قبولی در آزمون نظام مهندسی | چگونه بدون صرف وقت و هزینه زیاد در آزمون نظام مهندسی قبول شویم

48

دوستان عزیزم سلام.

شاید امسال برای شما زمان آن رسیده باشد که در آزمون پروانه اشتغال نظام مهندسی شرکت کنید. شاید هم از آن دسته هستید که یک بار در این آزمون شرکت کرده اید اما هنوز موفق به کسب نمره قبولی نشده اید. برای بعضی هم که این آزمون فرسایشی شده است. شخصی را دیدم پنجمین بار بود که در آزمون شرکت می کرد و آزمون اخیر هم که با او صحبت کردم، از صحبت هایش برمی آمد که این بار هم قبول نمی شود.

اهمیت قبول در آزمون نظام مهندسی

شاید برای عده ای از دوستان اهمیت این آزمون هنوز جا نیافتاده باشد. بعد از قبولی در این آزمون به شما پروانه پایه ۳ می دهند. پروانه پایه ۳ به خودی خود خیلی به درد نمی خورد. البته در شرایط فعلی. شاید مفید ترین فایده اش این باشد که آن را در اختیار یک شرکت حقوقی قرار دهید و آن شرکت هم سالیانه یا هر چند ماه یک بار مبلغی را بابت آن به  شما پرداخت کند. که البته خیلی هم مبلغ قابل توجهی نیست. مثلاً ۳ میلیون تومان. پس چرا بعد از گذراندن این همه سال کنکور و درس و دانشگاه دوباره به تکاپو بیافتیم، مثل کنکور شبانه روز درس بخوانیم، به کتابخانه برویم و زجر بکشیم… آن هم به خاطر مدرکی که آن چنان ارزشی هم ندارد.

دوستان عزیز باید این نکته را خدمتتان عرض کنم ارزش این پروانه در آن است که اولا مجوزی است که می توانید با استفاده از آن دفتر یا شرکت حقوقی خود را ثبت کنید، از مهندسین دیگر استفاده کنید و پروژه های بزرگ بگیرید. دوماً پیش نیاز ارتقا یافتن به پایه های بالاتر می باشد. اگر پروانه پایه ۳ نداشته باشیم، هیچ گاه نمی توانیم، پروانه پایه دو را اخذ کنیم. هر چقدر هم دیرتر موفق به گرفتن پروانه پایه ۳ شویم به تبع آن نیز پروانه های پایه های بالاتر(پایه دو و پایه یک) را دیرتر دریافت می کنیم. زیرا پروانه های پایه های بالاتر باید مشمول گذر زمان از تاریخ اخذ پروانه های قبلی شود.

پس هر چقدر دیرتر در آزمون نظام مهندسی قبول شویم،  فرصت های بیشتری را از دست خواهیم داد.

neginomran-com-nezam-mohandesi

تفاوت کنکور با آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی، از جهات مختلفی با کنکور فرق دارد. د اینجا سه نکته در این رابطه را خدمتتان عرض می کنم:

مطالعه منابع آزمون کاملا مفید و ضروری است

اول آن که در کنکور درس هایی را می خواندیم که می دانستیم خیلی از آن ها برایمان فایده ای ندارد یا اصلا نمی دانستیم چه فایده ای دارد و این مورد در روند یادگیری ما تاثیر منفی می گذاشت. اما مقررات ملی ساختمان شامل آیین نامه هایی است که باید بدانیم، اگر بخواهیم فعالیت مهندسی مان را ادامه دهیم به دانستن آن ها نیاز داریم پس با رویکرد دیگری و انگیزه بیشتری باید آن ها را بخوانیم.

آزمون به صورت «کتاب باز» است

برخلاف آزمون کنکور که بسیاری از سوالات مفهومی هستند و شما باید با جمع بندی دانسته های ذهنی خود به جواب سوال دست پیدا کنید. اما آزمون مقررات ملی ساختمان اینگونه نیست. بسیاری از سوالات عیناًبند آیین نامه طرح می شود. نکته مهم دیگر اینکه نیازی نیست برای پاسخ به سوالهایمان از حافظه یاری بجوییم، زیرا در زمان امتحان تمامی کتاب ها پیش رویمان است. یعنی در امتحان کلیه منابع را می توانیم همراه داشته باشیم. به اصطلاح این امتحان OPEN BOOK برگزار می شود.

