رمپ چیست؟

رمپ چیست؟

37

رمپ ها یکی از بخش های  بسیار پر کاربرد و بسیار پر اهمیت، در ساختمان ها هستند.  هم در ساختمان سازی، هم جاده سازی از رمپ ها استفاده می شود.

البته در اینجا بیشتر رمپ هایی که در ساختمان ها اجرا می شوند مدّ نظر ماست.

رمپ چیست؟

رمپ یک سطح شیب داره که برای دسترسی اتومبیل ها یا افراد، به تراز های مختلف در یک ساختمان، احداث می شود. فرض کنید طبقه همکف (پیلوت ) ساختمان، از کف خیابان ۹۰ سانتی متر بالاتره. برای اینکه اتومبیل بتواند وارد همکف بشود، باید یک رمپ احداث بشه.

رمپ ها چرا انقدر مهم هستند؟

اگر رمپ یک ساختمان، که دسترسی اتومبیل ها به پارکنیگ درست اجرا نشه به طوری که مورد قبول شهرداری نباشه، از نظر شهرداری تمام پارکنیگ ها حذف می شوند و مالک ساختمان باید جریمه بپردازه.

فرض کنید یک ساختمان ۱۰ واحدی دو طبقه پارکنیگ داره. هر طبقه ۵ واحد پارکنیگ داره. اگر رمپ ورودی به ساختمان رو شهرداری قبول نکنه، و رمپ ساختمان قابل اصلاح نباشه، مالِک ساختمان باید به تعداد واحدهای پارکنیگ جریمه بده. ا

به طور متوسط قیمت هر واحد پارکنیگ رو ۳۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، ( سال ۱۳۹۵) میشه ۳۰۰ میلیون تومان! اما هنوز تموم نشده. واحد هایی هم که ساخته شدن، به دلیل اینکه از نظر شهرداری بدون پارکنیگ هستند، باید جریمه بدهند، جریمه هر واحد هم طبق نرخ های شهرداری تقریبا میشه ۲۰ میلیون تومان. پس برای کل واحدها هم باید ۲۰۰ میلیون جریمه بشه. یعنی در مجموع باید ۵۰۰ میلیون تومان جریمه فقط پرداخت کنه به شهرداری!!! تقریبا نیمی از بهای ساخت اون ساختمان.

باورش سخته اما همچین موردی تو همین سال ۹۵ اتفاق افتاد. شخصی به دلخواه و بر خلاف نقشه طراحی شده، رمپ ساختمان را در جای دیگری اجرا کرده است. محل انتخاب شده طول کمی داشته و در نتیجه شیب این رمپ زیاد( در حدود ۲۵ درصد) شده است. و به دلیل عدم وجود فضای کافی به هیچ وجه هم قابل اصلاح نبوده است. (شیب مجاز رمپ خودرویی ۱۷ درصد است. این شیب را نهایتا می توان با تصویب شورای معماری تا ۲۱ درصد افزایش داد.

خوب با این تفاسیر خیلی مهم است که با ضوابط اجرای رمپ که در ادامه می گویم آشنا باشیم و آن ها را درست اجرا کنیم.

انواع رمپ از نظر اجرا:

رمپ ها می توانند هم به صورت خاکی هم به صورت سازه ای اجرا شوند، اگر نیاز باشه که فضای زیر رمپ خالی باشه، باید از رمپ سازه ای استفاده کنیم. رمپ سازه ای معمولا به صورت دال بتنی اجرا می شود.

رمپ ها از نظر شکل :

رمپ در ساختمان به صورت مستقیم یا به صورت قوسی اجرا می شود. این بستگی به ابعاد ساختمان و نظر طراح داره. اجرای رمپ قوسی، سخت تر از رمپ مستقیمه. اما اصولی که باید در اجراشون رعایت بشه تقریباً یکیه. یکی از موارد مناسب کاربرد رمپ های قوسی در پارکینگ های طبقاتی است. رمپ های قوسی به دلیل شکل گردشی که دارند فضای کمتری نسبت به رمپ های مستقیم اشغال می کنند.

