سوالاتی که در اولین نظارت با آن مواجه می شویم چیست؟

مسائلی که یک مهندس ناظر در شروع کار باید بداند

0

اولین نظارت همیشه مشکل ترین نظارتِ یک مهندس ناظر است. در کتاب هندبوک نظارت ساختمانیتجربه اولین نظارت خودم را نوشته ام. گاهی مهندسین ناظر در روند نظارت و بخصوص اولین نظارت، با مسائل به ظاهر پیش پا افتاده ای مواجه می شوند که ندانستن آن ها یا عملکرد اشتباه در مواجهه با آن ها، برایشان دردسر ساز می شود.

در این مقاله قصد داریم به این مسائل بپردازیم.

ایده نوشتن این مقاله، وقتی به ذهنم رسید که یکی از دوستان عزیز که ظاهرا اولین نظارت خود را گرفته اند، به بنده ایمیلی ارسال کردند و سوالاتی را پرسیدند. از آنجایی که معمولا برای دیگر دوستانی هم که به تازگی وارد حیطه نظارت می شوند، چنین سوالاتی مطرح می گردد، تصمیم گرفتم متن ایمیل این کاربر گرامی و پاسخ هایی که به ایشان دادم را در قالب یک مقاله منتشر کنم.

شاید این مسائل برای یک ناظر با تجربه پیش پا افتاده باشد، ولی برای کسانی که به تازگی  وارد این حیطه می شوند و اولین نظارت را میگیرند،  اغلب مشکل ساز می شود.

معمولا مرجع خاصی هم برای پاسخ به آن ها معرفی نمی شود. به همین دلیل رفع و رجوع آن ها معمولا وقت گیر و کلافه کننده است. گاهی هم عملکرد اشتباه در مواجهه با این مسائل برای ناظر دردسر ساز می شود. به همین دلیل باید آمادگی قبلی نسبت به آن ها داشته باشیم.

شما هم می توانید سوالات خود را پیرامون چنین مسائلی در بخش نظرات همین مقاله بپرسید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود. امید است این پاسخ ها راهگشای مهندسین عزیزمان باشد.


متن ایمیل:

” با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس ارجمند

ببخشید که مجددا مزاحم شدم. از آنجایی که اولین کار نظارت رو گرفتم و مبتدی هستم و کمی استرس دارم مزاحم شما میشم تا از تجربیات  ودانش شما استفاده کنم. ان شاالله که بگذارید به حساب زکات دانش و تجربه تون.

  1. در نقشه های سازه و در بالای شیت نقشه سازه نگهبان نوشته شده « در صورتی که تراز زیر فونداسیون ملک های مجاور هم تراز یا پایین تر از تراز کف گود ملک موجود باشد، نیازی به اجرای سازه نگهبان نیست» . اتفاقا ملک ما هم چنین شرایطی دارد، یعنی تراز کف ما بالاتر از همسایه است. میخواستم بدانم آیا درج چنین نوشته ای در بالای نقشه برای اینکه سازه نگهبان اجرا نشود کافیست؟ به طور کلی درج چنین عباراتی بالای نقشه های تایید شده چه تاثیری بر نظارت ناظر دارد؟
  2. تا آنجایی که بنده میدانم ناظر حق دارد و وظیفه دارد در صورت عدم رعایت موارد ایمنی، کار را متوقف کند. اما در صورتی که مالک یا مجری در فرایند ساخت،‌ یک سری مسائل فنی را رعایت نکرد مثلا تعداد آرماتورها را کم کرد یا غیره، اینجا همین که گزارش خلاف دار رد بکنیم کافیست؟
  3. سوال سوم بنده در مورد قراردادهاست. قرارداد بین ناظر و مالک را باید در دفتر خدمات شهرداری ثبت کنیم یا در نظام مهندسی؟ و همینطور قرارداد بین مالک و مجری هم باید در نظام ثبت شود؟ “

پاسخ ها:

با عرض سلام خدمت شما

پاسخ پرسش ۱ :

امکان ریزش ملک مجاور وقتی هست که عمق گودبرداری شما بیش تر از تراز کف فونداسیون ملک مجاور باشد. البته در موارد خاص هنگامی که ملک کناری بسیار کلنگی و متزلزل و فاقد اسکلت سازه ای باشد، ممکن است نیاز داشته باشید حتی قبل از گودبرداری اقدام به پایدار کردن ملک مجاور نمایید. البته این مورد بسیار نادر است.