نیاز نیست خیلی برایش وقت بگذاریم

اگر روش کار را بلد باشیم، به جرات می توانم بگویم نهایتاً دوماه مطالعه قبل از آزمون برای کسب نتیجه مطلوب کافی است. البته فقط برای کسب نتیجه در آزمون!!!!  اصلا نیازی نیست که چند ماه از کار و زندگی و تفریحات خود بزنیم که برای آزمون درس بخوانیم. اشتباهی که من در بار اولی که آزمون دادم انجام دادم. در واقع قبولی در این آزمون بیشتر بستگی دارد به مهارت ما دارد تا میزان مطالعه و دانش ما. مهارت در پیدا کردن واژه های کلیدی سوالات و یافتن آن ها در منابع. و این کار به تمرین نیاز دارد. یک تمرین هدفمند. مهم ترین ابزاری که نیاز داریم، منابع آزمون و یک کلید واژه مناسب است. کلید واژه کتابی است یا جزوه ای است که حاوی کلمات مهم و کلیدی مقررات ملی ساختمان به همراه ذکر شماره مبحث و صفحه ای است که توضیحات مربوط به آن کلمه  در آن درج شده است. در واقع اکثر کلید واژه ها مناسب هستند. بیشتر از کیفیت کلید واژه، مهارت ما در تشخیص واژه کلیدی سوال اهمیت دارد. من از کلید واژه ای که سایت www.icivil.ir ارائه کرده بود، استفاده کردم. یکی از دوستانم از کلید واژه ای که انتشارات سری عمران، چاپ کرده بود استفاده کرد و هر دو نتیجه مطلوبی گرفتیم.

 چگونه مهارت لازم را کسب کنیم؟

۱- مرور کلی مباحث نظام مهندسی ساختمان

به عقیده من باید یک دور کلیه منابع آزمون را یک مرور روزنامه وار انجام داد تا ذهن یک آمادگی نسبی پیدا کند. در مرور کردن  فهرست مطالب و سرفصل ها را با دقت بیشتری نگاه کنید.

دو تا از مباحث هستند که نسبتاً حجیم تر هستند، به طبع سوالات بیشتری نیز از آن ها خواهد آمد. مبحث ۹ مربوط  به ساختمان های بتن آرمه و مبحث ۱۰ ساختمان های فولادی. که البته نیمی از حجم آن مربوط به طراحی است.اگر در آزمون محاسبات شرکت نکرده اید نیازی نیست که آن قسمت ها مطالعه شود. پس این دو کتاب را با دقت بیشتری بخوانید و قسمت هایی که به نظرتان مهم است را هایلایت کنید.

این مطلب را نیز مشاهده کنید: کدام یک از مباحث مقررات ملی از بقیه مهم تر هستند

۲- تهیه آزمون های سال های گذشته

کار دیگری که باید انجام دهید این است که آزمون های سال های گذشته را تهیه کنید. فایل PDF این آزمون ها و کلید پاسخ آن ها از سایت دفتر مقررات ملی ساختمان قابل دانلود است. آن ها را دانلود کنید و یک نسخه از آن ها پرینت بگیرید. پاسخ  های تشریحی را نیز می توانید از سایر سایت ها با یک جست و جوی ساده پیدا کنید. آزمون های قدیمی، (سال های ۸۸ به قبل) به خاطر تغییرات زیاد مقررات ملی خیلی مناسب نیست. بعضی از سالها دو آزمون و بعضی از سال ها یک آزمون برگزار شده است. مجموعا آزمون های ۵-۶ سال گذشته ۱۰-۱۲ آزمون می شود .