رمپ گردشی
یک پارکینگ طبقاتی که رمپ قوسی سازه ای در آن اجرا شده است.

مشخصات رمپ:

در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان به طور کامل توضیح داده شده که رمپ باید چه مشخصاتی داشته باشه، در اینجا مهم ترینش رو مرور می کنیم.

 • عرض رمپ:

عرض رمپ های یک طرفه، ۳٫۵ متر و عرض رمپ های دو طرفه ۵ متر باید باشه. منظور از رمپ دوطرفه اینه که به طور همزمان دو تا اتومبیل بتونن از کنار هم از رمپ عبور کنن( رفت و برگشت) اجرای رمپ دوطرفه برای ساختمان های بزرگ که تعداد پارکینگ اونها  زیاده الزامیه( بیشتر از ۲۰ پارکینگ)

 •   شیب رمپ:

همون طور که گفتیم شیب مجاز رمپ برای عبور اتومبیل ۱۷ درصد هست. البته در شرایط خاصی شهرداری شیب های بیشتر هم قبول می کنه. اما به هیچ وجه نباید از ۲۰ درصد بیشتر بشه.

اندازه گیری شیب رمپ:

اندازه گیری شیب رمپ کار خیلی ساده ایه. مهندسای با تجربه که حتی با چشم هم به طور تقریبی تشخیص می دهند که رمپ در محدوده مجاز است یا نه.  با داشتن یک متر فلزی ساده می توان شیب رمپ را محاسبه کرد. فقط کافی است طول افقی رمپ و  فاصله عمودی تراز بالا و پایین رمپ را اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری طول افقی به یک نفر دیگر نیاز است که سر متر را بالا نگه دارد که متر در حالت افقی ( هم تراز دست شما نگه دارد)

اگر مقادیر بدست آمده را در فرمول زیر قرار دهید شیب رمپ بر حسب درصد بدست می آید.

شیب رمپ

?????????????

همانطور که گفتیم این عدد حداکثر ۱۷%  باید باشد.

اندازه گیری شیب رمپ های بلند:

اگر طول رمپ خیلی زیاد باشه، باید مسیر رمپ رو تقسیم بندی کرد و برای هر قسمت جداگانه مترکشی را انجام داد . سپس مقادیر بدست آمده را با هم جمع کرد. و دوباره در فرمول بالا قرار داد. مانند شکل زیر:

اندازه گیری شیب رمپ های قوسی:

 برای رمپ های قوسی هم  روش ساده ای وجود دارد. برای این کار یک طناب نیاز داریم. طناب را از ابتدای رمپ و به موازات خط مرکزی، تا انتهای رمپ روی آن بخوابانید. و جایی که طناب در انتهای رمپ قرار میگیرد را علامت بزنید. سپس طناب را بردارید و به حالت مستقیم قرار دهید و از ابتدای طناب تا قسمت علامت زده شده را متر کنید. اختلاف ارتفاع ابتدا تا انتهای رمپ را نیز اندازه بگیرید و مقادیر بدست آمده را در همان فرمول بالا قرار دهید.

اندازه گیری شیب رمپ از روی نقشه:

اگر مطمئن هستید که سازه و رمپ اجرا شده دقیقاً مطابق نقشه است. از روی نقشه می توانید از روی نقشه بدست آورید.  شیب رمپ را روی نقشه معماری می نویسند و احتیاجی به محاسبه نیست. اما پیشنهاد می کنم، به نقشه اکتفا نکنید.

