الزامات ابعادی ساختمان که هر مهندس ناظر باید بداند

55

لازم است هر مهندس ناظر ابعاد حداقلی برای اجرای فضاهای مختلف را بداند. در مبحث ۴ مقررات ملی ساختمان به تفصیل به کلیه محدودیت ها پرداخته شده است. در اینجا به تعدادی از ضوابط مهم می پردازیم. اندازه گیری نهایی باید در مرحله اتمام ساختمان انجام شود؛ اما باید در هر مرحله از اجرای ساختمان کنترل ابعاد انجام شود.

 پارکینگ:

یک پارکینگ: ۲٫۵ متر

دو پارکینگ: ۵ متر

۳ پارکینگ: ۷ متر

فضای مانُور پشت هر پارکینگ: ۵ متر

ارتفاع سقف پارکینگ: ۲٫۳ متر

حداقل ارتفاع ورودی برای ماشین:۱٫۸۰ متر

حداقل ارتفاع ورودی نفر رو: ۲٫۰۵ متر

دهانه ورودی رمپ یک طرفه: ۳ متر

دهانه ورودی رمپ دو طرفه: ۵ متر

عرض راه عبوری: ۶۰ سانتی متر

ابعاد راه پله و آسانسور:

مساحت زمین زیر ۲۰۰ متر و ۴ طبقه؛ راه پله: ۲ متر در ۴٫۶ متر- آسانسور: ۱٫۴ در ۱٫۶

مساحت سزمین بیشتر از ۲۰۰ متر؛ راه پله:۲٫۴ متر در ۴٫۸ متر- آسانسور: ۱٫۸ در ۲

ابعاد لابی: ۱٫۵ در ۱٫۵

تبصره:  در زمین های زیر ۲۰۰ متر که طبقات تک واحدی می باشند نیازی به اجرای لابی نیست.

حداقل عرض اتاق خواب: ۲٫۵ متر

پاسیو یا نور گیر:

پاسیویی که نور یک آشپزخانه را تامین می کند: ۶ متر(۳×۲) پاسیویی که نور یک اتاق خواب را تامین می کند: ۹ متر(۳×۳) پاسیویی که نور چند فضا را تامین می کند که فضاهای اصلی دو واحد مجزا رو به روی هم قرار نگیرند: ۱۲ متر( ۳×۴) پاسیویی که نور چند فضا را تامین می کند که فضاهای اصلی دو واحد مجزا رو به روی هم قرار میگیرند: ۱۸ متر(۳×۶) در یک واحد ساختمانی فضای پذیرایی و اتاق خواب فضای اصلی و  فضای آشپزخانه فضای فرعی محسوب می شود. در خیلی از اختلاف های ناچیز بین نقشه و اجرا، مثلاً درحدّ ِ ۵ سانتی متر معمولاً شهرداری تخفیف می دهد و نادیده می گیرد. مثل دهانه های پارکینگی یا ابعاد راه پله و… نیازی به گزارش ناظر هم نیست. اما موارد استثنایی هست که شهرداریحتی ۲ سانتی متر هم تخفیف نمی دهد و در صورتی که آن ابعاد دقیقاً اجرا نشده باشد کل مساحت آن فضا تخلفمحسوب شده و شامل جریمه می شود.یکی از آن موارد ملکی است که ابعاد آن ۱۰ در ۱۰ متر باشد.با احتساب سطح اشغال ۶۰ درصد + ۲ متر مساحت ۸۰ متر از آن زیر ساخت میرود و ابعاد ۲ در ۱۰ متر آن باید حیاط باشد.این دو متر باید دقیقاً نگه داشته شود و حتی ۱ سانتی متر هم کمتر نباشد. در غیر این صورت شهرداری کل این مساحت رابرای جریمه منظور می نماید. مساحتی که مشمول جریمه شهرداری میشود به این صورت محاسبه می شود:

۲۰ متر=۲*۱۰

با این فرض که ساختمان ۵ طبقه داشته باشد:

۱۰۰ متر=۱۰*۵

و فرض کنید برای هر متر شهرداری ۵۰۰ هزار تومان جریمه در نظر بگیرد:

۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰=۵۰۰٫۰۰۰*۱۰۰

پنجاه میلیون تومان به خاطر چند سانتی متر… و واقعاً سنگین است و پرداخت آن زور دارد. درواقع شهرداری فرض می کند اصلاً نور گیری از طریق حیاط تامین نشده است و  کل بنا ساخته شده و بین چند سانتی متر و چند متر تفاوتی قائل نمی شود. مشابه همین برای آسانسور نیز وجود دارد. در ساختمان های پر واحد( بیش از ۱۰ واحد) ابعاد حداقلی آسانسور  ۲×۱٫۸ m است. در صورتی که از هر وجه حتی چند سانتی متر کاسته شود، شهرداری مقدار کاسته شده را جریمه نمی کند بلکه کل مساحت را جریمه می کند. در یکی از پروژه ها شرایط مشابهی وجود داشت. یعنی ابعاد زمین ۱۰×۱۰ متر بود و ۲×۱۰ حیاط. مالک ساختمان را مطابق نقشه و سطح اشغال اجرا کرد. اما ۲۰ سانتی متر از عرض حیاط کاسته شد. یعنی به جای عرض ۲ متر عرض ۱۸۰ سانتی متر اجرا شده بود. علت این بود که مالک برای رعایت عرض گذر ۲۰ سانتی متر عقب نشینی کرده بود و برای جبران آن از سمت حیاط همین مقدار را پیشروی کرده بود. با وجود اینکه اضافه بر سطح اشغال ساخت انجام نشده بود ولی متحمل همان جریمه سنگین شد. همچنین پروانه مهندس ناظر نیز برای تاخیر در گزارش این مورد معلق گردید و دچار مشکل شد. توجه داشته باشید که ابعادی که در نقشه معماری درج شده است ابعادِ تمام شده است. یعنی بعد از نازک کاری باید این ابعاد حاصل شود. بسیار پیش می آید که ابعاد در مرحله سفت کاری اندازه گیری می شود و صحیح است ولی بعد از نازک کاری ابعاد تمام شده کمتر از میزان مورد نیاز است. مخصوصا در دهانه های پارکینگی می بینیم که برای مثال فاصله بین دو ستون برای دوپارکینگ بدون نازک کاری به فرض ۴٫۵ متر تمام است. یا حتی کمی کمتر از ۴٫۵ متر است. با این شرایط اگر روی ستون سنگ کاری شود، مطمئناً یک پارکینگ حذف خواهد شد. زیرا از هر طرف ۵ سانتی متر برای ملات کشی و سنگ کاری کم می شود. در این شرایط ناظر باید گوشزد کند که به جای سنگ کاری به رنگ آمیزی ستون اکتفا کنند تا پارکینگ ها حذف نشود.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. در پایان پیشنهاد می کنم ، برای دریافت مطالب مفید در زمینه مسکن و ساختمان، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مهندس علی قربانی هستم؛ کارشناس مقررات ملی ساختمان، مشاور در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن.

55 نظرات
 1. محمد می گوید

  سلام . خیلی ممنونم. اطلاعات خوبی بدست آوردم

  1. مهندس قربانی می گوید

   خواهش می کنم.

 2. […] مقاله الزامات ابعادی که هر مهندس ناظر باید بداند. (به طور مختصر به راه پله پرداخته ام) […]

 3. اميرعلى جواهرتراش می گوید

  سلام مهندس. ببخشيد سوالى كه دارم اين هست كه در ساختمان ٥ طبقه كه ضوابط اتش نشانى نياز نمى باشد لابى اسانسور و پاگرد پله مى تواند مشترك باشد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با عرض سلام خدمت شما.
   در ساختمان های تک واحدی که زمین آن زیر ۲۰۰ متر باشد، ضابطه کنترل نقشه شهرداری این بوده است که می توانند لابی آسانسور را حذف کنند و باکس راه پله را هم کوچکتر در نظر میگیرند. البته ضوابط شهرداری معمولا هر ساله دستخوش تغییر است و در مناطق مختلف شهرداری در تهران هم ممکن است است رویه های متفاوتی را داشته باشند. برای استعلام دقیق می توانید از کنترل نقشه دفاتر خدمات الکترونیک شهر در منطقه مورد نظر سوال کنید.