۳- برنامه ریزی کنید و از خودتان آزمون بگیرید

حالا نیاز به یک برنامه ریزی دارید . هر سه-چهار روز یکی از آزمون ها را بزنید. ابتدا از قدیمی ترین آزمون شروع کنید. شرایط درست مثل شرایط آزمون باشد. یعنی در همان زمان ۱۵۰ دقیقه. سعی کنید واژه کلیدی سوال را پیدا کنید و با استفاده از مبحث مربوطه به پاسخ سوال دست پیدا کنید. در انتهای آزمون با استفاده از کلید پاسخ، خودتان را ارزیابی کنید.

از اینکه نتیجه ضعیفی کسب کرده اید اصلا ناراحت  نباشید. این کاملاً طبیعی است. کم کم بهتر می شوید و مهارتتان در پیدا کردن پاسخ ها بیشتر می شود. سپس در دو- سه روز آینده با استفاده از پاسخ های تشریحی اشکالات و اشتباهاتتان را پیدا کنید و نکات مهم را برای خودتان یادداشت کنید. پاسخ نامه هایتان را نگه دارید و درصدی که در آن آزمون زده اید درشت روی آن بنویسید. بعداً که در آزمون های بعدی نتایج بهتری کسب کنید، مقایسه آن ها با هم انگیزه بخش و شادی آفرین است.

همچنین سوالاتی را که اشتباه زده اید یا پاسخ آن را خودتان نیافته اید، در روزهای آخر یک بار دیگر مرور کنید. سپس یک آزمون دیگر را با همان شرایط بزنید. بنابراین با روزی ۳-۴ ساعت وقت گذاشتن می توانید هر سه الی چهار روز یک آزمون را بزنید، و کاملا بررسی نمایید. می توانید بین آزمون ها یک روز هم برای استراحت خود در نظر بگیرید. پس نهایتا برای هر آزمون ۵ روز زمان گذاشتن کافی است. البته در روز های آخر طبیعی است که کمی فشرده تر باید کار کرد.

۴- مرور دوباره قسمت های مهم تر

بعد از زدن تقریبا نیمی از آزمون ها تقریبا مهارت لازم را پیدا کرده اید و احتمالا متوجه شده اید که کدام قسمت های مباحث و چه نوع سرفصل هایی مد نظر طراحان سوال ها است. یکبار دیگر آن قسمت ها را مرور کنید. همچنین فهمیده اید که کدام سوال ها ارزش وقت گذاشتن دارند و احتمال بیشتری دارد که به نتیجه برسند و کدام سوال ها را باید برای بازبینی انتهایی علامت گذاری کرد و انتهای کار جواب داد و کدام سوال ها را هرگز نباید برایشان وقت گذاشت. در آزمون های انتهایی تمرکزتان برای کسب درصد بهتر و قبولی در آزمون باشد.

۵- برای پاسخ به سوالات حریص نباشید

برای پاسخ به هیچ سوالی حرص به خرج ندهید ارزش همه سوالات یکسان است. چه آن سوالی که ۱ ثانیه از شما زمان می گیرد و با نگاه کردن به آن پاسخ صحیح را تیک می زنید و حتی نیاز به جست و جو در کلید واژه ندارد. چه آن سوالی که اگر با صرف ۱۰ دقیقه وقت و جست و جو در کلید واژه هم نم توانید آن را بیابید.

اینها مهارت هایی است که ابتدای مقاله از آن ها صحبت کردم. این مهارت ها فقط با تمرین بدست می آیند نه با مطالعه و کسب دانش صرف. امید وارم همه شما دوستان عزیز در این آزمون و همه آزمون های زندگی موفق و سربلند بیرون بیایید.

دوستان گرامی، اگر در زمینه مسائل عمرانی، سوال، یا مشکلی دارید، می توانید از طریق نظرات یا ایمیل ما، به نشانی : info@neginomran.com بپرسید. حتماً در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد.

در پایان پیشنهاد می کنم ، برای دریافت مطالب مفید در زمینه مهندسی و ساختمان، فرم زیر را تکمیل نمایید.

از اینکه با انتشارِ با منبع این مقاله، به ترویج دانش کمک می نمایید سپاسگزارم. یادمان باشد، هیچ دانشی انحصاری نیست. با نظرات ارزشمند خود، ما را در ارائه محتوای بهتر یاری کنید.