سرگیر شدن رمپ:

یکی از موارد مهمی است که حتما باید از مرحله طراحی مهندسان معمار به آن توجه کنند، همین مساله است. در قسمت ورودی رمپ به ساختمان، ارتفاع تمام شده کف تا سقف باید حداقل ۱۸۰ سانتی متر باشد. اگر کمتر از این مقدار باشد، اصطلاحاً می گویند، سرگیر شده است. در شرایطی که طول رمپ خارج از ساختمان برای رفع سرگیری مناسب نباشد، دو کار می توان انجام داد: اگر کاهش ضخامت سقف برای رفع سرگیری کافی باشد، در آن قسمت سقف را به صورت دال بتنی طرحی و اجرا می کنند. چون دال بتنی معمولا از سقف تیرچه بلوک صخامت کمتری دارد. یا اینکه به ناچار سقف قسمت ورودی رمپ را کمی عقب تر اجرا می کنند.

پیشنهاد همکاری و کسب درآمد برای مهندسین دارای پروانه ناظر و مجری شاغل در تهران و حومه
برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنید یا تماس بگیرید.
۰۹۱۹۶۸۳۵۵۶۵ مهندس قربانی

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. هر سوالی در رابطه با رمپ ها داشتید در قسمت نظرات همین بخش مطرح کنید تا پاسخ مناسب را دریافت کنید.

برای دریافت مطالب جدید نگین عمران در ایمیل خود، کادر زیر را تکمیل نمایید.

با سپاس از اینکه همراه ما بودید.

37 نظرات
 1. سرگیس خمیس می گوید

  با تشکر از شما مهندس قربانی. مطالب بسیار مفید و کاربردی می باشند. لطفا باز هم مطالب کاربردی ، اجرایی و تجربیات شخصی خودتان را در سایت قرار بدین.
  با آرزوی بهترین ها برای شما دوسته عزیز

  1. مهندس قربانی می گوید

   سلام برشما. بسیار خرسندم که این مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است. هدف از راه اندازی سایت نیز همین است.

 2. سعید بهتاجی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  در مورد ارتفاع سرگیری یه سوال داشتم
  اینکه ارتفاع سرگیری کجای رمپ اتفاق میافته؟
  میخوام بدونم طبقه بالاشو تا کجای رمپ میتونم سقف بزنم که از فضا استفاده کنم؟این چجوری حساب میشه
  ممنون میشم با یه مثال توضیح دهید.
  با تشکر

  1. مهندس قربانی می گوید

   کمترین ارتفاع تمام شده سقف از روی رمپ ، از جایی که رمپ داخل سازه مسقف می شود، نباید کمتر از ۱۸۰ سانتی متر باشد.

 3. Mahdi می گوید

  میشه یه توضیحی درباره رمپ داخلی و رمپ خارجی بدین
  ممنون میشم

  1. مهندس قربانی می گوید

   سلام بر شما.
   در خصوص سوالی که مطرح کردید، اگر رمپ های دسترسی در ساختمان مد نظر شماست، رمپ های داخلی، رمپ هایی هستند که داخل محدوده بنا، قرار میگریند، این رمپ ها رمپ های مسقف هستند، در اجرای آن ها باید به رعایت، ارتفاع تمام شده از روی رمپ تا زیر سقف بیشتر دقت نمود، تا سرگیری اتفاق نیافتد. رمپ های خارجی مشکل سرگیری را ندارند ولی سایر ضوابط اجرای رمپ باید در آن ها رعایت گردد. البته نکته ی اجرایی برای رمپ های خارجی این است که، چون این رمپ ها در معرض شرایط جوی هستند، در کف سازی آن ها، باید، کل رمپ، یا نوار هایی که چرخ ماشین از آن عبور می کند به صورت دندانه دار، و با مصالح مناسب تر و با دوارم تر ،اجرا کرد، که در زمستان، بر اثر یخ زدگی، برای عبور ماشین ها مشکلی پیش نیاید.
   موفق و پیروز باشید.

 4. شهرام می گوید

  ممنون از مهندس قربانی عزیز. مطلب بسیار خوبی بود

  1. علی قربانی می گوید

   ممنونم از شما. موفق باشید.