 4. mohamad می گوید

  سلام مهندس من از اصفهان هستم/نقشه معماری دهانه مفید ۳تا پارکینگ رو ۷/۵ متر زده ولی تو اجرا ۷/۴ شده/آیا ممکنه حذف پارکینگ بخورم؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   طبق ضوابط یک پارکینگ باید حذف بشه. اما بستگی به ناظر و مامور بازدید شهرداری داره که این رو بهتون تخفیف بدن یا ندن. معموبا تا ۵ سانتی متر رو تخفیف میدن. در صورتی که ناظر در گزارش خودش این رو قید کنه، مامور بازدید شهرداری هم ملزم هست که رسیدگی کنه. اگر روابطتون با ناظر و مامور بازدید خوب هست، خودتون باهاشون درمیون بزارید که این رو نادیده میگیرن یا نه. پیشنهاد من اینه که اگر میشه اصلاحش کنید. معمولا با برداشتن یا کم کردن ضخامت نازک کاری میشه عرض دهانه رو بیشتر کرد. دهانه های پارکینگی خیلی مهم هستند . از همون ابتدای آکس بندی ستون ها باید به دهانه پارکنیگی توجه کرد.

 5. Hamid می گوید

  سلام وقت بخیر، عرض راه پله ساختمون ۴ طبقه با ۱۲۰ متر زمین چقد باید باشه؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنون. عرض راه پله ۲ متر و طولش ۴.۶۰ متر باید باشد.

 6. ساعد می گوید

  سلام مهندس
  برای زمین ۱۰×۴۰با ارتفاع ۵ طبقه روی پیلون و تک واحدی ساخت مفید من با توجه اینکه به ۶۰ درصدم میتونم ۱۰ متر اضافه کنم چند متر بنای مفید در هر طبقه خواهم داشت.ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. سطح اشغال در هر طبقه ۲۶۰ متر است که از این متراژ مساحت راه پله، آسانسور، لابی و نورگیر (در صورت وجود) کم کنید می شود متراژ مفید در هر طبقه مسکونی.

 7. sara می گوید

  سلام جناب مهندس.درباره زمینی که اختلاف سطح دارد. که اساسا گقتن سه طبقه بیشتر لحاظ نمیشه براش.امکانش هست هنگام گود برداری کف اصلی رو پایین تر برد ک ب صورت پلکانی بشه واحدبیشتری ساخت

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنون
   ساختمان می بایست مطابق نقشه معماری اجرا بشه و تراز گودبرداری هم شامل این هست. در صورتی که میخواهید این تغییر را ایجاد کنید می بایست نقشه ساختمان را تغییر دهید و به تایید شهرداری برسانید.

 8. رضا می گوید

  سلام جناب مهندس
  درزمین به مساحت ۱۴۰۰ متر مربع و سطح اشغال ۶۰٪ و هشت طبقه مسکونی روی پیلوت و تعداد ۷ واحد در هر طبقه. مجموع مساحت راه پله و آسانسورها و نورگیر در هر طبقه چند متر خواهد بود.
  متشکرم از پاسختون.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام .
   ابعاد باکس راه پله، ۴٫۶۰*۲٫۲۰ متر ، ابعاد آسانسور ۱٫۶۰*۲٫۲۰ متر، ابعاد لابی ۲*۱٫۵ متر در هر طبقه می باشد. نورگیر ، بستگی به پلان معماری و موقعیت نورگیری ملک دارد. معمولا ملک های شمالی با این مساحت برای تامین نور آشپزخانه یا اتاق خواب ها، نیاز به نورگیر پیدا میکنند. بسته به فضا یا فضاهایی که نورشان از طریق پاسیو یا نورگیر تامین می شود، مساحت آن متفاوت است. مثلا برای تامین نور یک اتاق خواب یا آشپزخانه به تنهایی، یک نورگیر ۶متری (۲*۳) کفایت می کند. یا برای تامین نور دو اتاق خواب ، پاسیو ۱۲ متری(۳*۴)، یا برای سه اتاق خواب نورگیر ۱۸ متری(۳*۶) نیاز است.
   موفق باشید.