مهندس علی قربانی هستم؛ کارشناس مقررات ملی ساختمان، مشاور در زمینه ساخت و ساز  مسکن.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

48 نظرات

 1. سپهر می گوید

  بسیار مقاله خوبی بود. برای آموزش مقررات ملی ساختمان شما چه محصولاتی دارید؟

  1. admin می گوید

   سلام . ممنونم.
   دوست عزیز شما می توانید در دوره رایگان آموزش مقررات ملی ساختمان شرکت نمایید. محصولات آموزشی به چند رسانه ای به زودی روی سایت قرار خواهد گرفت و اطلاع رسانی به عمل می آید

 2. مهری می گوید

  راهنماییاتون فوق العاده بود.من سال دیگه میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم. دنبال راهنما بودم که به سایت شما برخورد کردم. هر چه که میخواستم بدونم رو واضح توضیح داده بودین.

  1. marziz می گوید

   با حرفتون موافقم
   واضح و جامع توضیح دادن
   خسته نباشین
   در پناه حق

 3. دانیال می گوید

  این که تجربتونو با همه اشتراک میزارین قابل ستایش است ما که شهرستانی هستیم چطور تو کلاسها شرکت کنیم

  1. مهندس قربانی می گوید

   سلام خدمت شما دوست عزیز. ممنونم از لطفتان.
   من این مطلب را چند ماه پیش نوشته بودم. سوال شما باعث شد یکبار دیگر آن را بخوانم. در هیچ جا بنده عرض نکردم که برای قبولی در آزمون نظام مهندسی (به خصوص نظارت و اجرا) نیاز به شرکت در آزمون است.) با همان روش های گفته شده، می توان نتیجه مطلوب را کسب کرد.
   با سپاس

 4. لاله می گوید

  سلام. کلافه شدم نمیدونم چطور بخونم که قبول بشم. خونده و نخونده رفتم سرجلسه ولی اصلا انگاری طلسمه. اینبار میخوام عزمم رو جزم کنم که قبول شم لطفا راهنماییم کنید که چطور کتابهارو مطالعه کنم.نه قابلیت و وقت و حوصله حفظ کردنشون هست و نه با روزنامه وار خوندم چیزی تو ذهنم میمونه زود فراموشم میشه. گیج شدم این تنها آزمونی هستش که ازش بر نمیام لدفا کمکم کنید!!!

  1. مهندس قربانی می گوید

   سلام. این مساله ای هست که خیلی ها مواجه هستند با آن. روشی رو که در مقاله عرض کردم، خودم با همین روش تونستم در دومین بار آزمون رو ۶۶% بزنم و قبول بشم. این همه مطلب که اصلا نمی شود حفظ کرد. نیازی هم به حفظ کردن نیست و همین که چشمتان با مطالب آشنا باشد کافی است. الان باید بیشتر، آزمون های سال های قبل را بزنید. حتما در زدن آزمون ها از کلید واژه استفاده کنید. الان باید در پیدا کردن کلمات کلیدی سوالات در کلید واژه، اولا درصد خطای خود را پایین بیاورید و بعد سرعتتان را افزایش دهید. اگر این شیوه را انجام دهید، مطمئن باشید قبولی در آزمون کار ساده ای است.

 5. نیره می گوید

  ممنونم از مقالتون .خیلی دلگرم شدم

 6. محمدرضا می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی سال اخر مهندسی هستم و از اینده این رشته اطلاع کافی ندارم برای موفقیت در اینده کاری چه کار یا چه کار هایی انجام دهم
  ممنون از راهنمایی شما

  1. مهندس قربانی می گوید

   دوست عزیز سلام.
   ممنونم از سوال خوبی که مطرح کردید.
   سعی کنید هر چه سریع تر فارغ التحصیل شده و از فضای دانشگاه خارج و وارد بازار کار شوید. هر یک سالی که در دانشگاه معطل می شوید، تقریبا دو برابر این مدت در فضای بازار کار، عقب می مانید.
   رشته عمران، رشته گسترده ای است. پیشنهاد می کنم در ابتدای کار زمینه های مختلفی را امتحان کنید تا علایقتان را متوجه شوید. بدیهی است در ابتدای کار اصلا نباید روی مسائل مالی حساب کنید.
   نسبت به مدرک فارغ التحصیلی خود واقع بین باشید. این مدرک تا سه سال آینده تقریباً استفاده ای برایتان نخواهد داشت، مگر اینکه بخواهید در یک جای دولتی استخدام شوید که نیاز به آن داشته باشید. سعی کنید همواره روند روبه رشد و یادگیری خود را حفظ کنید، در فراگیری آموزش ها سعی کنید از آموزش هایی که مبنای تجربی و اجرایی دارند استفاده کنید.
   موفق باشید.

