتر شما توی اندیشه شهریار هست؟؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما بخیر. بنده عضو نظام مهندسی شهریار هستم.

 43. شهبازی می گوید

  سلام .وقت بخیر مهندس

  مهندس یک سوال داشتم .

  یک خانه ویلایی ساختم و میخوام راه پله بیرو بزارم منتها جای که میخوا پله را بسازم عرضش ۲ متر وطولش ۳ متر .چطور میتونم راه پله رفت وبرگشت تو این مساحت بسازم .ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما هم بخیر. دوست عزیز ساختمان یک پیکره منسجم و مرتبط با هم است. نمی شود اول سقف ها را بزنید بعد فکر کنید راه پله را کجا قرار دهم یا آشپزخانه و سرویس و اتاق خواب و … کجا باشد. به همین دلیل است که باید قبل از احداث هر ساختمانی ابتدا نقشه های آن توسط مهندسین مربوطه طراحی و ترسیم شود. در همین مرحله ترسیم نقشه های هست که الزامات ابعاد و مقررات ملی ساختمان کنترل و رعایت می شود. نقشه های معماری ، نقشه های سازه، نقشه های تاسیسات برقی و مکانیکی. هر کدام از اینها نباشد، مطمئنا در مرحله اجرا به مشکل میخورید و مجبور به سمبل کاری می شوید. متاسفانه گویا جنابعالی مرحله ترسیم نقشه ها را حذف کرده اید. در ابعادی که می فرمایید امکان احداث راه پله استاندارد وجود ندارد. می توانید از پله های گرد آماده یا ساختنی برای دسترسی به طبقات استفاده کنید.

 44. زهرا زارع می گوید

  سلام مهندس وقت بخیر ناظر معماری پروژه مسکونی ۴ سقف ۶ واحد هستم چاله آسانسور بعد از بتن ریزی ۱۵۰ در ۱۵۰ باقی مونده مساحت زمین۲۱۲.۵ متر است باید ۱۹۹.۵ متر ساخته شود که مالک خلاف کرده و ۱۳ متر اضافه بنا داردبا توجه مشخصات پروژه ابعاد اسانسور چقدر باید باشه؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   حداقل ابعاد چاله آسانسور در زمین های زیر ۲۰۰ متر ۱۶۰ در ۲ متر باید باشد. البته این در صورتی است که در نقشه آسانسور در نظر گرفته شده باشد.

 45. زهرا زارع می گوید

  با توجه به اینکه ساختمان ۳ طبقه است و اسانسور الزامی نمیباشد و مالک به خواست خود آسانسور در نظر گرفته است الان که ابعاد چاله از حداقل کمتر شده مشکلی پیش میاد؟سقف دوم زده شده و متاسفانه من تازه متوجه شدم به نظر شما نیازه که گزارش بدم؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام وقت بخیر. با توجه به اینکه اجرا با نقشه مغایرت دارد باید گزارش تخلف بدهید.
   دیر گزارش دادن از گزارش ندادن ، بهتر است.

 46. سعید می گوید

  سلام مهندس،این که میگن ۶۰ درصد به علاوه دو متر در طول قانونیه یا دو متر در طول خلاف حساب میشه ،چون میگن اگه همسایه شکایت کنه باید تخریب کنیم،و اینکه تو کوچه ما فقط زمین سمت راستی ما ساخته شده و دیگه خونه ای نیست.و اگه دو متر در طول باشه میشه همش جزو بنا باشه یا باید حتما بالکن بشه

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. مساحت سطح اشغال بر اساس طرح تفصیلی و تراکم هر منطقه مشخص می شود. در تهران معمولا این تراکم ۶۰ درصد به اضافه ۲ متر است. بابت این دو متر شهرداری عوارض بیشتری دریافت می کنه. این دو متر می تواند جز بنا باشد و نیازی نیست که بالکن باشد. اگر طبق تراکم ۶۰ به اضافه ۲ جواز بگیرید، رضایت همسایه ملاک نیست. اگر بخواهید خلاف کنید و بیشتر از جواز بسازید و بنای احداثی نسبت به ساختمان مجاور پیشروی داشته باشد، باید حتما از همسایه رضایت محضری بگیرید و اگر نه همسایه می تواند شکایت کند و حکم تخریب بگیرد.

 47. علیرضا می گوید

  سلام.ممنون از سایت خوبتون.سوال من این هست که درصورتیکه عرض هر کدام از پاگردها ۱۰ سانتیمتر کمتراز مقدار قانونی باشند،آیاجهت دریافت پایان کار به مشکل خواهیم خورد؟ایا با جریمه مشکل رفع خواهدشد؟
  ملک۱۲۰متر.تهران.منطقه۷٫راه پله بدون نورگیر هست.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. یعنی در کل ۲۰ سانتی متر از عرض راه پله کم شده است؟ چرا در موقع اجرا به این موضوع دقت نکردید؟ شهرداری جریمه سنگینی خواهد کرد. کل مساحت راه پله را در تعداد طبقات ضرب می کند و جریمه را بر اساس آن محاسبه می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.