 9. محمود احمدی می گوید

  سلام مهندس ایا وید داخل ساختمان در مساحت زیر بنا با پیمانکار محاسبه میشو د یا نه ضمنا در قرارداد هیچ اشاره ای به این موضوع نشده ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   طبق مقررات ملی ساختمان، مبحث دوم، صحفه ۱۹۴، سطح حیات خلوت، نورگیر، هواکش و پاسیو در صورتی که حداکثر تا ۶ متر مربع باشد و حداقل از سه طرف محصور به بنای در دست احداث باشد، جزو زیربنا محسوب می شود. چنانچه بیشتر از ۶ متر مربع باشد، یک سوم سطح آن جزو زیر بنا محسوب می شود.
   موفق باشید.

 10. پویا می گوید

  من یه زمین ۵۲ متری خریداری کردم که چون اصلاحیه داشته تراکم صد در صد میدن، خواستم ببینم برای راه پله و آسانسور حداقل چقد در نظر بگیرم حداقل مساحت راه پله و آسانسور برای چنین زمین کوچکی ۱۲ متر یا ۱۷ متر است؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   چون مساحت زمین کوچک است، ۱۲ متر قبول می کنند.

 11. امیر بیانی مجد می گوید

  سلام جناب مهندس
  وقتتون بخیر
  ۳ تا سوال داشتم
  ۱. زمین ما الان ۷۶ مترهستش. با اصلاحیه و عقب‌نشینی حدود ۶۳ متر میمونه، میخواستم بدونم میتونیم کل زمین رو بسازیم یا نه؟ همسایه بغلیمون ۱۰۰ درصد زمینشو ساخته.

  ۲. با توجه به مساحت باقیمانده، ابعاد راه پله و آسانسور چقدر باید باشه؟

  ۳. آیا میتونیم ۴ طبقه‌ای که قرار هست بسازیم رو به صورت ۲ تا واحد دوبلکس روی هم بسازیم؟ متشکرم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   پاسخ سوال اول: باید تشریف ببرید دفتر خدمات و دستور نقشه بگیرید. اگر همسایه بغلی گرفته در صورتی که شرایط زمینش مشابه زمین شما هست، به احتمال زیاد می دهند.
   ۲- ابعاد راه پله و آسانسور تقریبا ۱۲ متر هست. در صورتی که آسانسور اجرا نکنید، تقریباً ۱۰ متر برای راه پله اشغال می شه.
   ۳- بله. در این شرایط معمولا به دلیل کسری پارکینگ، اجباریک واحد را به صورت دوبلکس در نقشه در نظر می گیرند. اگر شما داوطلبانه بخواهید این کار را انجام دهید، مانعی ندارد. فقط در نقشه معماری دوبلکس لحاظ شود که بعدا تخلف محسوب نشود.
   موفق باشید.

 12. عباسعلی خاکی می گوید

  سلام ملکی شمالی به ابعاد طولها:۱۲و۱۴ عرضها:۱۴و۱۰نقشه تک واحدی باراه پله که تمام این متراژ اعیانی باشه بیزحمت میخوام خیلی ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. برای تهیه نقشه ها به اطلاعات تکمیلی نیاز است . مثل تعداد طبقه و کروکی و تهیه نقشه ها مشمول پرداخت هزینه می شود. در صورت تمایل با شماره : ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ یا تلگرام ۰۹۲۱۲۳۶۹۴۳۶ تماس حاصل فرمایید.
   تشکر

 13. Babak می گوید

  با سلام
  بنده زمینی با متراژ ۸۶ متر دارم ابعاد راه پله و اسانسور را میخواستم . طبقه همکف ۶۰ متر تجاری دارد نمی خام راه پله از بخش تجاری کم کند آیا امکان چیدمان را ه پله و اسانسور با یک پارکینگ در متراژ باقی مانده وجود دارد در نظر داریم چهار طبقه بغیر از تجاری بسازیم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید اگر اطلاعات دیگری لازم باشد ارسال میکنم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما بخیر.
   بفرمایید که آیا ملک شما در تهران است یا خیر. و کدام منطقه است. اگر دستور نقشه دارید ارسال بفرمایید. کروکی ملک و گذرهای مجاور را نیز برایمان ارسال نمایید.
   شماره تماس: ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵
   شماره تلگرام: ۰۹۲۱۲۳۶۹۴۳۶
   جیمیل: negineomran@gmail.com