 7. پرهام می گوید

  با سلام .ببخشید اقای مهندس برا ازمونم حاسبات میشع بګین چه کتابایی رو بخونیم ومهمترن .ممنړنم

  1. علی قربانی می گوید

   سلام از بنده است. در آزمون محاسبات، منابع آزمون بنا بر آنچه دفتر مقررات ملی اعلام کرده است: مباحث ۶ – ۷ – ۸ – ۹ – ۱۰ – ۱۱ مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله است.
   همچنین از موضوعات تحلیل سازه، مکانیک خاک نیز سوال می آید که منبع خاصی برای آن معرفی نشده است.
   به نظر من، برای آزمون محاسبات علاوه بر اینکه آزمون های سال های قبلی را باید مرور کنید، اگر بتوانید در یک کلاس آمادگی آزمون محاسبات شرکت کنید، خیلی خوب است.
   آزمون محاسبات، نیاز به تمرین و ممارثت بیشتری نسبت به آزمون نظارت و اجرا دارد.
   موفق باشید.

 8. khosro می گوید

  ضمن عرض سلام وخسته نباشید؛
  جناب مهندس برای شرکت در آزمون نظام مهندسی که بایست ۳ سال از مدرک کارشناسی بگذره اگر ۴تا ۵ روز کمتر از سه سال باشه آِیا قبول میکنن یا خیر؟

  1. علی قربانی می گوید

   با سلام خدمت شما.
   چون ثبت نام به صورت سیستمی انجام می شود، فکر میکنم باید دقیقا سه سال تمام باشد. بنده خودم در آن زمان این مشکل برایم پیش آمد و ۲۰ روز کم داشتم. ولی پیشنهاد میکنم از دفتر مقررات ملی ساختمان یا سازمان نظام مهندسی این مورد را باز هم استعلام کنید، شاید رویه عوض شده باشد.

 9. khosro می گوید

  عذرخواهی میکنم در ادامه سوالم میخواستم بدونم سابقه کاری هم در سنوات تاثیر داره؟

  1. علی قربانی می گوید

   خواهش میکنم. برای پروانه نظارت نیازی به سابقه کاری نیست. ولی برای پروانه اجرا، بعد از قبولی در آزمون، یکی از مدارک لازم آوردن فرمی است که باید در آن دو تا مهندس پایه یک تایید کنند که شما حداقل ۱ سال در پروژه ای مشغول به کار بوده اید. البته این مدرک تقریبا صوری است و بابت آن استعلامی نمی شود.

 10. khosro می گوید

  خیلی لطف کردید .با آرزوی موفقیت روز افزون

  1. علی قربانی می گوید

   خواهش می کنم.
   برایتان آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.

 11. محمد می گوید

  سلام.در کلید عمران محاسبات اسفند۹۵ دو سوال حذف شده است. انوقت نمره از ۵۸ سوال حساب می کنند یا اینکه نمره این دو سوال رو به همه میدن و از ۶۰ سوال حساب میکنند؟ و اینکه این سوال ها رو زده باشیم یا نه چه تاثیری داره؟ سوال دیگه اینکه میگن نمره رو روبه بالا رند میکنن یعنی اگه مثلا ۴۹٫۱ بشی به ۵۰ رندش میکنن یا حتما باید بالاتر از ۴۹.۵ بشی که به ۵۰ رندش کنند؟ ممنون

  1. علی قربانی می گوید

   سلام بر شما دوست گرامی.
   بنده اطلاع دقیقی از نحوه تصحیح و نمره دهی در این موارد ندارم. در خصوص سوال دوم، از نظر منطقی، اعشار باید از نیم بیشتر باشد.
   به هر حال برایتان در این آزمون آرزوی قبولی دارم.