همچنین اگر ساختمان مجاور دارای یک طبقه زیر زمین باشد، ولی ساختمان شما، زیر زمین نداشته باشد، و دیوار زیر زمین ساختمان مجاور غیر مسلح یا ضعیف باشد، در اثر فشار جانبی زیر پی ساختمان شما به دیوار زیر زمین ساختمان مجاور امکان تخریب دیوار زیر زمین و به بار آمدن خسارت وجود دارد.

عبارات موجود در نقشه های تایید شده، از سوی مجری یا سازنده ساختمان، لازم الاجرا هستند و ناظر می بایست بر اجرای درست و مطابق نقشه نظارت نماید. اما در صورتی که به تشخیص ناظر این عبارات گنگ باشد یا نیاز به دیتایل اجرایی داشته باشد، ناظر می تواند، از طراح در خصوص آن عبارت استعلام کتبی بگیرد.

گودبرداری و اجرای سازه نگهبان،  از بخش های حساس در عملیات ساختمانی است که ضروری است در این زمینه هر چه بیشتر اطلاعات و مهارت کسب کنید.  در آموزش جامع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان خرپایی به صورت کامل تجربیات خود در گودبرداری را با تصاویر بسیار در اختیارتا قرار داده ام.

پاسخ پرسش ۲ :

وظیفه ناظر مطابق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، هم نظارت بر اجرای صحیح موارد ایمنی و هم موارد فنی است و این دو از هم جدا نیستند. در صورت مشاهده تخلف در هر کدام، علاوه بر ثبت به موقع گزارش تخلف مربوطه باید از ادامه عملیات جلوگیری و تا مرتفع گردیدن آن تخلف، از شروع مجدد عملیات جلوگیری به عمل آورد.

در خصوص کم کردن تعداد آرماتورها، ناظر وظیفه دارد بعد از اتمام آرماتوربندی  و قبل از بتن ریزی در هر مرحله، از سازه بازدید و تعداد و آرایش میلگرد ها را مطابق نقشه چک نماید.

در صورت کم بودن یا عدم تطابق آرماتور ها با نقشه، یا عدم اجرای ضوابط و دیتایل های مربوطه اجازه بتن ریزی ندهد تا موارد اصلاح گردد. در اینجا دیگر کار به گزارش تخلف نمی رسد و ناظر اصلا اجازه وقوع تخلف را نباید بدهد.

پاسخ پرسش ۳ :

در خصوص سوال آخر، سازمان نظام مهندسی، کار معرفی ناظر به مالک را بر عهده دارد. قراردادی که بین ناظر و مالک بسته می شود در دفتر اسناد رسمی امضای ناظر و مالک گواهی شده و در دفتر خدمات شهرداری ثبت و اسکن و آرشیو می شود.

قرار داد بین مالک و مجری هم به همین شکل است. فقط مجری از جانب نظام مهندسی معرفی نمی گردد و به صورت انتخابی توسط خود مالک تعیین می گردد. بهتر است در عقد قرار داد نظارت و اجرا از فرمت مورد تایید سازمان نظام مهندسی استفاده گردد.


چند نکته به درد بخور در اولین نظارت:

  • در مراحل ابتدایی عملیات ساختمانی به خصوص مرحله تخریب و گودبرداری و اجرای فونداسیون سعی کنید دفعات بیشتری از ملک بازدید کنید و با دقت بیشتری نقشه را بررسی کنید. به خصوص در مرحله اجرای فونداسیون و پیاده سازی ستون ها، دقت کنید که اشتباهی در جانمایی ستون ها پیش نیاید.
  • حتما قبل از بتن ریزی فونداسیون، عرض گذر و سطح اشغال را چک کنید که کم و زیاد نشده باشد.
  • جلوی مالک ساختمان و پیمانکاران و کارگران، طوری برخورد کنید و صحبت نمایید که انگار یک مهندس با تجربه و کارکشته هستید. اگر مساله ای را نمی دانید اجازه ندهید آن ها متوجه این موضوع شوند در عین حال باید خودتان را از لحاظ فنی و تجربی آماده کنید.

آموزش های نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه فلزی و سازه بتنی در این زمینه به شما کمک بسیار خواهد کرد.

 

با آرزوی موفقیت و شادکامی برای همه شما

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.