 14. مریم می گوید

  با سلام و خسته نباشید.آیا ساختن سوییت در پارکینگ غیر قانونی می باشد؟؟؟این سوییت به متراژ ۴۰ متر دارای سند می باشد.ما ساکن آپارتمان سه طبقه هستیم.این سوییت پارکینگ هم داره که برای پارک ماشین برای ۶ واحد آپارتمان مشکل بوجود آورده.خواستم بپرسم میشه پیگیری کرد و تخلف سازنده در ارتباط با ساخت سوییت پیگیری کرد؟؟یا میشه از مهندس ناظری که تاییدیه پایان کار ساختمان رو داده شکایت کرد؟با تشکر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر.
   طبق فرمایش شما سوییت مذکور دارای سند می باشد. بنابراین یا در احداث آن تخلفی رخ نداده و مطابق نقشه اولیه است. یا در صورت تخلف جریمه آن پرداخت گردیده است. اگر سوییت مذکور دارای سند نبود، این مورد قابل پیگیری بود. در آن صورت می توانستید اقدام به شکایت از سازنده کنید. چون معمولا چنین تخلفاتی بعد از اخذ پایان کار صورت میگیرد و مهندس ناظر در وقوع آن دخالتی ندارد.
   موفق باشید.

 15. فاطمه می گوید

  سلام من قصد خرید ی زمین ۱۱ در ۱۵٫۵ متری رو که از سه طرف به کوچه منتهی میشه
  شمالی جنوبی هستش و کوچه ها دو تاشون ۶ متری و یکی ۴ متری و اجازه ۷۰ در صد ساخت میدن
  خواستم بدونم میشه از این زمین واحد های خوبی درآورد؟
  دو طبقه روی پیلوت بهش ساخت میدن، و طبقه سوم رو با شکست اجازه ساخت میدن

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام وقت شما بخیر.
   در سوال اشاره نکردید که ملک در کدام منطقه و کدام شهر قرار دارد.
   اما با اوصافی که می فرمایید، با احتساب سطح اشغال ۷۰ درصد، مساحت مفید هر واحد در هر طبقه تقریبا ۱۰۰ متر است. این به شرطی است که عقب نشینی نداشته باشد. اگر کوچه ها ۴ متری است به احتمال قوی عقب نشینی دارد. همچنین با توجه به اینکه سه بر می باشد، نورگیر خوبی دارد و معمولا ملک های سه بر خوش نقشه می شود. اطلاعات دقیق تر را می بایست با توجه به کد ملک از طرح تفصیلی استعلام کرد و اگر بتوانید دستور نقشه برای ملک بگیرید خیلی بهتر می توان نظر کارشناسی داد. میزان عقب نشینی ملک خیلی مهم است و می تواند به شدت از مرغوبیت آن بکاهد. نقش مهندس طراح هم در ارائه یک طرح خوب بسیار مهم است.

 16. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر و ممنون از مطالبتون. آیا حتما باید نشیمن نور مستقیم داشته باشه؟ و الویت نورگیری خوب با اتاق خواب است یا نشیمن؟ بنده در رابطه با طراحی پلان یک مسکونی ۲ واحدی که قسمت سطح اشقال ۲۰*۲۴ است ۲ بر یعنی از شمال۲۰ متر. جنوب و شرق۲۴ متر بر نور میگیرد و بنا به ۲ قسمت ۲۰*۱۲ تقسیم شده مشکل دارم یعنی در یک پلان از سمت جنوب و غرب نقطه کور نورگیری است ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که کدام بخش مهم تر است برای نور گیری