 12. محمد می گوید

  ممنون. من هم برای شما ارزوی موفقیت و سلامتی دارم.

 13. امیرعلی می گوید

  با سلام و خسته نباشید همچنین تشکر فراوان بابت وقتی که میگذارید من چندتا سوال بشرح زیر دارم
  فرق کد اصلی با مدتبط چی هست
  من کاردانی نقشه کشی معماری و کارشناسی علمی کاربردی معماری هستم و الان هم در حال دفال از پایان نامه ارشد مهندسی معماری ام و میخام در شهریور ۹۶ با مدرک کارشناسی آزمون بدم آیا در صورت قبولی کد اصلی به من تعلق میگره یا مرتبط و دوم اینکه می توانم در این آزمون برای هم برای نظارت و هم اجرا بصورت هم زمان شرکت کنم.
  ممنون از پاسخی که لطف میکنید.

  1. علی قربانی می گوید

   با عرض سلام
   ممنونم از شما دوست گرامی.
   شرکت همزمان در آزمون نظارت و اجرا بلامانع است.
   در خصوص سوال اولتان، بنده اطلاع دقیق از این موضوع ندارم. این مورد را از سازمان نظام مهندسی استعلام کنید.

 14. نفمه می گوید

  با توكل به خدا و راهنمايي هاي خودتون حتما قبول ميشيم در اولين دوره شركت ازمون

 15. majidi می گوید

  salam mohandes mishe begid agar azmoon nezarat ghabool shodim aya nezam mohandesi maro moarefi mikone jae ya na chon man sabeghe nadaram parti ham nadaram nmidoonam chikar bayad koni bebakhshid farsi nmishod tipe kard…

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   با سلام خدمت شما مهندس گرامی.
   بعد از قبولی در آزمون نظام مهندسی، طبق زمانبندی که اعلام میکنند به سازمان نظام مهندسی استان باید مراجعه و مدارکتون رو تحویل بدید، و بعد در نوبت قرار میگیرید برای معرفی و ارجاء کار نظارت. البته پروانه پایه ۳ درآمدش از طریق نظارت قابل توجه نیست و باید در کنارش کارهای دیگه هم انجام بدید. اینجوری فکر نکنید که حتما باید سابقه یا پارتی داشته باشید. اولا توکلتون به خدا باشه که روزی همه دست اونه و بقیه دستان خداوند هستند. و بعد از اون تا می تونید توانمندی خودتون رو در زمینه مهارت های مرتبط با ساختمان بالا ببرید. از طریق کار آموزی و همچنین استفاده از آموزش های کاربردی مثل آموزش نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های بتنی، آموزش نقشه خوانی و نکات اجرایی سازه های فلزی، آموزش جامع گودبرداری و اجرای سازه نگهبان و … که در سایت قرار دادیم.
   موفق باشید.

 16. majidi می گوید

  mamnoon mohandes emkan dare begid agar nezarat va ejra hardo ghabool beshim parvane paye 3 begirim che mablaghi dastmoon ro migire 

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   خواهش میکنم.
   با پروانه پایه سه ، کار نظارت به شما ارجا شود، حدودا متری ۸۰۰۰ تومان است. مثلا یک کار ۵۰۰ متری بگیرید برای یک سال می شود ۴ میلیون تومان. معمولا سالی یک کار بیشتر ارجا نمی شود.
   بابت برگه مجری هم به صورت توافقی با مالک، پول می دهند. البته اصلا پیشنهاد نمی کنم جایی برگه بگذارید. توانمندی لازم را کسب کنید و خودتان کار اجرا بگیرید. (مجری واقعی شوید)
   اصولا نباید روی پروانه پایه سه از جهت درآمد زایی حساب باز کنید. اهمیت پروانه پایه سه از جهت این است که پیش نیاز برای ارتقای پایه مهندسی است. پروانه پایه دو و پایه یک به مراتب درآمدزایی بالاتری دارد.