 5. ابوالفضل می گوید

  مطلب بسیار مفیدی بود.
  تشکر از شما

 6. هانیه می گوید

  با سلام. ممنون از مطلب مفیدتون.
  سوالی که داشتم این هست که برای ایجاد رمپ در داخل گودها برای عبور ماشین آلات ساختمانی و نیروی انسانی به داخل گود، شیب درست چقدر است؟ حداکثر مقدار اون چقدر می تونه باشه؟
  با تشکر

  1. علی قربانی می گوید

   با عرض سلام. خواهش می کنم. این رمپ ها چون به صورت موقت هست، محدودیت رمپ های مسکونی را ندارد می تواند شیب بیشتری هم داشته باشد. (بیش از ۲۰ درصد) البته فکر میکنم برای ماشین آلات مختلف با توجه به قدرت موتور و نوع دستگاه شیب مجاز متفاوت است که باید به کاتالوگ هر کدام مراجعه کرد.

 7. هاشم می گوید

  از مطالب مفید شما آقای مهندس قربانی ممنونم

 8. سعید می گوید

  سلام
  عدد رو اشتباه نوشتید.۲۲ درست است نه ۲۴

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   خیلی ممنون از دقت نظرتون
   اصلاح گردید

 9. افشين می گوید

  داداش عاالي بود
  ممنون از اطلاعاتت ????

 10. سعید پیری می گوید

  عالی بود داداش متشکر

 11. وحید می گوید

  سلام
  لطف کنید نحوه متراژ رمپ با متر لیزری همراه با تصویر توضیح دهید
  با تشکر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام.
   متر لیزری مشابه متر معمولی هست. برای اندازه گیری طول، آن را از ابتدای رمپ به صورت کاملا افقی نگه داشته و در انتهای رمپ، به موازات موقعیت متر و در مسیر نور لیزر، یک مانع غیر شفاف قرار میدهیم. از بازتاب شدن نور لیزر، فاصله روی متر ثبت می شود. برای اندازه گیری ارتفاع نیز متر لیزری را به صورت قائمه (عمود بر زمین میگیریم. موقعیت قرار گیری متر را به صورت چشمی طوری تنظیم میکنیم که به موازات تراز شروع شیب رمپ باشد.

 12. C می گوید

  با سلام.میخواستم یک ساختمان ۵ طبقه روی پیلوت زیر زمین بزنم برای پارکینگ. منظور از طول زمین چیه؟ یعنی ساختمونم طولش چقدره ؟ در صورتی که من از عرض ساختمون دارم رمپ میدم. و طول رمپ از بیرون ساختمون باید باشه

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام خدمت شما
   دقیقا متوجه سوالتون نشدم. شما ملاکتون رو در جهتی که میخواهید رمپ اجرا کنید قرار دهید

 13. محمد صادق جمالی گلپایگانی می گوید

  سلام. تشکر از اطلاعات خوبتان!

 14. حسین می گوید

  با عرض سلام وخسته نباشید
  مهندس میشه یه توضیحی‌درباره ی رمپی که در زمین شیب دار میخواد اجرا بشه توضیح دهید .(زمین از معبر ۰٫۰۰+به ۷۰_میرسه)کل طول زمین هم ۱۹.۶۰ با سطح اشغالی که حساب کردیم۷متر حیاط شده

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   اصول کلی اجرای رمپ ها مشابه است.
   درمورد مذکور، می بایست موقعیت شروع و پایان رمپ را با توجه به نقشه بررسی کنید. در صورتی که شروع رمپ در قسمت از زمین باشد که زیر تراز صفر است، اجرای رمپ راحت تر است و نیاز به شیب کمتری دارد.