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت شما نیز بخیر.
   اتاق خواب با توجه به اینکه چهار طرف آن بسته است، می بایست حتما پنجره داشته باشد. حال این پنجره می تواند به سمت فضای بیرون باشد یا به سمت پاسیو. پذیرایی هم حتما باید نور داشته باشد. اما با توجه به اینکه پذیرایی از یک سمت احتمالا به فضای آشپزخانه منتهی می شود، می تواند از پنجره یا بالکن موجود در آشپزخانه نیز، نور مورد نیازش را تامین کند. البته بنا بر مقررات در صورتی که از آشپزخانه نور بگیرد، فاصله درگاه پنجره تا انتهای پذیرایی نباید بشتر از ۸ متر باشد. توجه داشته باشید، تعبیه پنجره اختصاصی برای پذیرایی، در کیفیت نور دریافتی بسیار تاثیر گذار است و بهتر است برای پذیرایی هم پنجره جداگانه لحاظ گردد.
   آشپزخانه هم مثل اتاق خواب می بایست حتما پنجره اختصاصی به فضای بیرون یا پاسیو داشته باشد. وجود پنجره در آشپزخانه بیشتر به دلیل تهویه است. بنابراین در بخشی که نقطه کور نورگیری است، نمی توانید آشپزخانه را هم قرار دهید. البته در برخی از مناطق تهران مثل منطقه دو، شهرداری این الزام را برای آشپزخانه برداشته است و دلیلش هم تغییر ماهیت آشپزی و … در آشپزخانه های مدرن می باشد. با توجه به مواردی که توضیح داده شد، بخشی که نقطه کور نورگیری است اگر نخواهید از پاسیو استفاده کنید، می تواند بخشی از پذیرایی باشد. جهت راهنمایی بهتر هم می توانید پلان طراحی شده خود را به ایمیل ما ارسال کنید تا بررسی کنیم.

 17. فرامرز گرامی می گوید

  سلام مهندس میشه برام پلان زمین به ابعاد ۸در ۱۷متر رو بدین،قطعه زمین جنوبی هستش و گذرش ۱۰متری هس
  خیلی گرفتار این نقشه شدم خواهشن راهنمایی بفرمایید.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر. ابتدا باید جانمایی پارکینگ ها و راه پله را مشخص کنید. سپس اقدام به ترسیم نمایید. ارائه چنین خدماتی، مشمول پرداخت هزینه می گردد.
   با تشکر.
   در صورت تمایل می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ تماس حاصل فرمایید.

 18. ندا شهابی می گوید

  سلام مهندس
  در زمینی قناسی در اصفهان با مساحت ۲۰۰ متر که یه نورگیر هم در ضلع شمالی داره، و تراکم مجازش می شه ۱۲۰ متر. آیا بعد از پیشروی ۶۰٪ باز هم می شه تا دو متر کنسول داد یا خیر؟ یعنی تراکم با دو‌ متر پیشروی بشه بیشتر از ۱۲۰ متر ولی از حد مجاز ۶۰٪ +۲ متر تجاوز نکنه.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر.
   پیشروی دو متر مازاد بر ۶۰ درصد معمولا با پرداخت عوارض امکان پذیر است. البته نه به صورت کنسول ۲ متری. اجرای پیشروی به صورت بالکن بستگی به عرض گذر دارد ولی بعید می دانم دو متر اجازه دهند. شما می توانید به پلاک های تازه ساخت مجاور نگاه کنید، معمولا شهرداری در هر کوچه یا خیابان به صورت همسان، مجوز ساخت می دهد مگر اینکه ملک شرایط خاصی داشته باشد، مثلا عقب نشینی زیادی داشته باشد.

 19. حمید شیرمحمدی می گوید

  با سلام زمین بنده ۲۰۸ متری شرقی غربی و در شرق کوچه هست طول زمین ۲۴ متر هست که ۴ متر اون ته کوچه بن بست میباشد و عرض غربی ۷ و عرض شرقی ۱۰.۵ متر
  ۱- آیا میشه از هر دو کله زمین حیاط داشت و ۶۰ درصد قابل ساخت رو وسط طول زمین دقیقا از جایی که ساختمان کناری ساخته شده ساخت(به جهت افتاب گرفتن از شرق و غرب) یا اینکه حتما باید اول بنا باشه و بعد حیاط مثل قواره جنوبی که اون وقت نور گیر ما از ته کوچه بن بست میشه
  ۲-با توجه به متراژ زمین ، راه پله و آسانسور چقدر فضا می خواهد
  ممنون از راهنماییتون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر. سوال اول رو دقیق نمی تونم بهتون بگم. بستگی به دستور نقشه ای داره که می گیرید. توجه داشته باشید که جواز ساخت بنا به گونه ای صادر می شود که با سایر ساختمان های مجاور هماهنگی داشته باشد مگر در شرایط خاص. اگر ساختمان های سمت شما در این کوچه به سبک جنوبی ساخته شده اند، یعنی بنا در سمت گذر ساخته می شود. حیاط در سمت مخالف قرار می گیرد که هم نورگیر از سمت کوچه و هم از سمت حیاط خواهید داشت. جهت بررسی دقیق تر و راهنمایی بهتر، می توانید دستور نقشه را از دفتر خدمات اخذ و به ایمیل ما ارسال نمایید.
   در مورد سوال دوم، مساحت راه پله و آسانسور مجموعا ۱۷ متر در نظر بگیرید.