 17. محمدامین می گوید

  سلام,وخسته نباشید
  مهندس قربانی
  مطالب منتشر شده درسایتتون مفید و جالبه
  ممنون

  اما چیزی که من رو نگران کرده
  ۳هفته قبل از آشنایی با سایت نگین
  هر پنج شنبه تست میزدم,یعنی تا الان سه دوره رو تست زدم
  و اما مشکل:
  من از آخرین آزمون(اسفند ۹۵) شروع کردم,و به دلیل مشغله کاری و مرور مباحث فرصت بازبینی ورفع اشکال نداشته ام
  آیا ضرورتی هست که حتما از آزمون های گذشته شروع کنم
  یا نه با رفع اشکال,همین روال رو ادامه بدم

  ممنون از صبر وشکیباییتون.

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   خواهش میکنم. تشکر از شما دوست گرامی.
   در مورد مساله ای که مطرح کردید، شما هر آزمونی رو که تست میزنید، در انتهاش نتیجه آزمون رو با کلید پاسخنامه بسنجید و نمرتونون رو تعیین کنید. سوالاتی رو هم که اشتباه زده بودید، ببینید گزینه درستش چی هست. همین که در اون سوال، گزینه صحیح رو متوجه شدید، در همین حد برای رفع اشکال کافیه. و کلا فکر میکنم، تصحیح آزمون به این شیوه دو – سه ساعت بیشتر زمان نمی بره . لازم نیست وقت زیادی برای رفع اشکال بگذارید، اکثر سوالات سطحی و حفظی هم و با یک بار دیدن گزینه درست در ذهنتون می مونه. در دو سه هفته منتهی به آزمون، بیشتر وقت بگذارید و حداقل هر هفته ۳ آزمون را از سالهای گذشته بزنید. در ازمون نظام مهندسی. برای کسی که در مطالعه منابع آزمون، کمبود وقت دارد، بهترین چیز تسلط بر گذر واژه است که با زدن آزمون های زیاد میسر می شود.
   براتون آرزوی موفقیت در آزمون رو دارم. پاینده باشید.

 18. بیتا می گوید

  سلام اقای مهندس
  سوالی دارم
  ببینید من ماه پیش کتابارو روزنامه وار یک دور دیدم که اونم تو ذهنم زیاد نموند
  بعد تست های،سالهارو خب میزنم و بر تست هاس سالها مسلطم و جاشونم مشکلی ندارم دانییی کلیدواژه پیدا میکنم .
  فقط استرس دارم نکنه از جاهایی سوال بیاد که من مسلط نیستم
  یا هیچ شباهتی به این سالهای ۸۶ تا ۹۵ ندلشته باشن .
  و به شدت استرس گرفتم
  و کلا همش ازمونارر هی دارم میزنمو هی دوره میکنم
  نمیدونم ایا نیازه باز کتاب بخونم ?
  جاهایی که تو ازمونا اومدن این سالهارو مشکل ندارم
  اما جاهایی که نیومدن اصلا خب اشنا نیستم
  و این مطالبم جورین انگار کتابو میخونم تا تستی ندیده باشم کلا فایده نداره و از تو سرم بیرون میرن
  الان بشدت استرس گرفتم که ایا باز نیازه کتاب خوند ?

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   وقتتون بخیر
   توی وقت آزادتون تو ایام باقی مانده تا آزمون، اون سر فصل هایی از مباحث که بیشتر ازش در آزمون ها سوال اومده مطالعه کنید.
   استرس شما، بابت آزمون یک امر طبیعی و عادی است و اگر استرس نداشتید جای تعجب بود. من هم برای امتحان استرس داشتم و همین استرس باعث می شود که تلاش بیشتری داشته باشید. با توجه به مطالبی که فرمودید، آمادگی شما برای آزمون خیلی مطلوب است. اکثریت سوالات از همان بخش هایی می آید که سال های قبل هم آمده است شما هم تمرکز خود را روی همان ها بگذارید. در آزمون کلیت سوال ها از همان مطالب مهمی که در سالهای قبل آمده است می آید. شاید برخی سوالات جدید باشد اما تعداد آن ها انگشت شمار است و اکثریت سوال ها با همان متد سالهای قبل می آید.
   برای کاهش استرس هم روش های خوبی وجود دارد. مثل نفس عمیق کشیدن، نوشیدن آب، خوردن شکلات تلخ، آجیل و خشکبار، و روش های ذهنی تجسم کردن ( لحظه ای را که کارنامه قبولی خود را در سایت می بینید تجسم کنید.) و مدیتشن
   برایتان در آزمون آتی آرزوی موفقیت دارم