 15. فرید می گوید

  سلام. رمپی اجرا کرده ایم که شیبش ایراد داره و بیش از بیست درصد شده. با در نظر گرفتن سر گیر نشدنش می توانیم تا سی سانتی متر پایین رمپ را پر کرده و شیب را اصلاح کنیم. به نظرتان از چه نوع مصالحی برای پر کردن می توانیم استفاده کنیم هم سبک باشه هم مقاوم.
  ممنون از راهنمایی شما

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. می تونید از مصالح پایه سیمانی استفاده کنید. البته بهتر است در ناحیه مورد نظر یک شبکه مِش (آرماتور نمره ۸ یا ۱۰ ) جهت مسلح سازی ، با تامین ساپورت مناسب اجرا نمایید. در این صورت می توانید از بتن سبک (مخلوط بتن و پوکه ) جهت پر نمودن آن استفاده نمایید. همچنین دقت کنید قسمت رویی رمپ به خصوص مسیر عبور چرخ خودرو می بایست غیر لغزنده و دندانه دندانه باشد.

 16. رضا می گوید

  باسلام میخاستم بدونم آیادریک ساختمان ۴ طبقه تک واحدی که فقط ۲ طبقه آن پارکینگ سندی دارندآیادوطبقه دیگرمیتوانند دررمپ پارک کنندوآیا رمپ جزء مشا به حساب می آیدیاخیر
  ممنون میشم پاسخ بدهید
  باتشکر

 17. رضااسدی می گوید

  باسلام میخاستم بدونم آیادریک ساختمان ۴ طبقه تک واحدی که فقط ۲ طبقه آن پارکینگ سندی دارندآیادوطبقه دیگرمیتوانند دررمپ پارک کنندوآیا رمپ جزء مشا به حساب می آیدیاخیر
  ممنون میشم پاسخ بدهید
  باتشکر

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با سلام خدمت شما.
   در بعضی مواقع در نقشه معماری شهرداری مجوز یک پارکینگ مزاحم را می دهد. این در صورتی است که پارکینگ یاد شده برای یک خودرو مزاحمت ایجاد کند. خودروها مجاز نیستند در مسیر رمپ یا خود رمپ، بدون رضایت همه همسایگان پارک نمایند و می توانید در این مورد از ایشان شکایت کنید.

 18. رضا می گوید

  سلام دوست عزیز،روز شما بخیر
  در مبحث ۴ مقررات ملی حداکثر شیب رمپ رو ۱۵ درصد قید کرده،مرجع ۱۷درصد و بالاتر که شما فرمودین از کجاست؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام دوست عزیز.
   در شورای معماری در شهرداری تشکیل میشه و آن ها مجوز می دهند. تا ۲۱ درصد هم مجوز داده اند. کلا در شهرداری ها برای هر قانونی تبصره ای می بافند.

 19. امید می گوید

  سلام ممنونم از مطلب مفیدتون

 20. تهرانی می گوید

  آیا میشه رمپ رو حذف کرد و به جاش از آسانسور خودروبر استفاده کرد؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. نظر من خیر است. البته شما می تونید از شهرداری هم استعلام بگیرید.

 21. علی می گوید

  سلام ، خسته نباشید ، قوانین شهرداری مربوط به شیب رمپ و یا شیشه های مشجر در پاسیو و این موارد ، چه نام دارند ؟
  (منظورم اینه چه قانونی بهش میگن که بشه دانلود کرد و مستند باشه )
  ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   در مبحث ۴ مقررات ملی ساختمان این ضوابط درج شده است. قانون شهرداریها هم احتمالا به این موارد اشاره کرده است.

 22. حسین عسکری می گوید

  سلام آیا می توان از چند تا تیرچه در کنار هم برای سازه رمپ ماشین رو استفاده کرد؟سازه های مورد استفاده در رمپ چیا هستند؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر.
   بله می شود استفاده کرد. اگر در نقشه به همین صورت قید شده باشد. ولی بهتر است از دال بتنی با ضخامت ۲۰ و ۲۵ و دو ردیف شبکه میلگرد مجزا با سایز ۱۶ به بالا استفاده کرد و فواصل شبکه ها حداکثر ۱۵-۲۰ سانت باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.