   1. حمید شیرمحمدی می گوید

    با سلام مجدد و تشکر از راهنمایی شما
    مهندس عزیز زمین ما چهار متر از زمین مجاور جلوتر هست و زمین مجاور که ۴ متر از زمین ما عقب تر هست ساخته شده یعنی طول زمین ایشان ۲۰ متر و طول زمین ما ۲۴ متر میباشد و بر زمین ما که انتهای کوچه میباشد ۴ متر هست با توجه به اینکه اگر ما ته کوچه را بسازیم پنجره ما کاملا مشرف میشه به پنجره همسایه آیا شهرداری اجازه میده ما این ۴ متر رو حیاط کنیم و دقیقا از مجاور همسایه بسازیم یا نه
    متاسفانه شهرداری منطقه ما پاسخ درست نمیده
    از اینکه وقت شما رو می گیرم عذر میخوام

    1. مهندس علی قربانی می گوید

     سلام و وقت بخیر
     باید بفرمایید که ملک شما در کدام منطقه هست.
     پاسخ این سوال را دقیقا باید شهرداری بدهد که متاسفانه می فرمایید اینجور هستند.
     اصولا روال شهرداری اینگونه است که ساختمان های نوساز باید همباد با ساختمان های مجاور شاخته شوند. و اینکه اگر شما از این طرف عقب نشینی کنید، از سمت مقابل نسبت به ساختمان همسایه پیشروی در ساخت خواهید داشت یا نه.
     به هر حال اگر برای جواز اقدام کنید کارشناسی می کنند و مشخص می شود که محدوده ساخت شما به چه صورت باید باشد.

 20. مصطفی می گوید

  سلام ملک دو نبشی داریم در منطقه پرتراکم در مشهد که ۱۶۶ متر است و ۹۴ متر عقب نشینی دارد و۷۲ متر باقی میماند عرض زمین ۳/۷۵ و طول زمین ۱۹/۵۰ متر است
  شهرداری به ملک های روبرو ۲ متر پیشروی به خیابان داده و برای درب پارکینگ هم با سازنده کنار امده و ۳ درب از یک طرف کوچه زده است البته عرض زمین ملک روبرو ۵ متر است و مشکل تامین پارکینگ ندارد
  میخواستم بدونم با عرض ۳/۷۵ میشود ۵ پارکینگ تامین کرد
  و اینکه اگر متراژ زمین کم شود احتمال دارد تراکم را هم کم کنند ؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   برای تامین پارکینگ طول لازم برای توقف حداقل ۵ متر خالص است با این حساب نمی توانید پارکینگ ها را عمود بر طول زمین تامین کنید. اگر پارکینگ ها را به موازات طول زمین نیز تامین کنید. با احتساب فضای لازم برای راه پله احتمالا یک پارکینگ بیشتر نتوانید تامین کنید. با توجه به اینکه ملک شما خیلی کوچک است و مقدار زیادی هم عقب نشینی دارد، از تراکم ملک شما احتمالا کم نمی کنند ولی پارکینگ ها را به نحو دیگری باید تامین کنید

 21. امیر می گوید

  با سلام حیاط خلوت در زمین های شمالی جز سطح اشغال حساب می شود؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   اگر منظورتون نورگیر است بله.

 22. امین می گوید

  سلام ما زمینی رو که متراژ اون ۵ متر عرض و ۲۰ متر طول داره رو بخریم یا نه ..چون فکرمیکنم هنگام ساخت و ساز زیاد جالب درنمیاد و نورگیری خوبی نمیتونه داشته باشه

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   زمین در موقعیت شمالی هست یا جنوبی؟ جنوبی باشد بهتر است.
   پلاک های مجاور اقدام به ساخت کرده اند یا خیر؟ اگر نکرده اند در خصوص تجمیع ملک ها تمایل دارند یا خیر.
   ملک مذکور در چه پهنه ای قرار دارد؟ آیا از امتیازی مثل بافت ناپایدار یا فرسوده برخوردار است یا خیر.
   قبل از تصمیم گیری به این سوالات پاسخ دهید.
   تشکر.