   1. بیتا می گوید

    سپاس بیکران اقای مهندس
    ممنونم بابت پاسختون که اشفتگی منو کم تر کرده
    از اونجایی که امتحان دکترای مدیریت ساخت دادم و باتوجه به تعداد هفت تایی که خواستن موفق به روزانه نشدم بشدت بهم ریختم و تحمل این قبول نشدن رو اصلا ندارم .و درواقع این ازمون رو برای رهایی از افکار اون کنکور دارم میدم .
    بازم بسیار بسیار ممنونم

 19. بیتا می گوید

  ببخشید در ادمه حرفم ازمون نطارت منظورمه
  و اونو ثبت نام کردم

 20. سعیده می گوید

  سلام جناب مهندس
  ممنون از راهنماییتون
  شرایط ارتقا پایه رو میگین؟من پایه سه نظارت دارم
  ممنون

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام . خواهش میکنم
   برای ارتقای پایه از سه به دو ۴ سال باید از تاریخ صدور پروانه پایه ۳ بگذرد. بعد از آن باید در دوره چند روزه ارتقا پایه که سازمان نظام مهندسی برگزار میکند شرکت کنید. برای اطلاع از زمانبندی و محل برگزاری دوره در تهران، می توانید به سایت سازمان نظام مهندسی مراجعه نمایید.

 21. درنا می گوید

  سلام آقای مهندس
  ممنون از مطالب خوبتون
  امسال میخوام تو آزمون پایه ۳ نظارت و اجرا شرکت کنم
  نمونه سوالات و پی دی اف مباحث و کلیدواژه مرتبط با کتابا رو از کجا تهیه کنم ?برای آزمون فقط دو ماه میتونم وقت بزارم و عجله دارم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام
   خواهش مکنم.
   ممنون از شما
   فایل های پی دی اف سوالات و پاسخ های تشریحی آزمون های قبلی رو اکثر به صورت رایگان می توانید با جست و جو در اینترنت پیدا کنید.
   کلیدواژه رو هم می تونید از اینترنت (به صورت فایل پی دی اف) هم به صورت چاپ شده از بیرون خریداری کنید. البته اگر فایلش رو خریدید باید خودتون پرینت بگیرید و سیمی کنید. یا اصلا میتونید از دوستانتون که قبلا آزمون دادن قرض بگیرید.
   دو ماه به نظر من برای قبولی در آزمون کافی است اگر به روش درست و با تمرکز وقت بزارید.

 22. mohammad ali می گوید

  خیلی گلی مهندس یدونه باشی دوردونه باشی

 23. مهدی می گوید

  بنظرم بهترین روش قبولی تهیه برنامه برای ماشین حساب هست. من خودم همین دوره با ماشین حساب قبول شدم و ماشین حساب و برنامه هاشم دادم به پسرعموم.میتونین تو دیوارهم یه سرچی بزنین.اونجا ارزونتر گیرتون میاد برنامه هاش.چون اگر کسی قبو شده باشه ارزونتر میدنش

 24. رضا ساعی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم ببینم چنانچه کسی در آزمون صددرصد پاسخ هارو درست بزنه با کسی که ۵۰ درصد زده فرقی براش قائل هستن تو نظام مهندسی یا خیر؟

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام. خیر ، صرفا قبولی در آزمون ملاک است. البته اگر کسی بتواند، صد در صد سوالات را پاسخ بدهد، واقعا باید از ایشان تقدیر ویژه بعمل آورد.

 25. مهدی می گوید

  سلام. منابع کامل آزمون نظارت و اجرا رو میخواستم

  1. مهندس علی قربانی می گوید

   سلام بر شما.
   به سایت دفتر مقررات ملی ساختمان به نشانیwww.inbr.ir مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.