 23. سونیا می گوید

  با سلام ما یک زمینی به مساحت ۸۳ متر داریم که تراوم صد درصد داده شده، و ۵ طبقه روی پیلوت با ده متر مربع حیاط خلوت دستور تهیه داده شده، اما با توجه به کوجک بودن زمین پارکینک به هیچ عنوان جا نمیشه فقط یک جای پارک با توجه به ضوابط باقی میمونه، انا من میخام کل سقف حتما ساخته بشه، اگر به این صورت باشه که یک طبقه به عنوان سوییت ۴۰ متری که زیر ۵۰ میشه و واحد حساب نمیشه، و یک تریبلکس روی آن و در نهایت یه بهار خواب ، که در کل یک واحد حساب بشه، می تونم با این روش برم، ممنون از پاسخگوییتون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   در ایران هیچ کاری غیر ممکن نیست. افرادی هستند که نشسته اند آنجا حقوق میگیرند برای دور زدن قانون.

 24. سعید می گوید

  سلام وقت بخیر
  من قصدخرید یک ملک کلنگی شمالی دارم خواستم ببینم نورگیر جز زیربنای مفید محسوب میشه یا نه ؟ چون جایی دیدم نوشته بود حساب میشه ودرجایی دیگه گفته بود در صورتیکه طبق اندازه استاندارد مقررات نظام مهندسی باشه جز زیربنا نیست ؟ سپاس

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام ممنونم.
   خیر نورگیر جزء زیربنا محسوب نمی شود.

 25. محمد می گوید

  سلام چهار تا سقف پروانه اوکی شده و ی دونه هم بعدا پیش بینی
  هر طبقه ۱۲۷ متر هستش.نظام مهندسی مجری میخاد .تو شهر ما هم در حال حاظر ی نفرظرفیت داره اونم قیمت نجومی میده.چه باید
  میشه بدون‌مجری شروع کرد

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   کدام شهر هستید؟
   مجری چه قیمتی داده است؟

 26. علی می گوید

  سلام
  مهندس در صورت بتن ریزی فندانسیون((پیشروی بیشتر از نقشه های مصوب ،اسکلت ساختمان فلزی)) بدون هماهنگی با واحد نظارت نظام مهندسی جهت نوبت بازدید و آزمایش بتن،مراحل تایید فندانسیون پس از بتن ریزی به چه صورت میباشد؟
  ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   در صورتی که تعمدا این کار صورت گرفته است و بتن ریزی بدون هماهنگی با ناظر انجام شده است. طی یک گزارش اعلام تخلف نموده و کار را متوقف نمایید و می توانید استحکام سازه را تایید ننمایید که در این صورت برای اخذ پایان کار به مشکل می خورد. در صورتی که میخواهید با آزمایش صحت آرماتوربندی و بتن ریزی را بسنجید می بایست از آزمایشات چکش اشمیت جهت سنجش تقریبی مقاومت بتن و تست التراسونیک جهت سنجش سایز و تعداد میلگردها توسط آزمایشگاه های معتبر استفاده کنید. که تمام هزینه های مربوطه را مالک می بایست تقبل نماید.

 27. امین می گوید

  با سلام و خسته نباشی خدمت جناب مهندس
  یه ساختمان ۴ طبقه اجرا کردیم که متاسفانه ارتفاع خرپشته رو ۲٫۲ متر در نظر گرفتیم حال سوال بنده اینه که برای نصب آسانسور کششی به مشکل بر نمی خوریم – ظاهرا ارتفاع استاندارش ۳ متر هست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائین

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. ممنونم.
   از روی سکو( شاسی آسانسور، حداقل ۱۸۰ سانتی متر باید ارتفاع مفید داشته باشید. اگر این ارتفاع تامین نمی شود باید سقف اتاقک آسانسور را بردارید و بلندتر اجرا کنید. در صورتی که سازه فلزی باشد این کار راحت تر امکان پذیر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.